Strona główna
opoka.org.pl
2019-03-08 12:20
ek / KAI

Kraków: bierzmowani wspierają chrześcijan prześladowanych w Ziemi Świętej

Blisko 350 młodych przyjęło sakrament bierzmowania w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w krakowskich Mistrzejowicach. Rodzice bierzmowanych ofiarowali im krzyże wykonane w chrześcijańskich warsztatach w Ziemi Świętej.

Autor/źródło: fotolubecki.pl, Magdalena Lubecka, licencja: CC BY

Szafarzem sakramentu był bp Damian Muskus OFM, który w homilii podkreślał, że dla chrześcijan w ojczyźnie Jezusa świadectwo wiary wiąże się z narażeniem życia i prześladowaniami. „Kiedy będziecie mieli wątpliwości, czy warto poprzez wyznanie wiary narażać się na śmiech otoczenia, pomyślcie o młodych chrześcijanach z Ziemi Świętej, którzy dla was wykonali te krzyże. Pomyślcie o tych, którzy nie są wyśmiewani z powodu swojej wiary. Oni są z jej powodu prześladowani” – mówił do młodych ludzi.

Rodzice bierzmowanych zakupili krzyże z drzewa oliwnego dzięki Stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Jak przyznają, sami stawiają sobie pytanie o to, jak wygląda ich świadectwo wiary. „Mam teraz postanowienie, by być odważniejszym niż dotychczas” – stwierdził Piotr Jasiński. Jego żona Małgorzata opowiadała, że nie zdawała sobie sprawy z tego, jak żyją chrześcijanie w Ziemi Świętej, dopóki nie pojechała na pielgrzymkę. „Warto jeździć do Ziemi Świętej i warto kupować pamiątki od tamtejszych chrześcijan, bo dzięki temu można im pomóc się utrzymać i dać im wsparcie” – przekonywała.

Dla młodych ludzi krzyżyki są cennym przypomnieniem o wartości wiary. „Powstały w świętym miejscu, gdzie żył Jezus, ale przyznawanie się do Niego jest tam bohaterstwem. Tamtejsi chrześcijanie zasługują na nasz szacunek i wsparcie” – tłumaczyła Gabrysia Guśtak.

Bp Muskus wyjaśniał młodym w homilii, że chrześcijanie w ojczyźnie Jezusa i w wielu miejscach na świecie nie mogą „spokojnie żyć, pracować, uczyć się. Są wypędzani, a niektórzy tracą życie dlatego, że są chrześcijanami”. „Każdy z nich, tak jak wy, ma swoje wielkie i małe marzenia i plany. Różnica jest taka, że oni nie są pewni kolejnego dnia i nie czują się bezpiecznie. Być może żadne z ich marzeń nigdy nie będzie zrealizowane” – mówił o losach ich rówieśników.

„Sakrament bierzmowania nie jest równoważny z aktem kanonizacji. Będzie wielkim umocnieniem na drodze do świętości. Nie wyniesie was jednak automatycznie na ołtarze” – podkreślał ponadto, dodając, że choć dzięki bierzmowaniu młodzi nie staną się od razu świętymi, to jednak z pewnością będą „świetnymi kandydatami na świętych”, bo Bóg pragnie, by świętość była wspólnym dziełem Jego i człowieka. 

md / Kraków

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-03-08 10:42:12
miniaturka

Stanowisko biskupów warszawskich w sprawie tzw. „Deklaracji LGBT+”

W związku z podpisaniem przez Prezydenta m.st. Warszawy deklaracji „Warszawska polityka miejska na rzecz społeczności LGBT+”, budzącej niepokój społeczny, biskupi archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej przedstawiają wspólne stanowisko.
2019-03-08 11:15:44
miniaturka

Francja: wyrok w sprawie kard. Barbarina

Kard. Phpilippe Barbarin został skazany na karę 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu za niepoinformowanie wymiaru sprawiedliwości o nadużyciach seksualnych ks. Bernarda Preynata względem 15-letnich chłopców. Wyrok nie jest prawomocny. Adwokaci zapowiadają odwołanie.
2019-03-08 11:55:31
miniaturka

List Pasterski na Wielki Post 2019 roku Metropolity Krakowskiego

"Niech ten święty czas będzie przeniknięty naszą modlitwą, wewnętrznym wyciszeniem i umartwieniem. Na wzór Chrystusa, pełnego Ducha Świętego, w naszym sposobie myślenia i postępowania przywracajmy właściwe miejsce samemu Bogu". - napisał abp Marek Jędraszewski
2019-03-08 12:26:40
miniaturka

Opole: Zaproszenie do wspólnego trwania przed Panem

Na wieczorne spotkania modlitewne zaproszeni są mieszkańcy Opola i okolic, chcący głębiej przeżyć Wielki Post i pomodlić się zarówno w osobistych intencjach, jak również za miasto Opole.
2019-03-08 12:40:40
miniaturka

Dzień Modlitwy i Pokuty

Dziś - w pierwszy piątek Wielkiego Postu przeżywamy dzień modlitwy i postu za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich.
2019-03-08 12:56:46
miniaturka

Papież: bądźcie sługami jednania ludzi z Bogiem

Tradycyjnie, w czwartek po Środzie popielcowej, Papież spotkał się z duchowieństwem diecezji rzymskiej na liturgii pokutnej w Bazylice św. na Lateranie.