Strona główna
opoka.org.pl
2020-09-03 14:43
AC / BP Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Marek Wrężel kanonikiem Krakowskiej Kapituły Katedralnej

W czwartek 3 września, kiedy w liturgii wspominamy św. Grzegorza Wielkiego, papieża i doktora Kościoła, w katedrze na Wawelu odbyła się uroczysta instalacja ks. dr. Marka Wrężela na kanonika Krakowskiej Kapituły Katedralnej.

Autor/źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Uroczystości w katedrze na Wawelu przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Na początku homilii arcybiskup nawiązał do Listu św. Pawła do Koryntian, w którym Apostoł Narodów pisał, że jeśli chce się być uczniem Chrystusa, to trzeba być głupim wobec mądrości tego świata (por. 1 Kor 3, 18-23). – Kiedy ma się świadomość, że jest się głupim dla mądrych tego świata, ma się poczucie, że jest się uczestnikiem Bożej mądrości, że się wykracza poza to, co mówi zdrowy rozsądek i za czym przemawiają zmysłowe doświadczenia – mówił metropolita.

Uczestnikiem Bożej mądrości, wbrew temu, co podpowiadało ludzkie doświadczenie, stał się św. Piotr, gdy odpowiedział na słowo Jezusa o wypłynięciu na głębię i zarzuceniu tam sieci na połów (por. Łk 5, 1-11). – Konsekwencją tego, że uwierzył w mądrość Bożą i przed nią się ukorzył jest to, że Chrystus powołał go do grona swoich uczniów – mówił arcybiskup.

Metropolita zwrócił uwagę, że podobna historia wiary w mądrość Bożą, która przekracza mądrość ludzką, a także pokora i ufność objawiły się w 64. następcy św. Piotra – św. Grzegorzu I Wielkim, który prosił, aby nazywać go „servus servorum Dei” – „sługą sług Bożych”. – Za tym pełnym pokory tytułem kryła się jego wielka otwartość i wrażliwość na ludzką biedę – podkreślał arcybiskup dodając, że św. Grzegorz Wielki, ale także wszyscy wielcy pasterze, którzy odważnie kroczyli w swoim życiu drogą wyznaczoną przez św. Piotra – także św. Stanisław Biskup i Męczennik – jest szczególnym patronem dnia i uroczystej instalacji na urząd kanonika Krakowskiej Kapituły Katedralnej ks. Marka Wrężela.

Arcybiskup zaznaczył, że na członkach Kapituły spoczywa potrójne zobowiązanie. – Zobowiązanie wobec Boga – troska o Boży kult, szerzenie kultu św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Jadwigi Królowej. Wielkie zobowiązanie wobec tradycji duchowej naszego narodu, która w katedrze wawelskiej ma tak głębokie zakotwiczenie – potrzeba podtrzymywania religijno-narodowych tradycji i zwyczajów, troska o groby królów, biskupów, wieszczów, zasłużonych Polaków. Troska – w duchu odpowiedzialności – za dobra materialne, które są własnością Kapituły. Wielkie zadania, ale jakże zaszczytne – mówił metropolita.

Ks. dr Marek Wrężel jest kapłanem Archidiecezji Krakowskiej wyświęconym na prezbitera w 1986 roku. Od 2009 roku jest proboszczem parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie-Mistrzejowicach.

Krakowska Kapituła Katedralna istnieje od XI wieku i jest jedną z najstarszych instytucji diecezjalnych, która towarzyszy biskupom krakowskim w zarządzaniu diecezją i prowadzeniu jej. Do obowiązków Krakowskiej Kapituły Katedralnej należy wzbogacanie kultu Bożego w Kościele oraz służenie radą i pomocą biskupowi. Kanonicy posiadają prawo do stalli w kościele, głosu na kapitule. Biskup krakowski sięga po ich porady w kwestiach ważnych i trudnych.

Kapituła Metropolitalna na Wawelu liczy 12 kanoników. Zasiada w niej także trzech kanoników seniorów: bp Jan Zając, ks. infułat Bronisław Fidelu oraz ks. infułat Adam Kubiś.

źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej, diecezja.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2020-09-03 10:58:59
miniaturka

Przewodniczący Episkopatu: Musimy docenić dwie godziny religii w szkole

Musimy docenić dwie godziny religii w szkole. Przeniesienie ich do parafii byłoby bardzo trudne – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podczas prezentacji polskiego tekstu "Dyrektorium o Katechizacji", która odbyła się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.
2020-09-03 11:15:39
miniaturka

#komentarzNiedzielny - Upominaj, ale w cztery oczy

Nie jest łatwo nosić cudze ciężary. Jednak chrześcijaństwo to nie jest tylko troska o własne zbawienie, ale także trud odpowiedzialności, która łączy się z wymagającą miłością bliźniego.
2020-09-03 12:10:15
miniaturka

Przeczytaj, ta rozmowa Cię uBOGAci

Książka "Rozmowy uBOGAcające" zrodziła się z pytań, które trapią wszystkich i z odpowiedzi udzielanych na podstawie własnego doświadczenia przez ludzi zaangażowanych w wielu przestrzeniach życia Kościoła i społeczeństwa. Książka ukazała się nakładem Marianum Media a dochód z jej sprzedaży wspiera misje marianów. Poniżej zamieszczamy jej fragment.
2020-09-03 12:40:22
miniaturka

Czechy: pod koniec września w Pradze doroczne zgromadzenie CCEE

Punktem wyjścia obrad będą treści zawarte w encyklice Franciszka „Laudato si”, której piąta rocznica ogłoszenia wypada w tym roku, oraz ogólnoświatowy problem pandemii koronawirusa COVID-19. Na tej podstawie biskupi rozważą zmiany i skutki tych zjawisk w swoich krajach i Kościołach lokalnych.
2020-09-03 12:50:49
miniaturka

Franciszek konfrontuje się na temat encykliki Laudato sì

Aktorka Juliette Binoche rozmawiała dziś z Papieżem o ekologii. Na specjalnej audiencji Franciszek przyjął w Watykanie 16-osobową francuskich teologów, naukowców i ekologów, zarówno wierzących, jak i niewierzących. W pięć lat od ukazania się papieskiej encykliki „Laudato sì” zapytali oni Ojca Świętego, jak ocenia odbiór tego dokumentu w świecie i jakie widzi najpilniejsze wyzwania dla ekologii.
2020-09-03 12:54:50
miniaturka

Papież: diabeł chce nas odciągnąć od Jezusowego krzyża

O znaczeniu krzyża w życiu chrześcijanina mówił Ojciec Święty w ubiegłą niedzielę. Zachęcił by wiszące w naszych domach krzyże były znakiem zjednoczenia z Jezusem, poprzez służbę najmniejszym i najbardziej potrzebującym. Franciszek przypomniał, że krzyż jest świętym znakiem Bożej miłości i noszony na szyi nie może być zredukowany jedynie do przedmiotu zabobonu, czy ozdobnej biżuterii. Zauważył zarazem, że diabeł chce nas odciągnąć od Jezusowego krzyża.