Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2018-08-31 15:15
S. Zielińska / KAI

Kraków: wkrótce III Kongres Młodych Osób Konsekrowanych

Pod hasłem „Wolni w Duchu Świętym” odbędzie się w dniach 13-16 września w Krakowie III Kongres Młodych Osób Konsekrowanych.

Autor/źródło: ks. Janusz Gnat, licencja: CC BY

Kongres Młodych jest miejscem, gdzie osoby konsekrowane mogą wzajemnie podzielić się swoim doświadczeniem życia zakonnego, jak również nawiązać nowe relacje między poszczególnymi zgromadzeniami.

III Kongres Młodych Osób Konsekrowanych obędzie się w Łagiewnikach w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz w Sanktuarium św. Jana Pawła II. Zgromadzi się tam ponad 1000 osób ze 100 różnych zakonów, zgromadzeń i instytutów świeckich.

W tym czasie młodzi konsekrowani będą mogli poznać różnorodność charyzmatów i duchowości obecnych w Kościele. Celem spotkania jest wzajemne poznanie, pogłębienie daru powołania, wymiana doświadczeń i uwielbienie Boga za dar życia konsekrowanego. Kongres jest kontynuacją drugiej edycji spotkania młodych konsekrowanych, które odbyło się trzy lata temu na Jasnej Górze.

W programie trzydniowego spotkania są konferencje, które wygłoszą m.in. ks. Krzysztof Wons SDS, o. Stanisław Jarosz OSPPE i s. Anna Bałchan SMI. Ks. Wons wygłosi wykład na temat „Duch Święty, który buduje wspólnotę”, o. Jarosz podejmie refleksję o tym, w jaki sposób wraz z Maryją wsłuchiwać się w natchnienia Ducha Świętego, a s. Bałchan opowie o swoim doświadczeniu pracy z kobietami, które w różny sposób doświadczają przemocy fizycznej i psychicznej.

Msze św. dla uczestników kongresu odprawią biskupi-zakonnicy: klaretyn bp Jacek Kiciński i franciszkanin bp Damian Muskus oraz przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, redemptorysta o. Janusz Sok. W niedzielę, na zakończenie obrad Eucharystii przewodniczyć ma abp Marek Jędraszewski.

Na całym świecie żyje obecnie ok. 950 tys. osób konsekrowanych: sióstr zakonnych, braci i ojców, osób należących do Instytutów Świeckich i do Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego. Jest ich ponad dwa razy więcej niż kapłanów (410 tys.). Wszystkie te osoby oddają się całkowicie na służbę Bogu i ludziom poprzez naśladowanie Jezusa na drodze rad ewangelicznych.

W Polsce żyje ok. 35 tys. osób konsekrowanych, a to oznacza, że co tysięczny Polak i Polka jest osobą konsekrowaną. Prowadzone przez nich szpitale, domy opieki społecznej, szkoły i przedszkola, różnorakie dzieła charytatywne, służą społeczeństwu i poszczególnym rodzinom. Wielu polskich katolików korzysta z posługi sakramentalnej osób konsekrowanych, nawiedza prowadzone przez nich sanktuaria, czyta wydawane przez nich książki, słucha i ogląda zakonne media. Wszyscy zaś są dłużnikami sióstr klauzurowych, które modlą się nieustannie i ofiarują swoje życie dla innych.

md / Kraków


Podziel się tym materiałem z innymi: