Strona główna
opoka.org.pl
2019-08-02 12:11
AC / km / KAI

Koszalin: Bracia Miłosiernego Pana wśród osób bezdomnych

Co niedzielę z koszalińskiego Domu Miłosierdzia Bożego wychodzi kilku braci, by przez kilka godzin towarzyszyć ludziom bezdomnym. W plecakach niosą kanapki, drożdżówki, puszki z konserwą mięsną, napój w termosie.

Autor/źródło: Pixabay, Charly_7777, licencja: CC0

 – Chcemy dotrzeć tam, gdzie nikt inny nie dotrze – mówi brat Franciszek. – Oni sami do naszego domu czy do kościoła nie przyjdą.

Bracia Miłosiernego Pana – zgromadzenie powstałe w Koszalinie półtora roku temu w Domu Miłosierdzia Bożego – od końca ubiegłego roku prowadzą ewangelizację bezdomnych Koszalina. Przemierzają ulice, zaglądają na dworzec i chaszcze wokół niego, do kamienic śródmieścia, do pustostanów, ruin po koszarach wojskowych.

– Ta akcja była moim marzeniem. Jeszcze zanim powstali Bracia Miłosiernego Pana, miałem w sercu pragnienie, by właśnie w taki sposób głosić Ewangelię – mówi brat Eliasz. – Razem z braćmi mogę to robić. Idziemy na ulicę, do tych najsłabszych, odrzuconych, smutnych. Karmimy, pocieszamy, rozmawiamy, podprowadzamy do Bożego miłosierdzia.

Dodaje, że celem tych spotkań jest doprowadzenie bezdomnych (jak i innych napotkanych) do Chrystusa, modlitwa nad nimi, wręczenie medalika Matki Bożej. – Ufamy, że wtedy w sercach tych ludzi otwiera się szczelina dla Pana Jezusa. My już potem nie widzimy, czego Jezus w nich dokonuje, ale ufamy, że dzieją się ważne rzeczy.

Bracia zapewniają, że wiele osób chętnie przyjmuje nie tylko pożywienie czy napój, ale też rozmowę, wspólną modlitwę. Niektórzy decydują się w jej wyniku naprawić swoje życie, rzucić nałóg. Tacy są zapraszani w progi Domu Miłosierdzia Bożego, gdzie – o ile będą trzeźwi – otrzymają pierwszą pomoc: pożywienie, możliwość wykąpania się, czyste ubranie. Następnie będą mogli zamieszkać na jakiś czas w jednej z wiejskich filii Domu Miłosierdzia – dla mężczyzn lub kobiet. Na dalszym etapie placówka pomoże im znaleźć zatrudnienie, mieszkanie.

– Bywają dni, w których część spotkań dotyczy zwykłych mieszkańców. Ludzie chcą rozmawiać z braćmi widząc, co oni robią z bezdomnymi. Są gotowi zatrzymać się, zamienić kilka słów, w końcu otworzyć głębiej – mówi ks. Radosław Siwiński, moderator wspólnoty Braci Miłosiernego Pana. – Mam nadzieję, że tak bliska obecność braci wśród mieszkańców coś zmieni, wpłynie na powrót miasta do Boga. Co więcej, liczę, że to się w kolejnych latach rozwinie. Już planujemy nowe akcje ożywiające duchowo nasze miasto.

Braci Miłosiernego Pana są stowarzyszeniem wiernych świeckich. Ich żyjąca na poddaszu koszalińskiego Domu Miłosierdzia Bożego wspólnota to miejsce, w którym mężczyźni pragną żyć w posłuszeństwie, czystości i ubóstwie, posługując ubogim i głosząc Miłosierdzie Boże. Przygotowanie do życia zakonnego rozpoczęli 2 lutego 2018 r. w kaplicy Domu Miłosierdzia Bożego. Nowicjat rozpoczęli 17 września Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Dom Miłosierdzia Bożego - stowarzyszenie, którego celem jest niesienie pomocy każdemu i o każdej porze. W znajdującym się w centrum miasta budynku mieszka kilkadziesiąt osób - dwóch księży, wolontariusze, bezdomni, osoby w trudnej sytuacji życiowej oraz zdecydowane porzucić nałóg. W budynku znajduje się kaplica, jadłodajnia, świetlica dla seniorów oraz wiele sal, w których można skorzystać z porady prawnej, psychologicznej, modlitwy wstawienniczej.

km / Koszalin

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2019-08-02 11:37:56
miniaturka

Białoruś wspomina pomordowane siostry nazaretanki z Nowogródka

Uroczystości z okazji 76. rocznicy męczeństwa sióstr nazaretanek, które ofiarowały swoje życie, by uratować 120 osób z rąk Niemców, odbyły się w Nowogródku na Białorusi.
2019-08-02 11:41:47
miniaturka

Ekologia to nie moralizowanie czy walka, ale droga radości

Ekologia nie może być uciążliwym moralizowaniem ani walką. Ekologia musi być drogą radości. Prostota daje więcej prawdziwej radości niż dostatek – uważa br. Pierre-Yves Douillet. Prowadzi on ekologiczne gospodarstwo rolne przy cysterskim opactwie Hauterive w Szwajcarii.
2019-08-02 12:01:57
miniaturka

XX Rocznica Koronacji MB Pocieszenia i Dożynki Diecezjalno - Powiatowe w Lutogniewie

„Zbliża się powoli radosna chwila Koronacji Naszej Pani Lutogniewskiej. Dostępujemy tej niezwykłej łaski, że nam ludziom żyjącym przy końcu XX wieku dane będzie popatrzeć jak złote korony ozdobią skroń Naszej Wielmożnej Matki.
2019-08-02 13:04:27
miniaturka

Warszawa-Praga: Modlitwa w diecezji za młodzież o rozeznanie powołania

W specjalnym liście do wiernych ordynariusz warszawsko-praski, bp Romuald Kamiński prosi o modlitwę, ofiarowanie cierpień i dobrych uczynków w intencji młodzieży o dobre rozeznania powołania.
2019-08-02 13:54:18
miniaturka

Bydgoszcz: do katedry powrócił obraz Matki Bożej Pięknej Miłości

„Zdaniem badaczy czas powstania obrazu Matki Boskiej z Różą datowany jest na lata 1467-1475. Wartość historyczna obrazu to swoisty dokument i świadectwo jego przeszłości” – powiedziała konserwator dzieł sztuki Joanna Ziemlewicz.
2019-08-02 14:29:33
miniaturka
play

Jak powstało Zgromadzenie Księży Marianów? - Za Chrystusa i Kościół #02

Dziś ks. Łukasz Wiśniewski MIC opowiada o historii swojego zgromadzenia i rzeczywiście można by z tego nakręcić niezły film sensacyjny!