Strona główna
opoka.org.pl
2018-03-07 13:38
S. Zielińska / KAI

Kraków: Czy psychoterapia niszczy powołanie? - w piątek debata

Wykłady i dyskusje oraz debata oksfordzka pt. „Czy psychoterapia niszczy powołanie?” znalazły się w programie konferencji naukowej pt. "Psychoterapia osób duchownych i zakonnych", która odbędzie się 9 marca w Krakowie.

Autor/źródło: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

Wydarzenie będzie miało miejsce w piątek 9 marca w auli UPJPII przy ul. Bernardyńskiej 3 w Krakowie.

Konferencja rozpocznie się od wykładu wprowadzającego „Psychoterapia osób duchownych i zakonnych - wyzwania i trudności”, który wygłosi dr hab. n. med. Krzysztof Krajewski-Siuda. Po wysłuchaniu referatu uczestnicy spotkania wezmą udział w dyskusji oraz dwugłosie prawnika i psychoterapeuty.

„Papież na kozetce, czyli o tym jak zmieniało się stanowisko Kościoła wobec psychoterapii duchownych” – taki jest temat wystąpienia ks. prof. Piotra Kroczka. O Freudzie w konfesjonale, czyli o tym, jak zmieniała się psychoterapia, powie natomiast prof. Bogdan de Barbaro. Do tych tematów ustosunkują się przedstawiciele instytucji kościelnej i szpitala publicznego w dwugłosie i dyskusji.

Dr Dorota Przygrodzka zajmie się specyfiką grupowej psychoterapii osób konsekrowanych, a dr Mira Jawor i dr Anna Pastuszak-Draxler - trudnościami w psychoterapii grupowej sióstr zakonnych w oddziale dziennym. Dwugłos psychiatra versus duchowny poprowadzi następnie o. dr Jacek Prusak SJ.

Prof. Dominika Dudek zajmie się problemem depresji osób duchownych, a o. Tadeusz Florek OCD wygłosi wykład na temat „Ciemna noc duszy - między mistyką a psychoterapią”.

W drugiej części spotkania odbędzie się debata oksfordzka na temat „Czy psychoterapia niszczy powołanie?”. Wezmą w niej udział kapłani, terapeuci i psychiatrzy. Następujący po niej dwugłos między dominikaninem, a jezuitą poprowadzi luterański pastor dr Roman Pracki.

O. Tomasz Franc OP wygłosi referat „Kształtowanie się tożsamości duchownego. Kryzys i wzrost”, a o. Jacek Prusak SJ zanalizuje problem rozwoju psychoseksualnego duchownych w świetle badań i praktyki terapeutycznej. Ks. dr hab. Grzegorz Godawa poprowadzi dyskusję i dwugłos poświęcony diagnostyce na dwóch poziomach: seksualność i duchowość.

Ewa Kusz wygłosi wykład „Nadużycia seksualne - diagnostyka (plus profilaktyka i leczenie)”, a ks. dr Grzegorz Babiarz będzie mówił o psychologicznych i psychoterapeutycznych możliwościach zweryfikowania dojrzałego aktu wiary.

Konferencja zakończy się studium przypadku „Józef i jego rodzina”, które przedstawi dr Roman Pracki.

Organizatorami obrad są Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz Akademia Ignatianum.

md / Kraków

Linki zewnętrzne:

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-03-07 12:24:13
miniaturka

Fundacja im. Heleny Kmieć zachęca: „Podaj dobro dalej!”

Wyjazd na wolontariat misyjny jest główną nagrodą w ogólnopolskim konkursie „Podaj dobro dalej!”, którego organizatorem jest Fundacja im. Heleny Kmieć we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 4 w Zambrowie.
2018-03-07 12:42:31
miniaturka

Przewodniczący Episkopatu w Brukseli

W dniach 9-10 marca abp Stanisław Gądecki weźmie udział w spotkaniu Komisji Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (COMECE) oraz w posiedzeniu czternastoosobowego gremium CCEE-CEC Joint Committee.
2018-03-07 13:15:13
miniaturka

Kard. Wyszyński: Marzec ‘68 to rozgrywki wewnętrzne w PZPR

Z zachowanych dokumentów wynika, że w marcu 1968 r. Prymas Stefan Wyszyński stanął w obronie studentów i potępił antysemityzm, za co dziękował mu były Naczelny Rabin Polski Zew Wawa Morejno w 1968 i 1971 roku.
2018-03-07 14:10:40
miniaturka

Abp Jurkovič do ONZ: priorytetem ochrona dzieci

Dobro dzieci powinno być podstawową i bezwarunkową zasadą postępowania we wszystkich okolicznościach humanitarnych – mówił abp Ivan Jurkovič, który po raz drugi zabrał głos podczas 37. sesji Rady Praw Człowieka.
2018-03-07 14:47:39
miniaturka

Franciszek: Modlitwa Eucharystyczna uczy nas wdzięczności

Modlitwa Eucharystyczna, stanowiąca centrum celebracji Mszy, wychowuje nas, byśmy czynili z naszego życia „eucharystię”. - mówił Papież podczas audiencji środowej.
2018-03-07 15:23:35
miniaturka

Dzień wszystkich kobiet – okaż solidarność razem z Zupą w Kato

Dzień Kobiet stał się na Śląsku okazją, by wesprzeć kobiety w kryzysie, ofiary przemocy, handlu ludźmi i współczesnych form niewolnictwa. Każdy może dołączyć do zbiórki produktów, które trafią do podopiecznych Stowarzyszenia Po MOC.