Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2018-10-14 13:58
Anna Bajon / KAI

Koszalin: XVIII Dzień Papieski

Obecność wolontariuszy Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia to w "niedzielę papieską" już tradycyjny widok. Zanim parafianie zakupią kremówki, wrzucają datki na rzecz podopiecznych fundacji - zdolnej, lecz ubogiej młodzieży.

Autor/źródło: Ewa Klejnot-Schreiber, licencja: CC BY

Oprócz zbiórki do puszek w niektórych parafiach wychodzący z kościołów mogą także kupić papieskie kremówki, świętowanie połączyć ze spotkaniem przy kawie lub festynem, pójść na okazjonalne koncerty lub spotkanie artystyczne.

W niedzielę we wszystkich parafiach diecezji wolontariusze Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia czekają na darczyńców z kartonowymi puszkami z logo akcji. To jeden ze sposobów na uczczenie XVIII Dnia Papieskiego, przeżywanego w tym roku pod hasłem „Promieniowanie Ojcostwa”.

W koszalińskiej parafii katedralnej zamiast kremówek na stoliku przed kościołem na wychodzących z niedzielnej liturgii czekały książki z papieskim wizerunkiem. To "Modlitewniki papieskie" autorstwa ks. Henryka Romanika, proboszcza katedry, oraz innych autorów, m.in. abp. Grzegorza Rysia, bp. Józefa Zawitkowskiego, wydane już po raz czwarty, z nowymi tekstami odnoszącymi się do św. Jana Pawła II po jego kanonizacji.

Parafianie katedralni uczczą ten dzień także w porze popołudniowej - różańcową procesją wokół remontowanej katedry. Proboszcz zaznacza, że modlitwa o odnowienie matki kościołów diecezjalnych jest poważnym wysiłkiem, robotą duchową. - Będziemy budować w niedzielę, jak normalni katolicy "pracując" w ten dzień od świtu do nocy.

Pierwsze stypendia ogólnopolskiej zbiórki, będącej żywym pomnikiem dla św. Jana Pawła II przyznano na jesieni 2000 r. Otrzymało je 500 młodych zdolnych Polaków, którzy ze względu na trudną sytuację materialną nie mogą w pełni rozwijać swoich talentów. Od 2005 r. jest ich ponad 2 tys. rocznie.


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Jan Paweł II, Dzieło Nowego Tysiąclecia, Koszalin, dzień papieski