Strona główna
opoka.org.pl
2017-12-07 14:39
S. Zielińska / KAI

Kraków: lokalna rozgłośnia radiowa zachęca: #NieMarnuj

Radio Kraków zainicjowało projekt społeczny pod hasłem #NieMarnuj, w ramach którego będzie promować dobre postawy społeczne: kupuj odpowiedzialnie, nie wyrzucaj żywności, podziel się jedzeniem, naucz się wykorzystywać resztki.

Autor/źródło: pixabay, cocoparisienne, licencja: CC0

Główną ideą akcji jest propagowanie dobrych zachowań społecznych, których celem jest to, by nie marnować jedzenia, wykorzystywać nadmiar zgromadzonej żywności i dzielić się z potrzebującymi. Akcja odbywa się w grudniu, bo ostatni miesiąc roku oznacza świąteczne spotkania i obfitsze niż zwykle zakupy.

„Każdego roku kupujemy dużo za dużo wszystkiego, zwłaszcza jedzenia, bo przecież święta muszą być „na bogato”. W większości przypadków trafia ono potem do kosza. I to nie dlatego, że jest zepsute, ale dlatego, że święta zaplanowaliśmy ze zbyt wielkim rozmachem, nie licząc się z kosztami” – argumentuje Maja Dutkiewicz z Przystanku Kulinarnego Radia Kraków.

W ramach akcji #NieMarnuj promowane będą odpowiedzialne zakupy, dzielenie się jedzeniem z potrzebującymi i umiejętność wykorzystywania resztek. Elementem akcji jest zbiórka trwałej żywności na rzecz prowadzonej przez Caritas Kuchni św. Brata Alberta w Krakowie. W holu Radia Kraków wystawione zostały kosze, do których można dorzucić kaszę, mąkę, makaron czy przyprawy.

Kuchnia Caritas im. św. Brata Alberta wydaje największą liczbę bezpłatnych posiłków dla najuboższych w Krakowie. Trafiają tu bezdomni, rodziny wielodzietne, matki samotnie wychowujące dzieci, osoby starsze i samotne, emeryci, renciści, bezrobotni, osoby po wyjściu z zakładów karnych. Część porcji wydawana jest na wynos dla innych członków rodziny. Dla pewności, że posiłek na wynos trafia do rodzin potrzebujących, wymagane jest okazanie zaświadczenia z MOPS lub z parafii o liczbie członków rodziny, natomiast nie wymaga się żadnego zaświadczenia od osób korzystających z posiłku na miejscu.

Posiłki wydawane są codziennie z wyjątkiem niedziel i świąt, kiedy podopieczni korzystają z niedalekiej kuchni prowadzonej przez braci albertynów.

Kuchnia przy ul. Dietla 48 działa od 1992 r., gdy miasto Kraków wydzierżawiło Caritas pomieszczenia dawnej spółdzielni rymarskiej. Kuchnia posiada salę do gotowania posiłków, salę jadalną z miejscami siedzącymi przy stołach i stoły do spożywania na stojąco, zaplecze socjalno-sanitarne dla personelu, WC dla konsumentów, pomieszczenia magazynowe do przechowywania produktów i pomieszczenia do przygotowania posiłku.

Kuchnia organizuje ponadto akcje świątecznej pomocy żywnościowej potrzebującym: na Wielkanoc i Boże Narodzenie przygotowuje wspólne posiłki lub paczki żywnościowe.

Najintensywniej Kuchnia św. Brata Alberta pracuje zimą, szczególnie, gdy temperatura spada poniżej -10 C i utrzymuje się przez dłuższy czas. Wówczas gorący posiłek jest dla bezdomnych warunkiem przeżycia i kuchnia jest oblegana przez potrzebujących.

Działalność Kuchni finansowana jest przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Arcybractwo Miłosierdzia, Gminę Miejską Kraków oraz indywidualnych darczyńców.

md / Kraków

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi: