Strona główna
opoka.org.pl
2017-11-28 13:14
S. Zielińska / KAI

Koszalin: ruszyła akcja "Wymiana ciepła"

Szkoła Nowej Ewangelizacji w Koszalinie rozpoczęła drugą edycję ogólnopolskiej oddolnej akcji pn. "Wymiana ciepła", czyli zbiórki i dystrybucji odzieży zimowej.

Autor/źródło: pixabay.com, CC0

W ostatnich dniach listopada przed siedzibą koszalińskiej SNE (na lewo od wejścia do kościoła pw. Ducha Świętego w Koszalinie), stanął stelaż na odzież. Koszalinianie znają akcję z ubiegłego roku i jak zapewnia A. Kietla, kilka razy dziennie ktoś coś dodaje do kolekcji lub szuka czegoś dla siebie.

- Akcja jest anonimowa, żeby się do niej przyłączyć nie trzeba pytać o zgodę, można swobodnie podejść do stojaka i zostawić lub zabrać ubrania - informuje koordynatorka. Dodaje, że SNE "Wymianę ciepła" powtarza w tym roku dlatego, że w ubiegłym została bardzo dobrze przyjęta. Chętnie włączyli się w nią i chwalili pomysł ci, którzy przynoszą ubrania, miała też liczne grono odbiorców. - To akurat niekoniecznie nas cieszy, bo oznacza, że wciąż jest wiele osób, dla których zaopatrzenie się w ciepłą zimową odzież jest problemem - powiedziała A. Kietla.

Szkoła Ewangelizacji traktuje akcję jako wyraz miłosierdzia wobec bliźnich. - Zależy nam, żeby tak pomagać ludziom, by wypełnić słowa Jezusa: "to co uczyniliście najmniejszym z Moich braci, to Mnie uczyniliście" - wyjaśnia ideę "Wymiany ciepła" koordynatorka.

Osoby, które chcą włączyć się w akcję proszone są o przynoszenie ciepłej odzieży (zwłaszcza męskiej), przede wszystkim kurtek, bluz polarowych, swetrów, szalików, czapek, rękawiczek, obuwia oraz bielizny. Odzież powinna być czysta, w dobrym stanie. Organizatorzy proszą, by nie zostawiać jej w reklamówkach, ale umieszczać na stojaku.

"Wymiana ciepła" to inicjatywa oddolna, ogólnopolska, realizowana bez narzuconego scenariusza. Może się w nią włączyć każdy, stawiając stelaż na ubrania w dowolnym miejscu, przy czym musi być ono legalne (wydzierżawione lub prywatne). Organizator akcji bierze za nią odpowiedzialność (segregowania, utrzymywania porządku, ochrony odzieży przed zniszczeniem). Wieszak jest określeniem umownym, bo zamiast niego można wykorzystać dowolne formy składowania i prezentacji odzieży (stolik, płot, a nawet kij od szczotki), ważne żeby był dostępny całodobowo i w widocznym dla przechodniów miejscu.

km / Koszalin

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-11-28 11:58:27
miniaturka
play

Tańcem chwalmy Go... jak abp Grzegorz Ryś

To warto zobaczyć. Jak radośnie tańczyć na chwałę Pana? Abp Ryś dał przykład na IV Ogólnopolskim Kongresie Nowej Ewangelizacji.
2017-11-28 12:19:04
miniaturka

Birma: Msza dla młodych, wyzwaniem edukacja

Przed pożegnaniem się z Birmą i odlotem do Bangladeszu, w czwartek rano, 30 listopada, w katedrze w Rangunie Papież odprawi Mszę św. dla młodzieży.
2017-11-28 12:55:58
miniaturka

Papież do liderów religijnych: nie dajcie się ujednolicić

Budujcie pokój, nie pozwólcie, by was ujednoliciła kulturowa kolonizacja. Prawdziwa Boża harmonia urzeczywistnia się w różnorodności. – powiedział Franciszek do birmańskich zwierzchników religijnych.
2017-11-28 13:47:08
miniaturka

Szef scholi gregoriańskiej: modlić się śpiewając święte teksty

O tym, czym jest chorał gregoriański, jak rozmawiać z Bogiem za pośrednictwem świętych tekstów i łączyć to z muzyką, mówi w wywiadzie z Dawidem Gospodarkiem Sławomir Witkowski.
2017-11-28 14:27:57
miniaturka

Egipt: obawy przed kolejnymi atakami - również na kościoły

Grecko-prawosławny patriarcha Aleksandrii Teodor II obawia się, że zamach islamistów na suficki meczet na Północnym Synaju może mieć dalsze konsekwencje. „Bardzo się niepokoję” - powiedział w wywiadzie dla telewizji egipskiej.
2017-11-28 14:53:27
miniaturka

Papież do władz Birmy: rola religii w przezwyciężaniu konfliktów

Przemawiając do przedstawicieli władz państwowych, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego, Papież podkreślił, że przybył do Birmy, aby przede wszystkim modlić się z tamtejszą „małą, ale żarliwą wspólnotą katolicką”.