Strona główna
opoka.org.pl
2018-10-22 12:55
AC / KAI

Koszalin: lekarze koncertowali dla pacjentów

W Koszalinie i Białogardzie zagrała Polska Orkiestra Lekarzy. Na scenie stanęli już nie interniści, chirurdzy czy dentyści, lecz skrzypkowie, trębacze, fleciści. Koncertom towarzyszyła zbiórka pieniędzy na rzecz pogorzelców i hospicjum dziecięcego.

Autor/źródło: Pixabay, Charly_7777, licencja: CC0

W sobotę w sali widowiskowej Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie, zaś dzień później w Filharmonii Koszalińskiej zagrała koncert symfoniczny Polska Orkiestra Lekarzy pod dyrekcją Rubena Silvy. Muzykom towarzyszył na gitarze Jakub Kościuszko.

Polską Orkiestrę Lekarzy, która dawała koncerty w największych miastach Polski, diecezja koszalińsko-kołobrzeska gościła po raz drugi. Wcześniej, w 2015 roku, taki koncert odbył się w Pile. - Talentem warto dzielić się z innymi, nie tylko tym wyuczonym w ramach wykonywanego zawodu lekarza. Ci lekarze dzielą się więc jedną z najpiękniejszych rzeczy jaką mogą innym dać, muzyką - powiedział Paweł Mielcarek, koordynator i organizator koncertów.

Według białogardzkiego organisty, dyrygenta i kompozytora, Polska Orkiestra Lekarzy to doskonały przykład na to, że lekarze nie są tylko do leczenia. - Pokazują, że potrafią zostawić swoje kitle i pomóc w inny sposób. Na co dzień pomagają medycznie, na scenie zaś wykorzystując swój talent. I serce, bo to nie jest orkiestra zawodowa, lecz grająca z serca. No i bardzo przeżywają każdy koncert - powiedział P. Mielcarek.

Wydarzeniom towarzyszyła zbiórka pieniędzy - dla poszkodowanej w lipcowym pożarze w Białogardzie rodziny z trójką dzieci (zebrano ponad 2300 zł) oraz na rzecz koszalińskiej filii Fundacji Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych.

Agnieszka Staszewska, koordynatorka wolontariatu w Zachodniopomorskim Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych jest wdzięczna medykom za nietypową pomoc koszalińskim chorym. - To wspaniały pomysł, że lekarze zebrali się na scenie i grają dla naszych podopiecznych - powiedziała. - Oczywiście na co dzień potrzebujemy lekarzy przy pacjentach, zresztą nie tylko lekarzy, także wolontariuszy. Jednak każda pomoc jest ważna, również ta finansowa, ponieważ zebrane w ten sposób pieniądze służą nie tylko chorym, ale też ich rodzinom.

Jak podała Staszewska obecnie 15 podopiecznych hospicjum może liczyć na pomoc 10 wolontariuszy. Dużo więcej osób, szczególnie uczniów, angażuje się na rzecz placówki podczas licznych akcji.

Stowarzyszenie Polska Orkiestra Lekarzy powstało w 2010 roku w Poznaniu. Obecnie w skład orkiestry wchodzi ponad 130 Muzyków: lekarzy, studentów uczelni medycznych oraz przyjaciół z całej Polski.

Lekarze wchodzący w skład zespołu uczestniczą często w analogicznych projektach w Europie i na świecie - są członkami Europejskiej Orkiestry Lekarzy i Światowej Orkiestry Lekarzy, grywając w najznakomitszych salach koncertowych Europy i Świata.

km / Koszalin

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-10-22 11:18:34
miniaturka

Dziś 70. rocznica śmierci kard. Augusta Hlonda, Prymasa Polski

Dziś, 22 października przypada 70. rocznica śmierci kard. Augusta Hlonda, Prymasa Polski. W maju br. papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności jego cnót.
2018-10-22 11:41:45
miniaturka

Pielgrzymi z diecezji płockiej w Watykanie

W niedzielę na Placu św. Piotra obecni byli pielgrzymi z Polski, spośród których Papież szczególnie pozdrowił pielgrzymkę diecezji płockiej.
2018-10-22 12:07:26
miniaturka

Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi - historyczna homilia

Dzisiaj przypada liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. 40 lat temu, w homilii w czasie Mszy św. rozpoczynającej pontyfikat Papieża Polaka, można było usłyszeć z jego ust słowa: Nie lękajcie się.
2018-10-22 13:39:28
miniaturka

1 listopada biskupi poprowadzą procesje na stołecznych cmentarzach

W uroczystość Wszystkich Świętych kard. Kazimierz Nycz i biskupi pomocniczy archidiecezji warszawskiej odprawią Msze święte i poprowadzą procesje żałobne na stołecznych cmentarzach.
2018-10-22 14:06:55
miniaturka

Poznań: trwa XVII Ekumeniczne Święto Biblii

Pod hasłem „Ja temu, który pragnie, dam pić darmo ze źródła wody życia” (Ap 21,6) trwa w Poznaniu XVII Ekumeniczne Święto Biblii.
2018-10-22 14:52:20
miniaturka

Szwajcaria: gwardziści wierni Janowi Pawłowi II

W przeddzień obchodzonego 22 października wspomnienia liturgicznego św. Jana Pawła II na Mszy św. ku czci papieża, któremu wiernie służyli zgromadzili się byli członkowie Gwardii Szwajcarskiej.