Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-04-16 15:42
S. Zielińska / KAI

Kraków: amerykański popularyzator nauki Jana Pawła II spotkał się z młodzieżą

Nauka na temat teologii ciała jest największym i najbardziej twórczym wkładem św. Jana Pawła II do nauczania Kościoła – mówił 16 kwietnia Christopher West, wykładowca i popularyzator teologii ciała opartej na nauczaniu Jana Pawła II.

Autor/źródło: Photogenica.pl, Kablonk

Amerykański myśliciel katolicki, popularyzator teologii małżeństwa, opartej na nauczaniu polskiego papieża, był gościem spotkania pt. „Nasze ciało opowiada historię Boga”, które odbyło się w krakowskim Kinie Kijów. W wydarzeniu uczestniczyła młodzież ze szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, studenci, a także nauczyciele i rodzice.  

Christopher West opowiadał, że nauczanie papieża całkowicie zmieniło jego życie, ponieważ na jego podstawie znalazł pytania dotyczące pożądania, miłości i pragnienia szczęścia. - Gdy odkryłem naukę Jana Pawła II wiedziałem, że to odpowiedzi na pytania mojego serca i wiedziałem, że już do końca życia będą ją zgłębiał i głosił – wyznał, zachęcając młodzież do tego, aby zaczęła studiować naukę papieża-Polaka. - Żyjemy w trudnych czasach, nigdy wcześniej tak agresywnie nie atakowano Boskiego zamysłu, nie rozumiemy dziś ludzkiego ciała, a świat mówi nam, że nasze ciała nie mają znaczenia – wyjaśniał Christopher West. Jak dodał, świat uczy patrzeć na ciało, a Chrystus chce, aby zobaczyć znaczenie i historię ciała i w zrozumieniu jego znaczenia pomaga nauka Jana Pawła II.

Mówca zwracał uwagę na to, że Karol Wojtyła często zabierał swoich przyjaciół i młodzież w góry i nie bał się rozmawiać z nimi na trudne tematy, co dla wielu było zaskakujące. - Nie zatrzymywał się na powierzchni, ale dokładnie wyjaśniał młodym, że ciała przedstawiają wielkie misterium i tajemnice. To jest to czego nauczyłem się od Jana Pawła II – podkreślił mówca.

Wyjaśnił, że każdy człowiek chce dążyć do miłości, jednak ważne jest, aby umieć odróżnić prawdę o miłości od kłamstwa. - Często w naszym chrześcijańskim życiu mamy złe przeświadczenie na temat naszych pragnień. Nie po to Jezus przyszedł na świat, aby wyzwolić z seksualności, ale ma nas zbawić poprzez nią. To zmieniło moje życie – wyznał, dodając, że sam został wychowywany tak, że mówiono mu, że jego pragnienia są złe i należy je stłumić.

- Docierając do nauki papieża zrozumiałem, że w naszej wierze Bóg i ciało są połączone. Jeśli wierzymy w Boże narodzenie, wcielenie i w to, że Słowo stało się ciałem to wierzymy w teologię naszych ciał. One opowiadają wspaniałą, Boską historię. Mówią skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy. Mówią o początku, historii i naszym przeznaczeniu – tłumaczył West. Według niego, teologia ciała dotyczy zagadnień Bożego wcielenia, pozwalając właśnie w ciele odkrywać wcielonego Chrystusa i objawiać ludziom w ten sposób tajemnicę Bożej miłości.

Christopher West niedaleko Filadelfii założył znany Instytut Teologii Ciała - Theology of the Body Institute. Od wielu lat jest zaangażowany w pracę pedagogiczną, prowadzi wykłady na temat antropologii chrześcijańskiej. Jest autorem licznych książek, które omawiają kwestie związane m.in. z teologią ciała.

led / Kraków


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Kraków, Jan Paweł II, rodzina, młodzież, małżeństwo, Św. Jan Paweł II, teologia ciała, Christopher West