Strona główna
opoka.org.pl
2021-09-22 10:24
JR

Ks. Bortkiewicz: Rośnie agresja, ale nie ogłaszałbym końca Polski katolickiej

Niewątpliwie mamy do czynienia z falą sekularyzmu i laicyzacji, a także z wojującym ateizmem. Śmiem jednak twierdzić, że pewien kod kulturowy polskości wciąż trwa. Zmienia się także sam katolicyzm: z ilościowego na jakościowy. Nie ogłaszałbym zatem śmierci Polski katolickiej – powiedział ks. Paweł Bortkiewicz.

Autor/źródło: YouTube / Miłujcie się! TV

W rozmowie z portalem niezalezna.pl odniósł się do ostatnich wydarzeń w Szczecinie – pobicia księdza i ataku na krzyż. Podkreślił, że te wypadki „niewątpliwie ukazują rosnącą skalę agresji w stosunku do Kościoła katolickiego w Polsce”.

„Trzeba wyraźnie podkreślić, że nie jest to agresja wobec religii jako takiej, ani nawet wobec chrześcijaństwa, tylko wobec katolicyzmu!” – zaznaczył.

Zwrócił uwagę, że takie wydarzenia prowokują także pytanie o kondycję Polski, która „chlubiła się przez wieki tym, że jest katolicka”. Zauważył, że ta ocena jest trudna i złożona.

„Niewątpliwie mamy do czynienia z falą sekularyzmu i laicyzacji, a także z wojującym ateizmem. Śmiem jednak twierdzić, że pewien kod kulturowy polskości wciąż trwa. Zmienia się także sam katolicyzm: z ilościowego na jakościowy. Nie ogłaszałbym zatem śmierci Polski katolickiej, ale zastanawiałbym się nad przemianami, które w niej się dokonują i próbowałbym na nie reagować” – mówił.

Ks. Bortkiewicz został także zapytany, o sojusz tronu z ołtarzem – czy ma to miejsce w Polsce i wzmaga ataki na Kościół?

„Sojusz tronu z ołtarzem występuje w wielu współczesnych państwach. Na przykład w Wielkiej Brytanii, gdzie królowa pełni określoną rolę w strukturach Kościoła anglikańskiego, lub gdzie premier rządu do niedawna nie mógł być katolikiem. Występuje także na przykład w Grecji, w której pełniący najwyższe urzędy państwowe także nie mogą przynależeć do innego Kościoła, niż ortodoksyjny. Oczywiście, wiemy doskonale, że w państwie Izrael katolik nie mógłby sprawować urzędu państwowego. Sama myśl o premierze katoliku w Izraelu jest niewybrednym żartem. Takich przykładów w Polsce nie było i nie ma” – tłumaczył.

Zaznaczył, że nie ma w Polsce państwa wyznaniowego.

„W chwili obecnej mamy do czynienia z rządem, który w moim przekonaniu próbuje przywracać w polskich realiach fundament wartości, będący wspólnym fundamentem wierzących i niewierzących. To, że ten fundament znajduje szczególne potwierdzenie w Kościele katolickim, w żadnym stopniu nie tworzy państwa wyznaniowego. 30 lat temu mówił o tym bardzo dobitnie Jan Paweł II w Lubaczowie. Wskazał tam na istotne rozróżnienie między neutralnością światopoglądową państwa a próbami jego ateizacji”.

„Wydaje się, że współcześni piewcy tak zwanej demokracji liberalnej mylą w sposób fundamentalny te dwa pojęcia. Zarzucając istnienie państwa wyznaniowego, próbują faktycznie stworzyć państwo ateistyczne, a przynajmniej chcieliby je utworzyć. I dlatego rząd Zjednoczonej Prawicy ich uwiera” – powiedział.

Źródło: niezalezna.pl


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-09-22 09:53:24
miniaturka
play

„Gratia plena” – pieśń Andrei Bocellego do filmu „Fatima”. Posłuchaj!

22 września urodziny obchodzi Andrea Bocelli. Artysta wziął udział w tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu „Fatima”. „Ten film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem” – powiedział. Zachęcamy do posłuchania pieśni „Gratia plena”.
2021-09-22 10:02:55
miniaturka

Biblista krytykuje wykorzystywanie Biblii dla uzasadniania polityki zemsty

Esau McCaulley, profesor Nowego Testamentu na protestanckiej uczelni Wheaton College w stanie Illinois, zarzucił politykom amerykańskim, iż w swych wypowiedziach odwołują się do Pisma Świętego „bez głębszego sensu”.
2021-09-22 10:23:39
miniaturka

Hormony stresu mogą zwiększać ryzyko nadciśnienia

Najnowsze badania pokazują, że osoby z wysokim poziomem hormonów stresu częściej zapadają na nadciśnienie. To natomiast ważny czynnik ryzyka chorób układu krążenia, zawałów i udarów.
2021-09-22 11:10:00
miniaturka

Zjazd Stowarzyszenia Katechetyków Polskich

W Częstochowie w dniach 21-22 września odbył się Zjazd Stowarzyszenia Katechetyków Polskich.
2021-09-22 11:39:15
miniaturka

Prymas Polski: kryzys wykorzystywania seksualnego dotyczy istoty Kościoła

Kryzys spowodowany wykorzystywaniem seksualnym małoletnich dotyka istoty wspólnoty Kościoła - powiedział dziś w Warszawie abp Wojciech Polak. - W skrzywdzonym człowieku został sprofanowany Bóg - podkreślił Prymas Polski
2021-09-22 11:44:49
miniaturka

Niedzielski: podpisaliśmy trójstronne porozumienie z ratownikami i pracodawcami

Przedstawiciele komitetu protestacyjnego ratowników medycznych, pracodawców i Ministerstwa Zdrowia podpisali porozumienie – poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. "Ma ono charakter trójstronny w formule, w jakiej rozmawialiśmy" – dodał.