Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-01-12 18:12
ek / KAI

Kraków: nowy rok pod znakiem ważnych rocznic w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej, jubileusz 150-lecia obecności w Krakowie Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia i 80-lecia śmierci św. Faustyny to tylko niektóre z planowanych na rok 2018 wydarzeń.

Autor/źródło: Ks. Robert Capała, licencja: CC BY

Sanktuarium włączy się również w obchody 40-lecia pontyfikatu papieża Miłosierdzia, św. Jana Pawła II.

Według rektora sanktuarium ks. prałata Franciszka Ślusarczyka, najważniejszym wydarzeniem ubiegłego roku było zatwierdzenie przez Episkopat Polski nowego nabożeństwa - Drogi Miłosierdzia, która jest duchowym owocem Roku Miłosierdzia. „To nowe nabożeństwo powstało również w tym celu, by kształtować w nas wyobraźnię miłosierdzia, o której z takim przekonaniem mówił św. Jan Paweł II” – tłumaczy kapłan.

W roku świętowania 40. rocznicy pontyfikatu papieża Polaka przypomina też, że właśnie miłosierdzie jest, jak mówił papież Benedykt XVI, kluczem do jego zrozumienia. „On dał nam piękne świadectwo, jak żyć miłosierdziem na co dzień, zaś bogactwo Jego papieskich nauk jest dla nas wciąż za mało jeszcze poznaną księgą, do której warto nieustannie sięgać, bo święci wychowują świętych” – dodaje rektor łagiewnickiego sanktuarium.

Do istotnych rocznic, które będą obchodzone w nowym roku w Łagiewnikach, należą: jubileusz 150 lat obecności i posługi w Krakowie Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i 80. rocznica śmierci św. Faustyny. 7 marca obchodzona będzie także 75. rocznica poświęcenia pierwszego obrazu Jezusa Miłosiernego w łagiewnickim sanktuarium, a 18 kwietnia – 25 rocznica beatyfikacji s. Faustyny Kowalskiej.

Dziękczynienie za 100 lat niepodległości odbędzie się natomiast w czasie V Ogólnopolskiej Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia, 19 sierpnia. Wtedy także ma nastąpić poświęcenie nowych, 73-głosowych organów w bazylice. 

Ważnym wydarzeniem w życiu Sanktuarium Bożego Miłosierdzia będzie uroczystość beatyfikacyjna Hanny Chrzanowskiej. Według ks. Ślusarczyka, wyniesienie na ołtarze krakowskiej pielęgniarki, która realizowała w swoim życiu charyzmat miłosierdzia, będzie przedłużeniem tegorocznej Niedzieli Miłosierdzia. Honorowy kustosz łagiewnickiego sanktuarium bp Jan Zając jest przewodniczącym komitetu organizacyjnego, który opracowuje duszpasterski program tego wydarzenia. 

Jednym z pierwszych etapów przygotowań do beatyfikacji będzie Światowy Dzień Chorego, na który zaproszeni są chorzy i niepełnosprawni całej archidiecezji wraz z opiekunami. „Wyniesienie do chwały ołtarzy pielęgniarki o tak wspaniałej wyobraźni miłosierdzia będzie zapewne dla przybywających w ciągu roku pielgrzymów cenną inspiracją i zachętą do naśladowania, bo święci są żywą Ewangelią i dają nam przykład, jak Dobrą Nowiną żyć na co dzień” – podkreśla ks. prałat Ślusarczyk.

Miniony rok był czasem rocznic maryjnych, dlatego w Bramie Miłosierdzia łagiewnickiej świątyni, w miejsce jubileuszowego logo, pojawił się obraz Matki Miłosierdzia oraz napis: „Z Maryją – do źródeł Miłosierdzia”. „Wielu pielgrzymów udających się lub powracających z sanktuariów maryjnych przybywało do Łagiewnik, bo Maryja zawsze wskazuje nam drogę do Jezusa” – powiedział KAI rektor sanktuarium ks. prałat Franciszek Ślusarczyk.

Wśród pielgrzymów były dzieci pierwszokomunijne, młodzież, osoby starsze i chore, ludzie głębokiej wiary, ale także poszukujący sensu życia czy własnego miejsca we wspólnocie Kościoła. „Obok Polaków, tradycyjnie najliczniejszą grupę stanowią Słowacy, również obrządku greckokatolickiego” – ocenia kapłan, podkreślając zarazem, że to nie statystyki są najważniejsze, ale fakt, że „przy Sercu Jezusa Miłosiernego jest miejsce dla każdego”.

Kult Bożego Miłosierdzia związany jest z objawieniami zakonnicy ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, Faustyny Kowalskiej, której w 1935 r. objawił się Jezus, polecając, by głosiła orędzie o Bożym Miłosierdziu całemu światu. Faustyna zmarła w 1938 r. w klasztorze w Krakowie-Łagiewnikach. W kwietniu 1993 roku Jan Paweł II beatyfikował ją, a 30 kwietnia 2000 roku – kanonizował. Podczas swojej pielgrzymki do Polski 17 sierpnia 2002 roku Jan Paweł II zawierzył cały świat Bożemu Miłosierdziu i poświęcił sanktuarium w Łagiewnikach, które jest światowym centrum kultu Bożego Miłosierdzia. 

md / Kraków


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Kraków-Łagiewniki, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, ks. Franciszek Ślusarczyk