Strona główna
opoka.org.pl
2018-11-14 13:48
S. Zielińska / KAI

Kraków: Podsumowanie projektu „Polonia Libre - droga do wolności”

Ponad 700 uczniów szkół ponadpodstawowych z Małopolski, Śląska i Podkarpacia wzięło udział w projekcie „Polonia Libre - droga do wolności”. Udział w tym projekcie to same korzyści. - mówili jego uczestnicy.

Wydarzenie miało zachęcić młodych do poznania kulisów gospodarczych, politycznych i społecznych odzyskania przez Polskę wolności w 1918 r.

Projekt został zrealizowany przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie we współpracy z Pospolitym Ruszeniem Szlachty Ziemi Krakowskiej oraz ze Stowarzyszeniem Nowe Przestrzenie.

- To bardzo ważne, by znać tło tamtych wydarzeń, gdyż kształtowanie zrębów polskiej państwowości w 1918 r. nie było łatwe i nasi przodkowie musieli zmierzyć się z wieloma różnymi czynnikami, jak i podjąć szereg wzajemnych ustępstw, by Polska mogła sprawnie funkcjonować - opisał współtwórca akcji Paweł Nowak.

Uczestnicy projektu, realizowanego w ramach programu „Niepodległa”, wzięli najpierw udział w interaktywnym wykładzie historyczno-prawnym w swoich szkołach. Towarzyszył mu także kurs wystąpień publicznych i negocjacji.

Później przyszedł czas na grę symulacyjną, którą prowadzono w dwóch rzeczywistościach – w czasach, kiedy Polska odzyskała niepodległość 100 lat temu, jak i w wykreowanej współczesnej rzeczywistości globalnego kryzysu.

Podczas gry młodzi wcielali się w rolę parlamentarzystów Zgromadzenia Narodowego i podzieleni na frakcje dążyli do wypracowania kompromisów w zapisach „Małej Konstytucji” oraz „Deklaracji Niepodległości”. Czynili to w 6 obszarach: kwestiach ustrojowych, organizacji wojska, spraw społecznych, gospodarki, edukacji oraz rolnictwa i ziemi.

- Podczas podsumowań i pracy z reprezentacjami poszczególnych szkół, młodzież przyznawała, że nie zdawała sobie sprawy z tego, że zarządzanie państwem jest tak wielowymiarowe i wymaga dostrzegania interesów i praw szeregu różnych grup oraz, że nie da się tego zrobić bez mądrych negocjacji i gotowości do kompromisów - ocenił Nowak.

Jak wskazywali sami uczniowie udział w projekcie „Polonia Libre - droga do wolności” to same korzyści. - Nie da się ukryć, że nasze prace wymagały ciągłego dochodzenia do konsensu na zasadzie rezygnowania czasem ze swoich racji na rzecz wspólnego dobra. To ważna umiejętność, która na pewno przyda się nam w codziennym życiu. Inaczej też, a mianowicie dużo bardziej świadomie, możemy teraz przeżywać 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - powiedział Konrad Krężel.

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie jest samorządową instytucją kultury, którą tworzą Województwo Małopolskie, Gmina Miejska Kraków oraz Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”. Od 1 stycznia 2009 r. celem działania Instytutu jest zachowanie i promowanie dziedzictwa, które pozostawił po sobie Ojciec Święty Jan Paweł II oraz dialog między religiami i kulturami.

luk / Kraków

Linki zewnętrzne:

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2018-11-14 12:15:26
miniaturka

Kraków: 750-lecie śmierci bł. Salomei - pierwszej polskiej klaryski

Życie bł. Salomei wciąż jest inspirujące, a piastowska księżniczka sprzed wieków może być dziś wzorem patriotyzmu oraz właściwego korzystania z dóbr doczesnych. - mówi s. Joanna Długa OSC.
2018-11-14 12:52:57
miniaturka

Diecezje i zakony wyznaczyły już delegatów ds. ochrony dzieci i młodzieży

W każdej diecezji i prowincji zakonnej wyznaczono delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży. Delegaci odpowiadają za przyjmowanie zgłoszeń o wykorzystaniu seksualnym małoletnich przez osobę duchowną oraz za wskazanie pomocy.
2018-11-14 13:21:18
miniaturka

Czy Kongres 590 ponownie zainspiruje biznes?

Dwa dni debat, sesji tematycznych i ważnych deklaracji gospodarczych. W czwartek 15 listopada w Jasionce koło Rzeszowa rozpocznie się III edycja Kongresu 590.
2018-11-14 14:33:42
miniaturka

Nie dawać fałszywego świadectwa, to żyć jak dzieci Boże

Fałszowanie prawdy uniemożliwia komunikację międzyludzką, niszczy relacje oraz przekreśla miłość. Plotkowanie zabija. - mówił Papież podczas środowej katechezy.
2018-11-14 15:01:19
miniaturka
play

Prymasa Wyszyńskiego przepis na politykę

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana" zaprasza na ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu Prymasowskich wykładów otwartych.
2018-11-14 15:24:31
miniaturka

Bp Regmunt: módlmy się o odnowienie naszej wiary

„Módlmy się za wstawiennictwem Pierwszy Męczenników Polski o odnowienie naszej wiary i dojrzałe sumienie” – mówił w homilii bp senior Stefan Regmunt w sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu.