Strona główna
opoka.org.pl
2021-07-24 14:44
AC / nmk/robs/ PAP

„Królewski dar”. W niedzielę w Łazienkach Królewskich będzie można oddać krew

W niedzielę w Łazienkach Królewskich będzie można oddać krew oraz zarejestrować się jako potencjalny dawca komórek macierzystych w ramach corocznej akcji „Królewski dar”. To już szósta edycja akcji. W poprzednich udało się zebrać ponad 262 litrów krwi od 582 krwiodawców.

Autor/źródło: PAP

Akcja odbędzie się w godz. 11-16 nieopodal Pałacu Myślewickiego. Stanie tam i Krwiolecznictwa, czyli tzw. mobilny punkt poboru krwi. „Każdy, kto przekaże dar krwi, otrzyma upominek" - informują organizatorzy.

W związku z sytuacją epidemiczną tegoroczna, szósta edycja akcji „Królewski dar” zostanie przeprowadzona w autobusie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa  z zachowaniem zaostrzonych procedur bezpieczeństwa. Oddanie krwi będzie więc całkowicie bezpieczne.

Przy ambulansie stanie namiot, w którym przeprowadzana zostanie wstępna rekrutacja dawców - dezynfekcja dłoni, założenie maseczki ochronnej, pomiar temperatury (termometrem bezdotykowym) oraz zebranie wywiadu epidemiologicznego. „Dopiero po pomyślnym przejściu wstępnego wywiadu krwiodawca będzie mógł wejść do ambulansu RCKiK i kontynuować standardowe procedury związane z kwalifikowaniem do oddania krwi" - podkreślają organizatorzy.

Łazienki Królewskie organizują akcję „Królewski dar” wspólnie z dwiema rezydencjami królewskimi - Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie (akcja odbędzie się 11 lipca) i Zamkiem Królewskim (akcja odbędzie się 18 lipca), a także z Klubem Honorowych Dawców Krwi „Dar Serca", Narodowym Centrum Krwi oraz Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz fundacją DKMS.

Dotychczas w ramach akcji „Królewski dar” udało się zebrać ponad 262 litrów krwi od 582 krwiodawców i zarejestrować 633 potencjalnych dawców komórek macierzystych.

Autorka: Natalia Kamińska

nmk/ robs/ PAP

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-07-24 10:10:31
miniaturka

Nie wystarczy otworzyć drzwi kościołów. Trzeba wyjść ludziom naprzeciw

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Instytut Liderów Katolickich w Pensylwanii prawie 30 proc. katolików w USA, którzy przed lockdownem regularnie uczęszczali na Msze, nie wróciło do kościołów po zniesieniu przez amerykański episkopat dyspensy od niedzielnego obowiązku.
2021-07-24 10:41:22
miniaturka

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych!

„Pan Jezus nie angażował się w żaden ruch polityczny i udaremniał wszelkie próby łączenia Go ze sprawami politycznymi. Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować” - podkreślił abp Stanisław Gądecki.
2021-07-24 12:32:34
miniaturka

Rozpoczęła się Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów

„Centrum ratunkowe” - to hasło tegorocznej Wakacyjnej Ewangelizacji Bieszczadów „Bieszczady dla Jezusa 2021”. W wydarzeniu bierze udział ok. 70 ewangelizatorów, a obszarem ich działania są okolice obleganego przez turystów Jeziora Solińskiego.
2021-07-24 16:08:40
miniaturka

Dziadkowie przekazują młodym doświadczenie wiary

W niedzielę w całym Kościele po raz pierwszy obchodzimy ustanowiony przez papieża Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Motywując swą decyzję Franciszek podkreśla, że często zapomina się o tych osobach, które strzegą naszych korzeni, są ogniwem łączącym różne pokolenia i przekazują młodym doświadczenia życia i wiary.
2021-07-24 16:17:17
miniaturka

Sierra Leone znosi karę śmierci

Większość parlamentarzystów w Sierra Leone zagłosowała za zniesieniem kary śmierci. Aby decyzja ta stała się obowiązującym prawem wymagany jest jeszcze podpis prezydenta Juliusa Maady Bio. Kara śmierci zostanie zastąpiona karą dożywotniego więzienia lub karą pozbawienia wolności na minimum 30 lat.
2021-07-24 16:22:36
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Jezus, widząc gromadzące się tłumy, pyta uczniów: „gdzie kupimy chleba, aby oni się najedli”. Zwracając uwagę na potrzebę zaspokojenia głodu, daje wyraźny sygnał do tego, by Jego uczniowie byli wrażliwi na podstawowe potrzeby ludzkie. Tak przez wieki starało się działać chrześcijaństwo.