Strona główna
opoka.org.pl
2020-06-20 11:56
nc

Kraków-Łagiewniki: Serce Maryi pewnym i skutecznym schronieniem

– Dawniej na ścianie w wielu domach wisiały obok siebie dwa duże obrazy: Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca NMP. W tym kulcie wyrażała się wielka wiara i ufność, jaką pokładano w Sercu Syna Bożego i Sercu Jego Matki – mówił ks. kan. Zdzisław Balon.

Autor/źródło: Anna Sulencka, licencja: CC0

– Dzisiaj stajemy wobec Niepokalanego Serca Matki Najświętszej, aby złożyć w Nim całe nasze uwielbienie i cześć dla Boga samego oraz wszystkie nasze radości i troski, cierpienia i problemy – mówił na początku Eucharystii proboszcz Parafii Narodzenia NMP w Myślenicach.

W homilii zaś ks. Balon zauważył, że „ludzkie serce dla lekarza to mięśniowy narząd, stanowiący element układu krwionośnego, którego zadaniem jest pompowanie krwi do naczyń krwionośnych, dzięki czemu człowiek żyje. Dla poety serce to źródło rodzące uczucia miłości, nienawiści. Dla dziecka zaś równo bijący rytm serca matki oznacza bezpieczeństwo i pokój”.

A jak słowo objawione patrzy na ludzkie serce? – postawił pytanie. – W teologii biblijnej serce jest źródłem życia człowieka w jego różnych aspektach: fizycznym i duchowym, uczuciowym i intelektualnym, naturalnym i religijnym. To ludzkie serce myśli, rozważa, decyduje. Oznacza więc ono najgłębsze wnętrze człowieka, jego sumienie. To w nim dokonuje się decyzja: za Bogiem lub przeciw Bogu, otwarcie się lub zamknięcie na drugiego człowieka; tutaj rodzą się dobre lub złe myśli, dobre lub złe czyny – wyjaśnił i dodał, że dzisiaj stajemy wobec wyjątkowego Serca, Niepokalanego – Serca Matki Najświętszej. – To Serce zostało w szczególny sposób dotknięte Bożą łaską. Podczas zwiastowania Maryja usłyszała od Bożego Posłańca „Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą… Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem najwyższego…”. Ze względu na to wielkie wyróżnienie i zadanie bycia Matką Zbawiciela, Bóg uczynił Jej Serce Niepokalanym, wolnym od zmazy grzechu pierworodnego. To wyjątkowe działanie Boga Maryja wiernie chowała w swoim Sercu i rozważała je. Będzie się nim cieszyć, śpiewając przepiękny hymn Magnificat: „Wielbi dusza moja Pana”. Ale jednocześnie na ten wyjątkowy dar odpowie z wielką odpowiedzialnością i miłością. Będzie strzec czystości swego serca, tej pełni łaski, żyjąc pięknie i bez grzechu. Serce, które Bóg uczynił niepokalanym, pozostanie takim w życiu ziemskim i na całą wieczność. W tej Dziewicy z Nazaretu spotkały się zatem w sposób wyjątkowo doskonały: z jednej strony działanie Bożej łaski, a z drugiej otwarcie na nią i pełna współpraca z nią. To dla nas, czczących dzisiaj Jej Niepokalane Serce, wspaniały wzór do naśladowania.

Jak mówił kaznodzieja, także i my zostaliśmy przez Boga wybrani, a nasze serca zostały uświęcone. – Ten wyjątkowy dar domaga się odpowiedzi i współpracy z naszej strony. Każdego dnia bierzemy za niego odpowiedzialność. To dokonuje się także w naszych sercach. Bo tam rodzą się myśli, słowa, czyny piękne i szlachetne, ale też, jak mówił Jezus „z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Całe to zło z wnętrza pochodzi…”. Codziennie więc podejmujmy to najważniejsze zadanie, jakim jest praca nad sobą, kształtowanie sumienia, charakteru, pomnażanie dobra – apelował kapłan.

Bóg, który zna i przenika nasze serca jest wielkim sprzymierzeńcem w realizacji tego zadania – kontynuował ks. Balon. – Otwiera dla nas Swoje Serce – źródło życia i świętości. Daje nam również Niepokalane Serce Maryi jako wzór i schronienie, gdy czujemy się zagubieni, gdy świat nas zwiedzie, gdy braknie sił. A to schronienie w Sercu Matki jest pewne, skuteczne. Doświadczamy tego na co dzień w Jej Sanktuarium w Myślenicach, gdzie w znaku cudownego wizerunku daje nam go prawie od 400 lat. Kochani, nie zmarnujmy tej wielkiej Bożej łaski.


Za: Małgorzata Pabis / Rzecznik prasowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach / Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-06-19 16:50:29
miniaturka

Acta Œcumenica – nowe czasopismo Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan

Ukazał się pierwszy numer nowego czasopisma Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. „Acta Œcumenica” będą kontynuacją wydawanego od 1967 r. biuletynu „Information Service/Service d’Information”.
2020-06-19 16:59:51
miniaturka

Papież: od tego jak traktujemy ciało kobiety zależy nasz poziom człowieczeństwa

Ojciec Święty zaapelował na Twitterze o szacunek wobec kobiet. Wpis ukazał się w związku z Międzynarodowym Dniem Eliminacji Przemocy Seksualnej w Konfliktach Zbrojnych. W tym roku przypada on 19 czerwca.
2020-06-20 11:25:19
miniaturka

Ks. Zollner: izolacja stwarza większe zagrożenie dla dzieci

– Izolacja sprzyja zwiększonemu korzystaniu z sieci oraz produkcji i wymianie pedofilskich materiałów pornograficznych, uwodzeniu bezbronnych oraz zastraszaniu ich – uważa szef Centrum ochrony młodocianych przy Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim.
2020-06-20 12:20:33
miniaturka

Watykan: wkrótce o. Jordan - założyciel salwatorianów będzie bęatyfikowany

Ojciec Święty upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do ogłaszania dekretów dotyczących 5 Sług Bożych. Jeden z dekretów o cudzie dotyczy założyciela salwatorianów, ks. Jana Chrzciciela Jordana (1848-1918).
2020-06-20 12:30:29
miniaturka

Korea Północna wysadziła biuro łącznikowe z Południem

Korea Północna wysadziła biuro łącznikowe służące do kontaktów z Południem. Reżim rozważa także wkroczenie wojsk do strefy zdemilitaryzowanej.
2020-06-20 13:50:11
miniaturka

Watykan: nowe wezwania w Litanii Loretańskiej

„Mater misericordiae”, „Mater spei” i „Solacium migrantium” to trzy nowe wezwania w Litanii Loretańskiej ogłoszone dziś przez Stolicę Apostolską.