Strona główna
opoka.org.pl
2019-10-06 12:37
AC / md / KAI

Kraków: Dzień św. Franciszka pod hasłem „Kościół w Uzbekistanie"

W ramach Dnia św. Franciszka w bazylice ojców franciszkanów i w ich seminarium duchownym na Franciszkańskiej w Krakowie będzie m.in. prezentowana kultura uzbecka: oryginalne stroje, przedmioty i pamiątki przywiezione z Uzbekistanu.

Autor/źródło: MG, Maciej Górnicki

Dzień ku czci świętego Biedaczyny odbywa się w Krakowie co roku.

W niedzielę na wystawie w auli bł. Jakuba w klasztorze będzie można zobaczyć filmy mówiące o posłudze franciszkanów w Uzbekistanie oraz starodruki ze zbiorów Biblioteki Franciszkańskiej. „Obecnie działa tam pięć parafii, w tym trzy franciszkańskie. Oficjalny powrót Kościoła katolickiego do Uzbekistanu pozwolił również na większą identyfikację z ojczyzną naszych rodaków pozostałych tam od czasów zsyłek i przemarszów Sybiraków" – piszą organizatorzy spotkania.

Dzień św. Franciszka rozpocznie się od koncertu zespołu franciszkańskiego Fioretti. Zaprezentują się także artystki pochodzące z Uzbekistanu: Inna Kamaryan i Anastazja Allanazarowa. Zaśpiewają m.in. utwory z repertuaru Anny German. Wieczorem odbędzie się koncert gwiazdy wieczoru – zespołu Play & Pray.

W południe można zobaczyć pantomimę o życiu św. Franciszka, przygotowaną przez pacjentów Ośrodka Leczenia Uzależnień „San Damiano”.

Dzieci zaproszone są na malowanie twarzy, konkursy i robienie budek dla zwierząt. Będzie także można skosztować specjałów kuchni uzbeckiej oraz rogalików i ciasteczek upieczonych specjalnie na tę okazję przez krakowskie siostry klaryski.

Organizatorzy zapraszają również na Mszę Świętą o godzinie 12.00 w bazylice św. Franciszka z Asyżu, która zostanie odprawiona w intencji darczyńców Fundacji Brat Słońce i krakowskiej Prowincji Franciszkanów.

„Dzień św. Franciszka to czas radosnego i rodzinnego świętowania, gdzie każdy może doświadczyć serdecznej atmosfery pokoju i dobra” – zachęcają franciszkanie.

Będzie okazja do rozmowy, spotkania z zakonnikami i misjonarzami poza klasztornymi murami, a po południu - możliwość zwiedzenia budynku seminarium franciszkańskiego.

Organizatorem akcji jest franciszkańska Fundacja Brat Słońce, a partnerami Prowincja św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Franciszkanów, Klasztor św. Franciszka z Asyżu w Krakowie oraz Wyższe Seminarium Duchowne Franciszkanów w Krakowie

md / Kraków Kraków

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-10-05 21:59:37
miniaturka
play

Abp Ryś do kandydatów do diakonatu stałego: jesteście niesamowicie potrzebni Kościołowi

– Zapatrzcie się tak w Chrystusa Sługę, abym za trzy lata mógł was wyświęcić! To będzie wielki dzień radości w Łódzkim Kościele – co daj nam Panie Boże! – mówił arcybiskup Grzegorz Ryś.
2019-10-06 10:42:13
miniaturka

Bp Muskus: co robimy z Jezusową miłością - w Łodzi, w Krakowie, w Polsce?

O Jezusowej miłości i o apostołce Bożego Miłosierdzia – św. Faustynie Kowalskiej, która wychodząc z Łodzi dotarła do Krakowa – mówił bp. Damian Muskus, który przewodniczył tegorocznym uroczystościom Patronki Miasta Łodzi.
2019-10-06 11:16:00
miniaturka

Abp Wojda: aby być misjonarzem, trzeba żyć wiarą

Aby stać się misjonarzem, trzeba żyć wiarą. Na tyle będziemy misjonarzami, na ile przeżyjemy osobiste spotkanie z Jezusem Chrystusem – mówił w archikatedrze białostockiej abp Tadeusz Wojda podczas Mszy św. inaugurującej w Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny w archidiecezji.
2019-10-06 11:45:38
miniaturka

Biskupi Europy: Zbudź się, Europo! Odkryj na nowo swoje korzenie

Zbudź się, Europo! Odkryj na nowo swoje korzenie! – napisali biskupi Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) w orędziu na zakończenie obrad w Santiago de Compostela.
2019-10-06 16:54:10
miniaturka

Papież zachęca do testu ze stanu naszej wiary

O wierze, która nawet jeśli jest niewielka może mieć siłę mówił Ojciec Święty w rozważaniu na Anioł Pański.
2019-10-06 17:31:42
miniaturka

"Przyjęcie dla Połamanych" - dzień skupienia dla młodych dorosłych

Zaproszenie na przyjęcie jest ciągle aktualne. Zaproszeni to „połamani”. Jeśli to uznasz, na pewno skorzystasz.