Strona główna
opoka.org.pl
2019-01-25 14:30
AC / Krzysztof Ołdakowski SJ

Kryzys wenezuelski daje sie odczuć podczas ŚDM

Serce Wenezuelczyków uczestniczących w ŚDM jest podzielone na dwoje.

Autor/źródło: pixabay.com, CC0

Papież Franciszek śledzi z bliska rozwój sytuacji w Wenezueli, modli się na ofiary starć oraz wszystkich mieszkańców kraju. Stolica Apostolska wspiera wszelkie wysiłki, które pozwolą oszczędzić dalszych cierpień tamtejszej ludności – stwierdził dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Alessandro Gisotti.

Serce Wenezuelczyków uczestniczących w ŚDM jest podzielone na dwoje. Z jednej strony są pełni radości z przebywania z Papieżem Franciszkiem, z drugiej zaś z niepokojem wsłuchują się w wiadomości dochodzące z kraju, które mówią o ofiarach demonstracji obywających się w wielu miastach. Do tej chwili w wyniku zamieszek śmierć poniosło 26 osób, a setki zostało rannych.

Wenezuela jest ogarnięta falą protestów przeciwko rządom prezydenta Nicolàsa Maduro. Są one rezultatem bólu i cierpienia jakie od długiego czasu dotykają kraj. Podczas spotkania w Panamie Wenezuelczycy otrzymują wiele gestów solidarności i bliskości zarówno ze strony Papieża, jak i pozostałych uczestników ŚDM. Niektórzy zauważają, że kraj budzi się z letargu. Mają nadzieję, że nadchodzi czas wolności. Z jednej strony daje się odczuć ból z powodu tragicznych skutków protestów, a z drugiej strony serca napełnia nadzieja, ponieważ Wenezuela budzi się do życia.

Przypomnijmy, że w środę, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wenezueli Juan Guaidò oświadczył, że na podstawie artykułu 233 konstytucji przejmuje władzę w kraju jako tymczasowy prezydent. Następnie złożył ślubowanie. Zaznaczył, że będzie stał na czele rządu do czasu rozpisania nowych wyborów. Zaprzysiężenie to nastąpiło podczas manifestacji zorganizowanej w Caracas przez opozycję, która ma przewagę w Zgromadzeniu. Demonstracja była sprzeciwem wobec wybrania dotychczasowego prezydenta Nicolàsa Maduro na drugą kadencję. Pięć lat jego rządów doprowadziło kraj do ruiny. Na skutek pogłębiającego się kryzysu zaopatrzenia, wysokiego stopnia przestępczości, szalejącej inflacji, która wyniosła ponad milion procent oraz represji ze strony państwa, ojczyznę opuściło dotychczas ok. trzech milionów Wenezuelczyków.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-01-25 12:48:57
miniaturka

Prof. Ryszard Peryt zostanie pochowany w Panteonie Wielkich Polaków

Pogrzeb prof. Ryszarda Peryta odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej jutro o godz. 10.00. Dyrektor Polskiej Opery Królewskiej spocznie w Panteonie Wielkich Polaków.
2019-01-25 13:13:30
miniaturka

Czy Helenka Kmieć będzie beatyfikowana? Wierni się o to modlą!

W intencji młodzieży świata zgromadzonej na ŚDM w Panamie oraz o beatyfikację Helenki Kmieć modlono się podczas Mszy św. w 2. rocznicę tragicznej śmierci wolontariuszki. Uroczystościom przewodniczył spokrewniony z nią bp Jan Zając.
2019-01-25 13:23:39
miniaturka

Płock: rozmowa ekumeniczna w kościele ewangelickim

Rozmowa ekumeniczna pt. „Co nas jeszcze łączy?” odbyła się w kościele parafii ewangelickiej w Płocku w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
2019-01-25 14:23:57
miniaturka

Konferencja prasowa z prezentacją niepublikowanego tekstu Karola Wojtyły!

28 stycznia (poniedziałek) o godz. 12.00 będzie miała miejsce prezentacja niepublikowanego tekstu Karola Wojtyły "Katolicka etyka społeczna".
2019-01-25 15:38:05
miniaturka
play

Przeżyjmy jeszcze raz... ŚDM w Polsce! Tak pięknie było u nas w 2016! [WIDEO]

Tysiące uśmiechów, ludzie z całego świata i wspaniała atmosfera. Wraz z trwającymi się ŚDM w Panamie przypominamy najpiękniejsze momenty zarejestrowane w 2016 roku w Krakowie.
2019-01-25 15:54:43
miniaturka
play

Wiesz, że Cię kocham - to hasło XXIII Spotkania Młodych LEDNICA 2000!

1 czerwca 2019 odbędzie się XXIII Spotkanie Młodych LEDNICA 2000. Co roku przyjeżdżają na nie tysiące młodych ludzi, by wspólnie się modlić. Każdego roku prowadzi wszystkich hasło...