Strona główna
opoka.org.pl
2020-04-16 12:20
nc / KAI

Kraków: franciszkanie uczczą urodziny Benedykta XVI

Z okazji 93. urodzin papieża-seniora Benedykta XVI, które przypadają 16 kwietnia, w bazylice franciszkanów w Krakowie w intencji jubilata zostanie odprawiona Msza św. Co więcej na placu franciszkańskim naprzeciw okna papieskiego została zamontowana ławka dedykowana Ojcu Świętemu.

Zdjęcie specjalnej ławki dedykowanej Benedyktowi XVI
Autor/źródło: franciszkanie.pl

Eucharystia w intencji Benedykta XVI zostanie odprawiona w czwartek o godz. 16:30 w bazylice franciszkanów w Krakowie. Przewodniczył jej będzie ks. prof. dr hab. Robert Woźniak, jeden z najlepszych znawców myśli i nauczania papieża-seniora. Przewidziano transmisję tej Mszy św. na kanale YouTube „franciszkanie.pl”.

Ponadto, w ostatnich dniach na placu franciszkańskim naprzeciw okna papieskiego została zamontowana ławka dedykowana Ojcu Świętemu z motywami słoneczników Stanisława Wyspiańskiego z bazyliki św. Franciszka. Znalazł się na niej napis: „Bądźcie świadkami piękna Boga”.

Słowa te zostały zaczerpnięte z przemówienia Benedykta XVI do franciszkanów, które wygłosił w 2009 r. w Castel Gandolfo z okazji 800-lecia Zakonu św. Franciszka. - Choć te słowa były skierowane do zakonników, myślę, że odnieść do siebie może je każdy. Zwłaszcza w dobie pandemii, kiedy dobre świadectwo życia wynikające z zaufania Bogu, w tym wsparcie bliźniego będącego w potrzebie czy chorego, może być bardzo budujące, podnoszące na duchu i dające nadzieję na przyszłość - mówi rzecznik prowincji zakonnej, o. Jan Maria Szewek OFMConv.

- Na ławce znajduje się również fragment zapisu nutowego jednej z Mszy Jana Sebastiana Bacha, w nawiązaniu do upodobań muzycznych pp. Benedykta - dopowiada gwardian klasztoru i kustosz bazyliki, o. Piotr Bielenin OFMConv.

Ławki przy franciszkańskim klasztorze mają więc już wszyscy trzej papieże, którzy przemawiali z okna przy Franciszkańskiej 3 podczas swoich wizyt apostolskich w Polsce. Wszystkie ławki zaprojektował Andrzej Górnisiewicz.


luk / Kraków

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-04-16 08:19:33
miniaturka

Pielęgniarka z Bergamo: dzieją się cuda solidarności!

Trwająca epidemia wyciągnęła na wierzch ogromne pokłady międzyludzkiej solidarności i wielkiego oddania. Wskazuje na to 27-letnia pielęgniarka pracująca na oddziale Covid-19 w szpitalu Jana XXIII w Bergamo.
2020-04-16 08:48:11
miniaturka

Pożar Notre Dame był wstrząsem, ale też duchowym przebudzeniem

- Nie można odbudowywać świątyni z kamienia, nie będąc gotowym do odnowy duchowej - mówi ks. Benoist de Sinety.
2020-04-16 09:15:53
miniaturka

W kościołach z zakrytymi ustami i nosem. Nie dotyczy celebransów podczas liturgii

Zgodnie z projektem rozporządzenia Rady Ministrów, od 16 kwietnia, osoby przebywające w kościołach i kaplicach, mają obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki lub części odzieży.
2020-04-16 09:49:58
miniaturka

93. urodziny Benedykta XVI. Pamiętajmy w modlitwie

Papież-senior Benedykt XVI. obchodzi dzisiaj 93. rocznicę urodzin. 16 kwietnia 1927 r. Joseph Ratzinger urodził się w Marktl am Inn w Bawarii.
2020-04-16 10:36:50
miniaturka

Abp Aupetit: Notre Dame przemawia do wszystkich, bo ma duszę

Katedra Notre Dame przemawia do serca zarówno wierzących, jak i niewierzących. Wszystkich stawia na progu tej samej tajemnicy, wszystkich przewyższa blaskiem swego piękna - powiedział arcybiskup Paryża w pierwszą rocznicę tragicznego pożaru jego katedry.
2020-04-16 11:03:20
miniaturka

Papież modli się za wiernych, którzy boją się z powodu pandemii

W intencji osób starszych, które często w odizolowaniu odczuwają lęk przed śmiercią w samotności modlił się Papież na Eucharystii. W homilii mówił o wierności Boga, który zawsze nas uprzedza i zawsze wychodzi nam naprzeciw.