Strona główna
opoka.org.pl
2018-10-25 17:59
S. Zielińska / BP KEP

Kościół w Polsce jest Kościołem hojnym i wyczulonym na potrzeby innych

O pomocy duchowej i materialnej, która wpisuje się w duchowość chrześcijańską, mówił abp Tadeusz Wojda podczas konferencji prasowej przed X Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

Autor/źródło: Flickr/episkopat.pl, licencja: CC BY

W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski odbyła się konferencja prasowa poprzedzająca X Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, który w tym roku będzie obchodzony 28 października. Konferencja została zorganizowana przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) oraz Biuro Prasowe KEP.

Co roku podczas Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym PKWP zwraca uwagę na wybrany kraj szczególnie doświadczany prześladowaniami. W tym roku krajem reprezentującym współczesne męczeństwo chrześcijan będzie Pakistan. „Razem przerwijmy milczenie” – apelują organizatorzy Dnia Solidarności.

Abp Tadeusz Wojda, przewodniczący Sekcji Polskiej PKWP, zauważył, że pomoc duchowa i materialna wpisuje się w duchowość chrześcijańską. „Już św. Paweł organizował pomoc na rzecz Kościołów potrzebujących, również papieże na przestrzeni wieków zachęcali do wspierania Kościołów w potrzebie. Wynika to z samego przykazania miłości, ale ta troska nie zacieśnia się tylko do pomocy duchowej, ile obejmuje pomoc materialną, kulturową, humanitarną” – powiedział abp Wojda. „Ta pomoc wpisuje się w naszą wiarę chrześcijańską, jest to jedna z wielkich posług chrześcijaństwa. Św. Jan Paweł II zachęcał do tej pomocy, także Benedykt XVI zachęcał do pomocy na rzecz osób potrzebujących” – przypomniał abp Wojda.

„Kościół w Polsce jest Kościołem bardzo hojnym i wyczulonym na potrzeby innych Kościołów, stąd nasza inicjatywa organizowana we wszystkich parafiach w Polsce. W ten sposób chcemy wyrazić naszą solidarność z Kościołami w potrzebie, które żyją w bardzo trudnych warunkach” – stwierdził abp Wojda.

W tym roku Kościół w Polsce pragnie wesprzeć chrześcijan w Pakistanie, gdzie chrześcijanie stanowią ok. 2% ludności, a katolicy ok. 0,6%. „Wybraliśmy w tym roku Pakistan, gdyż chcieliśmy przybliżyć ten mało znany nam kraj, gdzie chrześcijanie stanowią mniejszość. Rocznie ok. 800 młodych kobiet i dziewcząt jest porywanych i wydawanych za mąż za muzułmanów” – powiedział ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej PKWP.

Ks. Cisło ponadto zauważył, że „Polska jest jedynym krajem, który na taką skalę – w każdej diecezji, we wszystkich parafiach – modli się w intencji prześladowanych chrześcijan na świecie”.

Ks. Emmanuel Parvez z Pakistanu wyjaśnił konsekwencje pakistańskiego prawa dot. bluźnierstwa. Oskarżona o bluźnierstwo osoba, słusznie lub niesłusznie, podlega karze śmierci. 99% wszystkich spraw było bezpodstawnych.

Ks. Cisło zauważył, że obecnie wspólnota chrześcijańska w Pakistanie potrzebuje pomocy w kształceniu kleryków, w formacji sióstr, oraz w kwestii intencji mszalnych dla utrzymania lokalnych księży.

BP KEP/episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2018-10-25 14:52:41
miniaturka

Biskupi COMEC modlili się w 100. rocznicę zakończenia I wojny światowej

„Wszyscy ludzie dobrej woli są wezwani do współpracy przy pokojowym projekcie Unii Europejskiej, strzegąc różnorodności pamięci historycznej w Europie". – oświadczyli Członkowie Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej.
2018-10-25 15:25:33
miniaturka

Zasłużeni dla misji uhonorowani. Wręczono Medale „Benemerenti”

Kapituła Medalu „Benemerenti in Opere Evangelizationis” pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego postanowiła nagrodzić Medalem 3 misjonarzy, którzy całe swe życie poświęcili misjom.
2018-10-25 16:04:50
miniaturka

Papież pyta: Kim jest dla ciebie Jezus Chrystus?

Poznanie Jezusa Chrystusa jest przygodą podjętą na serio. O potrzebie osobistego doświadczenia spotkania z Panem mówił Papież Franciszek podczas Mszy w Domu św. Marty.
2018-10-25 18:30:17
miniaturka

Eucharystia – studnia bez dna i przepis na życie

Przychodzę na Eucharystię jak na wyjątkowe przyjęcie, czuję się gościem – mówiła pani Kasia z Poznania uczestniczka rekolekcji w Licheniu, podczas których wierni z całej Polski pochylają się nad tajemnicą Eucharystii.
2018-10-25 19:02:50
miniaturka

IX Kongres „Jeden świat – wiele kultur” w Bydgoszczy

„Polska w obliczu 100-lecia niepodległości” – to tytuł międzynarodowej konferencji interdyscyplinarnej, którą zorganizowano w Bydgoszczy w ramach kongresu „Jeden świat – wiele kultur”.
2018-10-26 08:19:51
miniaturka

Młodzi z Ruchu Czystych Serc napisali do Papieża i Ojców Synodalnych

Prosimy o podkreślenie konieczności pielęgnowania cnoty czystości dla realizacji ideału chrześcijańskiej świętości. - napisali członkowie Ruchu Czystych Serc z Polski do papieża Franciszka i Ojców Synodalnych.