Strona główna
opoka.org.pl
2020-05-30 11:16
nc / Rafał Łączny / KAI / VN

Kościół w Polsce powraca do codziennego duszpasterstwa

Poluzowanie kolejnych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa spowodowało, że Kościół w Polsce powraca do codziennej pracy duszpasterskiej. Zniesiono m.in. limit uczestników zgromadzeń religijnych, co – de facto – daje możliwość udziału w liturgii wszystkim wiernym.

Autor/źródło: Ewa Klejnot-Schreiber, licencja: CC BY

Abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wystosował apel do wszystkich biskupów w Polsce, w którym zachęca do roztropnych zmian w szczegółowych rozporządzeniach dotyczących duszpasterstwa w poszczególnych diecezjach. Mówi ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

„Przewodniczący Episkopatu Polski ks. arcybiskup Stanisław Gądecki zachęca księży biskupów do odwoływania ogólnych dyspens od uczestnictwa w niedzielnych Mszach świętych. Jednocześnie sugeruje, aby utrzymać dyspensę dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz tych, które czują obawę przed zarażeniem” – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Wielu biskupów już wydało stosowne rozporządzenia zachęcając wiernych, by powrócili do uczestnictwa w Eucharystii, która jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego.

Nowe przepisy dotyczące sprawowania kultu w czasie pandemii pozwalają też na zorganizowanie procesji Bożego Ciała, chociaż w zredukowanej formie.

Można także planować, nawet jeszcze przed wakacjami, uroczystości bierzmowania i Pierwszej Komunii św. W parafiach możliwa też jest praca z grupami duszpasterskimi.

Za: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-05-29 17:03:39
miniaturka

29 maja – wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej

29 maja Kościół wspomina św. Urszulę Ledóchowską, założycielkę Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego (urszulanek szarych). Żyła na przełomie wieków (1865-1939) i czasów. Niemal na jej oczach zmieniała się karta historii europejskiej.
2020-05-29 17:06:11
miniaturka

Papież zaprosił dzieci pracowników Watykanu na wakacje

Od 6 do 31 lipca potrwają w Watykanie wakacje dla dzieci tamtejszych pracowników. W ten sposób Franciszek pragnie pomóc rodzicom, którzy przez miesiące musieli przetrzymywać swoje dzieci w domach z powodu pandemii koronawirusa. Weźmie w nich udział około 100 dzieci w wieku od 5 do 14 lat.
2020-05-29 17:10:04
miniaturka

Przed wakacjami pomyśl o zabezpieczeniu majątku

Wbrew wcześniejszym obawom o przebieg epidemii koronawirusa wiele wskazuje, że wakacje w tym roku nie zostaną odwołane i wszyscy ruszymy wypoczywać. Zostawimy za sobą troski dnia codziennego, ale pod warunkiem, że zabezpieczymy przed szkodą majątek, który w tym czasie pozostanie bez naszej opieki. Warto o tym pomyśleć zawczasu, aby niespodziewane przypadki nie zakłóciły nam wakacji.
2020-05-30 11:46:02
miniaturka

Wenezuela: kraj pogrążony w ogromnej biedzie

Szacuje się, że kraj ten opuściło do tej pory 16 procent ludności, szukając wsparcia w sąsiednich państwach.
2020-05-30 12:27:14
miniaturka

Diecezja tarnowska ma 20 nowych kapłanów

Biskup tarnowski Andrzej Jeż udzielił święceń kapłańskich dwudziestu diakonom Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. W homilii biskup mówił, że świat potrzebuje kapłanów głoszących orędzie nadziei i ukazujących, skąd przychodzi definitywny ratunek.
2020-05-30 12:43:44
miniaturka

Peréz Esquivel: uchronić świat przed pandemią głodu

Peréz Esquivel apeluje o międzynarodową solidarność, by uchronić świat przed pandemią głodu.