Strona główna
opoka.org.pl
2018-04-22 17:58
S. Zielińska / KAI

Kraków: muzyka kameralna dla osób bezdomnych

Osoby bezdomne wzięły udział w koncercie muzyki kameralnej zorganizowanym w Dziele Pomocy św. Ojca Pio. Dla podopiecznych kapucyńskiej organizacji zagrali studenci Akademii Muzycznej w Krakowie.

Autor/źródło: photogenica.pl

- Pomysł koncertu powstał, ponieważ w ramach zajęć mieliśmy zorganizować jakieś muzyczne wydarzenie. Moja grupa uznała, że chcemy umożliwić kontakt ze sztuką ludziom, którzy zwykle nie mają do niej aż tak łatwego dostępu – mówi Agata Front, koordynator przedsięwzięcia.

Podczas koncertu wystąpiły dwa zespoły studentów Akademii Muzycznej - klasyczne trio smyczkowe oraz duet barokowych skrzypiec i barokowej wiolonczeli.

- Poza możliwością obcowania z muzyką klasyczną, spotkanie dla pań i panów bez domu miało też walor edukacyjny, czyli możliwość zapoznania się konkretnymi instrumentami i ich historią – zauważa Agnieszka Adamczyk, pracownik Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. – Poza tym przewidzieliśmy przestrzeń do integracji przy kawie i herbacie – dodaje.

W repertuarze studentów znalazła się muzyka klasyczna oraz muzyka rozrywkowa. – Mieliśmy nadzieję, że ciekawym aspektem koncertu będzie możliwość usłyszenia i porównania instrumentów „zwykłych” - współczesnych oraz barokowych, których brzmienie jest inne m. in. przez zastosowanie innych strun – podsumowuje Agata Front.

Studenci Akademii Muzycznej zadbali także o prowadzenie koncertu, by opowiedzieć słuchaczom o granych przez siebie utworach.

To nie pierwsza inicjatywa artystyczna dla osób bezdomnych w Dziele Pomocy św. Ojca Pio. W minionym roku odbywał się cykl koncertów i spektakli współorganizowanych przez wolontariuszy Góry Dobra, działających od przygotowań do Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Wystąpił m.in.: chór Gospel Voice i Gwiezdne Szyszki - dziecięcy teatr o św. Franciszku z Zespołu Placówek Oświatowych w Borzęcie. Regularnie obywają się także seanse filmowe.

eko / Kraków

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-04-22 13:50:32
miniaturka

Łódź: klerycy na XVIII Festiwalu Nauki i Sztuki

Trwa XVIII Festiwal Nauki i Sztuki, podczas którego studenci i doktoranci łódzkich uczelni oraz pracownicy innych instytucji naukowych prezentują niezwykle widowiskowe interaktywne pokazy i eksperymenty.
2018-04-22 16:49:41
miniaturka

Papież na Regina Coeli: Dobry Pasterz uzdrawia

Dzisiejsze rozważanie Franciszek poświęcił uzdrawiającej relacji między Zmartwychwstałym Panem i wiernymi. Jest to relacja Dobrego Pasterza i owiec. Opiera się na wzajemnym, głębokim poznaniu.
2018-04-22 17:21:58
miniaturka
play

Proroctwo o. Bashobory

Starali się o dziecko. W końcu zdecydowali się wziąć udział w rekolekcjach dla małżeństw z o. Johnem Bashoborą. Tam padły prorocze słowa. Rok później pojawił się Adaś.
2018-04-22 20:34:20
miniaturka

Ulicami stolicy przeszedł Marsz Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego

Doroczny Marsz Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego przeszedł dziś po południu ulicami stolicy. Żydzi i chrześcijanie różnych wyznań wyruszyli spod Pomnika Bohaterów Getta, odmawiając po drodze modlitwy chrześcijańskie i żydowskie.
2018-04-23 08:23:47
miniaturka

Papież wyświęcił 16 kapłanów, 5 z rzymskiego seminarium

Neoprezbiterzy pochodzą z siedmiu krajów. Najliczniejszą grupę stanowią członkowie neokatechumenatu. Franciszek zachęcił kapłanów, by na spowiedzi byli miłosierni, a w swej posłudze chcieli się podobać jedynie Bogu.
2018-04-23 08:29:53
miniaturka

Bp Aguirre: wojna w centralnej Afryce finansowana z petrodolarów

Przed 5 laty najemnicy arabskich mocarstw naftowych wyruszyli na podbój centralnej Afryki. Szukają surowców mineralnych. Informacje te nie docierają do świata, bo zagraniczni dziennikarze już uciekli. Pozostał tylko Kościół.