Strona główna
opoka.org.pl
2021-06-12 17:52
mk / PAP

Kraska: dodatkowe środki na ochronę zdrowia chcemy obudować ustawami

Chcemy dodatkowe środki na ochronę zdrowia obudować odpowiednimi ustawami – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak mówił, ważny jest nie tylko sam dostęp do lekarza, do specjalisty, ale także jakość udzielanych świadczeń zdrowotnych.

Autor/źródło: PAP

Wiceminister zdrowia pytany był w sobotę w TVP Info czy – jeżeli rozwiązania zapowiedziane w programie Polski Ład wejdą w życie – to nastąpi rewolucja w polskiej ochronie zdrowia i co ją sprawi: czy większe nakłady, czy poprawa standardów opieki.

„Myślę, że jedno i drugie. Na pewno polskiej służbie zdrowia potrzeba jeszcze dodatkowych środków – w tym roku to jest 120 mld zł, w następnych latach będą dodatkowe pieniądze, w 2027 r. to będzie 7 proc. PKB. To naprawdę wielkie środki skierowane do polskiej służby zdrowia. Żeby te środki zostały racjonalnie wykorzystane, chcemy obudować te nowe środki, które trafią do polskiej służby zdrowia, odpowiednimi ustawami” – odpowiedział Kraska.

Wymienił jako przykład ustawę o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta. „Nie tylko dostęp do lekarza, do specjalisty jest bardzo ważny, ale także jakość udzielanych świadczeń zdrowotnych. To kompleksowe uregulowanie jakości w opiece zdrowotnej, myślę, że jest tutaj bardzo kluczowe” – zaznaczył.

„Liczę, że ta ustawa, która rozpoczęła swój proces legislacyjny poprawi skuteczność diagnostyki i leczenia. Myślę, że poprawi także bezpieczeństwo i satysfakcję pacjenta” – dodał wiceminister. Jak mówił, pacjent będzie wiedział jak w danej jednostce służby zdrowia leczeni są pacjenci, co będzie wpływać na jego wybór miejsca leczenia.

Wskazał na motywowanie szpitali poprzez dodatkowe środki finansowe do podnoszenia jakości usług.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Według założeń programu, wydatki na zdrowie już w 2023 r. mają osiągnąć poziom 6 proc. PKB. Nowe środki mają zostać przeznaczone na inwestycje, cyfryzację, nowe kadry i nowoczesne terapie. Zwiększenie finansowania systemu ochrony zdrowia ma zmniejszyć kolejki, a cyfryzacja ułatwić dostęp do lekarza. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-06-12 15:12:11
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Dziś człowiek jest przyzwyczajony do tego, że efekty jego działań są natychmiastowe. Z wychowaniem tak nie jest. Owoce trudów wychowawczych przychodzą po latach. A precyzyjniej mówiąc: po latach ukazują się owoce łaski Bożej i wychowania.
2021-06-12 17:41:08
miniaturka

Zawierzenie Sercu Jezusa i Kościół po pandemii. Zakończyło się zebranie Episkopatu

Jesienna wizyta biskupów „ad limina apostolorum” w Watykanie, rodzina, wyzwania duszpasterskie po pandemii i formacja księży - to główne tematy zakończonego dziś w Kalwarii Zebrzydowskiej 389. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.
2021-06-12 17:49:24
miniaturka

Okaleczona przez dżihadystów figura Maryi pielgrzymuje po Włoszech

We Włoszech rozpoczyna się wyjątkowa peregrynacja figury Matki Bożej, mocno okaleczonej przez islamskich fundamentalistów. Przywieziono ją z irackiego miasteczka Batnaya, którego 5 tysięcy mieszkańców zostało wygnanych ze swych domów przez dżihadystów.
2021-06-13 08:15:37
miniaturka

Watykan popiera pokojową walkę Białorusinów

„Stolica Apostolska dalej z uwagą obserwuje rozwój wypadków na Białorusi i kroki podejmowane przez różne zainteresowane podmioty. Popiera przy tym naród białoruski w realizowaniu jego zgodnych z prawem żądań na drodze demokracji i pokoju” – napisał dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej.
2021-06-13 10:23:35
miniaturka

W rzymskich katakumbach odkryto najstarszy obraz Wniebowstąpienia

Watykańskim archeologom udało się zidentyfikować najstarszy obraz Wniebowstąpienia. Znajduje się on w katakumbach Vigna Charaviglio, stanowiących część kompleksu nekropolii św. Sebastiana. Jego powstanie datuje się na przełom IV i V wieku.
2021-06-13 10:29:28
miniaturka

Coraz więcej pielgrzymów przybywa na Jasną Górę

Po miesiącach pandemicznych obostrzeń coraz więcej pielgrzymów zaczyna przybywać na Jasną Górę. Już po raz czwarty dotarło m.in. Apostolstwo Pomocy Duszom Czyśćcowym. W tym roku ze szczególną intencją – 12-godzinnej modlitwy, zwłaszcza za ofiary koronawirusa.