Strona główna
opoka.org.pl
2021-01-10 07:49
MG / PAP

Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski dla zmarłego ojca Macieja Zięby

Prezydent Andrzej Duda pośmiertnie nadał ojcu Maciejowi Ziębie Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski. W sobotę we Wrocławiu odbyły się uroczystości pogrzebowe dominikanina, w których wziął udział premier Mateusz Morawiecki. O. Zięba zmarł 31 grudnia ub. r. w wieku 66 lat.

Autor/źródło: PAP

Ojciec Maciej Zięba był teologiem, filozofem i publicystą, a zanim wstąpił do zakonu był działaczem opozycji antykomunistycznej w latach 70. i 80. W uroczystościach pogrzebowych w kościele św. Wojciecha przy Placu Dominikańskim we Wrocławiu wziął udział premier Mateusz Morawiecki; prezydenta RP Andrzeja Dudę reprezentowała szefowa jego kancelarii Grażyna Ignaczak-Bandych.


Andrzej Duda pośmiertnie nadał ojcu Maciejowi Ziębie Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski. Z rąk szefowej Kancelarii Prezydenta odznaczenie odebrał brat zmarłego ks. Wojciech Zięba.


Prezydent Duda w liście do uczestników uroczystości pogrzebowych napisał, że ojciec Maciej Zięba był jedną z najwybitniejszych postaci współczesnego Kościoła i miał olbrzymie zasługi zarówno w okresie opozycji antykomunistycznej, jak i potem gdy jako kapłan propagował myśl społeczną Kościoła i nauczanie papieża Jana Pawła II.


"Jego mądra i odważna i aktywna postawa zarówno w okresie opozycji antykomunistycznej, jak i po odzyskaniu niepodległości, była wzorem odpowiedzialności za dobro wspólne" - podkreślił prezydent.


Jak zaznaczył, ojciec Maciej Zięba w swojej działalności harmonijnie łączył dwa wymiary "duszpasterski i obywatelski". Dodał, że będzie go nam szczególnie brakowało właśnie teraz, gdy potrzebujemy "ponownej refleksji nad dziedzictwem papieża Polaka świętego Jana Pawła II".


"Odejście ojca Macieja Zięby przeżywamy szczególnie boleśnie, ale ufam, że tym częściej i wnikliwiej będziemy wracać do jego publikacji i jego wypowiedzi, szukając w nich wskazań aktualnych w obecnym momencie naszej historii" - napisał Duda.


Premier Mateusz Morawiecki podkreślił podczas uroczystości, że ojciec Maciej Zięba - podobnie jak Jan Paweł II - był człowiekiem szukającym i pragnącym pomników w naszych duszach i sercach.


"Ksiądz arcybiskup pięknie w słowie wprowadzającym powiedział, że wierzymy, iż dobro, które ojciec Maciej czynił tutaj na ziemi zawiedzie go do bożego tronu. Tak pewnie będzie, może już tak jest. Ale ja głęboko wierzę, że to dobro, które ojciec Maciej tu na ziemi szerzył jest w naszych sercach i będzie owocowało w przyszłości" - podkreślił Morawiecki.


Wskazywał, że ojciec Maciej Zięba przełamywał schematy, był człowiekiem dialogu - czasami trudnego, gorzkiego, ale zawsze uczciwego i pięknego.


Premier ocenił też, że ojciec Maciej "pięknie łączył w sobie dwa wymiary naszego ducha i naszych myśli - wymiar polski i europejski". "Uważał, że one oba wyrastają z jednego pnia, z pnia chrześcijańskiego. I ubolewał, że ten europejski nasz pień chrześcijański nie rośnie, nie wzrasta, ale usycha, a nawet - mówił mocniej - że czasami jest osuszany" - zaznaczył Morawiecki.


"I przestrzegał nas wszystkich, Polaków i Europejczyków, że cywilizacja europejska jest jak wielka kra. Można się jeszcze na niej całkiem dobrze i dostatnio umościć, ale ona topnieje. Jeśli nie będzie wzbogacona ewangelią, jeśli nie będzie wzbogacona rzeczywistą myślą opartą o tradycje, ale także skierowaną ku przyszłości to stopnieje" – dodał.


Szef rządu przypominał, że mottem w jednej z książek ojca Macieja są słowa Stanisława Wyspiańskiego: "jest tyle sił w narodzie, jest tyle mnogo ludzi; niechże w nie duch twój wstąpi i śpiące niech pobudzi".


"Niech zstąpi rzeczywiście twój duch. Niech twoja nauka, twoje dobro oświetla naszą drogę, niech pobudzi nasze sumienia, nasze serca ku temu, czego tak zawsze bardzo pragnąłeś: dobra, jedności, prawdy i sprawiedliwości" - powiedział Morawiecki.


Mszy świętej przewodniczył metropolita wrocławski ks. abp Józef Kupny, a współkoncelebrował ks. kard. Stanisław Dziwisz. Po nabożeństwie o.Zięba spocznie na cmentarzu św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida we Wrocławiu.


O. Zięba urodził się 1954 roku we Wrocławiu. Ukończył fizykę na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1981 r. wstąpił do zakonu dominikanów, sześć lat później uzyskał święcenia kapłańskie.


Był działaczem opozycji antykomunistycznej w latach 70. i 80. – doradcą NSZZ "Solidarność" oraz dziennikarzem "Tygodnika Solidarność". Był założycielem i dyrektorem Instytutu Tertio Millennio w Krakowie oraz dyrektorem Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. W latach 1998-2006 był prowincjałem polskich dominikanów. Autor wielu książek, m.in. "Papieska ekonomia. Kościół-rynek-demokracja". Zmagał się z choroba nowotworową, zmarł 31 grudnia 2020 roku w wieku 66 lat. (PAP)


autor: Roman Skiba

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-01-09 23:50:35
miniaturka

Miejsce chrztu Jezusa ... rozminowane i dostępne dla wiernych

Leżące na zachodnim brzegu Jordanu miejsce chrztu Jezusa, które do niedawna było ogromnym polem minowym znów będzie dostępne dla wiernych.
2021-01-09 23:52:32
miniaturka

Chorwaci potrzebują pomocy po trzęsieniu ziemi

Chorwaci pilnie potrzebują pomocy, aby poradzić sobie ze skutkami tragicznego trzęsienia ziemi, które 29 grudnia dotknęło ich kraj. Zwraca na to uwagę nuncjusz apostolski w Zagrzebiu, który w imieniu Papieża udał się do miejscowości, które najbardziej ucierpiały na skutek kataklizmu.
2021-01-09 23:55:14
miniaturka

Anglia: Anglikanie likwidują kościoły. Co z katolikami?

Kościół katolicki, a także inne ośrodki religii w Anglii i Walii, doświadczają narastających trudności finansowych. Są one wynikiem pandemii Covid-19, która znacząco zredukowała obecność wiernych w świątyniach.
2021-01-10 09:12:45
miniaturka

Prezes URPL: szczepionka firmy Moderna wykazała 94,1 proc. skuteczności

Szczepionka firmy Moderna wykazała 94,1 proc. skuteczności w badaniu klinicznym, również u osób zagrożonych ciężkim przebiegiem COVID-19. Podawana jest w dwóch wstrzyknięciach w ramię w odstępie 28 dni – wskazano w informacji prezesa URPL.
2021-01-10 09:48:51
miniaturka

Co Biblia mówi na temat ekonomii?

Wśród wielu tematów, na które odpowiedź znajdziemy w Biblii, są także te dotyczące życia społecznego, sprawiedliwości, ekonomii i gospodarowania dobrami. Próbę zrozumienia tych problemów podjęła Ekonomiczna Szkoła Biblijna.
2021-01-10 09:54:56
miniaturka

Boom powołaniowy w Tanzanii: brakuje miejsc w seminariach

W Tanzanii musiało powstać dodatkowe wyższe seminarium duchowne, ponieważ w dotychczasowych zabrakło miejsc. Jest to wynik boomu powołaniowego, który rozpoczął się dekadę temu i cały czas przybiera na sile.