Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-30 18:13
S. Zielińska / KAI

Kraków: Dzień św. Franciszka

Już w następną niedzielę na jednym z najbardziej znanych skwerów w Krakowie, pod Oknem Papieskim, odbędzie się Dzień św. Franciszka.

Autor/źródło: Agnieszka Czylok, licencja: CC BY

Wydarzeniu organizowanemu przez Krakowską Prowincję Franciszkanów oraz franciszkańską Fundację Brat Słońce z okazji wspomnienia św. Franciszka z Asyżu patronować będzie hasło „Klisze pamięci”.

- Tym razem tematyka naszego wydarzenia jest związana z osobą św. Maksymiliana M. Kolbego. Głównym celem jest prezentacja unikatowej na skalę światową wystawy „Klisze Pamięci. Labirynty” Mariana Kołodzieja, więźnia nr 432 obozu Auschwitz oraz kwesta na rozbudowę Centrum św. Maksymiliana w Harmężach - tłumaczą organizatorzy.

Krakowski Dzień św. Franciszka rozpocznie się 7 października o godz. 11:00 uroczystą Mszą Św. w bazylice franciszkanów, która odprawiona zostanie w intencji darczyńców fundacji i prowincji. Wydarzenie jak co roku będzie przepełnione atrakcjami - każdy z przybyłych będzie mógł zapoznać się z wieloma franciszkańskimi inicjatywami, ale także wesprzeć ich działalność.

Na stoiskach będzie można nabyć książki i czasopisma franciszkańskie, w tym również materiały związane z błogosławionymi męczennikami o. Zbigniewem Strzałkowskim i o. Michałem Tomaszkiem. Pojawią się także projekcje filmów, stoisko misyjne, będzie można skosztować wypieków sióstr klarysek oraz smaków kuchni franciszkańskiej oraz zakupić rękodzieła wykonane przez wolontariuszy oraz pacjentów Ośrodka Leczenia Uzależnień „San Damiano”.

Dla uczestników spotkania zostaną też otwarte klasztorne zakamarki niedostępne na co dzień oraz zaprezentowane franciszkańskie starodruki. - Dzień św. Franciszka to przede wszystkim czas radosnego i rodzinnego świętowania, gdzie każdy może doświadczyć pokoju i dobra, a także ma możliwość spotkania i rozmowy z zakonnikami i misjonarzami poza klasztornymi murami - zachęcono do udziału w wydarzeniu na stronie Fundacji Brat Słońce.

Dotychczasowe Dni św. Franciszka w Krakowie były poświęcone m.in. misjom w Peru, Afryce oraz klimatom kresowym. Tegoroczną odsłonę wydarzenia ubogaci koncert Akademickiego Chóru Organum i Zespołu Instrumentalnego Ricercar. Natomiast o godz. 20:00 odbędzie się modlitewne czuwanie, które będzie wsparciem duchowym październikowego „Synodu młodych” w Rzymie.

luk / Kraków

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-09-30 13:30:43
miniaturka

Widzieć działanie Boga również poza własnym środowiskiem

Pan Jezus wzywa nas do okrycia Jego obecności i działania Boga również tam, gdzie się tego nie spodziewamy, w ludziach, którzy nie należą do naszego kręgu – mówił Papież w rozważaniu na Anioł Pański.
2018-09-30 16:10:57
miniaturka

Abp Henryk Muszyński: wszystko jest darem, także starość

„Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek odczuwam ogromną wdzięczność za wszystko, co Pan Bóg pozwolił mi przeżyć” - powiedział emerytowany metropolita gnieźnieński, prymas Polski abp Henryk Józef Muszyński.
2018-09-30 16:25:44
miniaturka

Przesłanie Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej

W Domu św. Jacka na Korsyce we Francji odbyło się spotkanie Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej, której przewodniczy bp Wiesław Lechowicz.
2018-09-30 17:42:04
miniaturka

Księża bez cenzury. Rozmowy pod koloratką

Cztery niesamowite rozmowy kleryków gdańskiego seminarium z księżmi profesorami. Szczerze i z pasją o kapłaństwie.
2018-09-30 19:21:56
miniaturka

Pasłęk: X Warsztaty Muzyki Liturgicznej „Gaude Mater Polonia”

Rekordowa liczba 150. śpiewaków oraz instrumentalistów uczestniczyła w dniach 29-30 września 2018 r. w X Warsztatach Muzyki Liturgicznej w Pasłęku.
2018-10-01 08:13:16
miniaturka

O. Costa przed synodem: rozpoznać, gdzie i jacy są młodzi

W dniach od 3 do 28 października odbędzie się w Rzymie Specjalny Synod Biskupów poświęcony młodzieży będzie okazją dla Kościoła do rozpoznania, gdzie i jacy są młodzi.