Strona główna
opoka.org.pl
2018-10-20 12:41
AC / KAI

Kraków: Archidiecezjalny Konkurs Wiedzy Liturgicznej

Już po raz szósty odbędzie się Archidiecezjalny Konkurs Wiedzy Liturgicznej. Jest on skierowany do uczniów szkół średnich, klas gimnazjalnych oraz szkół podstawowych. Konkurs odbędzie się w kilku etapach - finał nastąpi 2 marca przyszłego roku.

Autor/źródło: ek-s, licencja: CC BY

Konkurs organizują Stowarzyszenie „Diakonia” Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej wraz z Naukowym Kołem Teologicznym Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.

Idea konkursu opiera się na współpracy z księżmi, katechetami i świeckimi animatorami, którzy zgłaszając się poprzez specjalny formularz umożliwiają udział w pierwszym etapie konkursu swoim podopiecznym. Możliwe jest także zgłoszenie indywidualne, bez opiekuna naukowego. Zgłoszenia przyjmowane są do 28 listopada.

- W tym toku tematyka konkursu koncentrować się będzie na sakramencie chrztu świętego. Problem „bramy sakramentów”, kluczowy dla świadomego celebrowania liturgii i osobistego przeżywania własnej wiary omówiony będzie w oparciu o Katechizm Kościoła Katolickiego, Konstytucję o Liturgii Świętej, teksty Benedykta XVI oraz Bogusława Nadolskiego - zapowiada kl. Szymon Kapłon.

Konkurs odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy może być przeprowadzony 1 grudnia (sobota, w parafiach) lub 3 grudnia (poniedziałek, w szkołach).

Wszyscy, którzy odpowiedzą najlepiej na zadania, zostaną zaproszeni na finał, który odbędzie się 2 marca przyszłego roku w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej. Poza zmaganiami konkursowi, organizatorzy przewidują także spotkanie z klerykami oraz poczęstunek.

Dzięki wsparciu ofiarodawców - Stowarzyszenia „Diakonia” RŚ-Ż AK, Krakowskiego Seminarium oraz Fundacji św. Jadwigi Królowej - dla najlepszych uczestników przewidziane są atrakcyjne nagrody, w tym tablety, czytniki książek elektronicznych i dyski zewnętrzne.

- Głęboko wierzymy, że dzieło to przyczyni się do doskonalenia formacji liturgicznej i intelektualnej uczestników, rozpalenia w sercach młodych ludzi zachwytu nad Bogiem żyjącym w liturgii, a także do wzrostu powołań kapłańskich. Dlatego gorąco zapraszamy wszystkich zainteresowanych do współpracy - zachęca kl. Kapłon.

Wszelkie informacje, regulamin konkursu, wymagana literatura, przykładowe zadania i formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie www.konkursliturgiczny.pl.

luk / Kraków

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-10-20 08:43:52
miniaturka

Indonezja: Kościół na pierwszej linii pomocy ofiarom tsunami

Indonezja cały czas boryka się ze skutkami katastrofalnego trzęsienia ziemi i tsunami, które dotknęło Sulawesi i Lombok. Szczególnie dramatyczna sytuacja panuje na pierwszej z tych wysp, gdzie w kataklizmie zginęło 2 tys. osób, a 10 tys. zostało rannych.
2018-10-20 09:59:52
miniaturka

Biskup legnicki apeluje o modlitwę za Jakuba

W kościele św. Tadeusza Apostoła w Legnicy trwa modlitwa za wszystkich dotkniętych tragicznym wypadkiem na lekcji WF.
2018-10-20 11:57:48
miniaturka

Oświadczenie Kurii Archidiecezji Warmińskiej w sprawie ks. Romana K.

Arcybiskup Józef Górzyński Metropolita Warmiński skierował sprawę ks. Romana K. do Kongregacji Nauki Wiary - informuje w przesłanym KAI oświadczeniu rzecznik Kurii.
2018-10-20 13:15:14
miniaturka

Portugalia: przedstawiciele Kościołów z politykami o przyszłości

W miejscowości Manfra Ericeira pod Lizboną zakończyła się konferencja zorganizowana przez chrześcijańskich demokratów z Parlamentu Europejskiego z przedstawicielami Kościołów chrześcijańskich i instytucji religijnych Europy.
2018-10-20 13:38:19
miniaturka

Patriotyczna wystawa „Polonia sacra”

W Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie odbyła się konferencja prasowa dotycząca patriotycznej wystawy „Polonia sacra”, która eksponuje rolę Kościoła katolickiego w kształtowaniu i zachowaniu tożsamości narodowej Polaków.
2018-10-20 14:02:11
miniaturka
play

Nie wstydził się swego cierpienia

W wygłoszonej homilii metropolita krakowski przypomniał słowa Jana Pawła II, który, inaugurując pontyfikat, wołał na Placu św. Piotra: „Nie lękajcie się, nie bójcie się. Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”.