Strona główna
opoka.org.pl
2021-09-21 13:45
mk / PAP

Kraska: powrót dzieci do szkół przełoży się na liczbę zakażeń za tydzień-dwa

Powrót dzieci do szkół przełoży się na zwiększoną liczbę zakażeń koronawirusem mniej więcej za tydzień lub dwa – ocenił we wtorek w TV Republika wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jego zdaniem obecnie nie widać jeszcze związku pomiędzy rozpoczęciem roku szkolnego a wzrostem liczby zakażeń.

Autor/źródło: unsplash.com

„Myślę, że jeszcze koło tygodnia-dwóch trzeba poczekać na ewentualny efekt” – ocenił wiceminister. Dodał, że efekt ten związany będzie nie tyle z pobytem dzieci w szkole, ale ze zwiększoną mobilnością dzieci i rodziców.

Kraska zaznaczył, że do tej pory dzieci przechorowywały COVID-19 w sposób łagodny, lecz najnowsze dane z USA pokazują, że wariant Delta jest dla nich bardziej groźny. „Doniesienia pokazywały, że kilkanaście młodych osób zmarło z powodu zakażenia COVID-19” – podkreślił.

Poinformował, że wariant Delta dominuje w Polsce w 99 proc. „Poprzedni wariant został praktycznie już wyparty” – zauważył wiceminister. Zastrzegł, że choć przebieg choroby po zakażeniu nowym wariantem wygląda podobnie, jednak jest on „zdecydowanie bardziej zakaźny”.

„Na początku mówiliśmy, że 15 minut to jest okres, kiedy przebywanie z osobą zakażoną może spowodować nasze zakażenie, przy wariancie Delta to jest kilka minut” – poinformował Kraska. (PAP)

autor: Iwona Żurek

Aktualne informacje i zalecenia: www.gov.pl.

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-09-21 12:05:19
miniaturka

Bp Krzysztof Włodarczyk nowym biskupem bydgoskim

Bp Krzysztof Włodarczyk, dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, został mianowany biskupem diecezji bydgoskiej. Decyzję papieża ogłosiła w południe Stolica Apostolska. Nowy biskup bydgoski urodził się w 1961 roku. Święcenia biskupie przyjął 11 czerwca 2016 roku.
2021-09-21 12:22:56
miniaturka

Marcin Wiącek: Zmiana formuły małżeństwa wymagałaby zmiany konstytucji

Intencją twórców art. 18 było wykluczenie małżeństw osób tej samej płci. Zmiana formuły małżeństwa wymagałaby zmiany konstytucji – powiedział prof. Marcin Wiącek, pytany o legalizację tzw. małżeństw homoseksualnych.
2021-09-21 13:31:59
miniaturka

Biskupi na Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi
2021-09-21 14:01:50
miniaturka

Wieluń: znaleziono dziecko w Oknie Życia

17 września o godz. 4 rano w wieluńskim „Oknie Życia” im. Jana Pawła II przy domu Zgromadzenia Sióstr Opieki Społecznej pw. św. Antoniego (sióstr antoninek) znaleziono noworodka – dziewczynkę. Dziecko zostało odwiezione do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowe.
2021-09-21 14:23:09
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Rzeczy lubią się do nas „przyklejać”, lubią nas absorbować, zabierając nam czas i wolność. Właśnie przed tym Jezus próbował przestrzec swoich uczniów, aby rzeczy nie przysłoniły im horyzontu nakreślonego przez Boga.
2021-09-21 14:41:35
miniaturka

Papież o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie.