Strona główna
opoka.org.pl
2020-08-27 12:37
MG / Eryk Gumulak SJ – vaticannews.va

Kościół w Nigerii w rękach islamskiej władzy?

Muzułmański prezydent Nigerii Muhammadu Buhari 7 sierpnia podpisał ustawę o zwiększonej kontroli rządu nad organizacjami pozarządowymi, w tym Kościołem.

Autor/źródło: vaticannews.va

Pozwala ona nawet na odwoływanie administratorów danej organizacji, a w przypadku Kościoła biskupów, i nominowanie na ich miejsce komisarzy rządowych.

„Ta ustawa to bomba zegarowa” - mówią członkowie CAN - Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Nigerii, organizacji zrzeszającej wspólnoty chrześcijańskie w Nigerii, w tym także Kościół katolicki. Stowarzyszenie oficjalnie odrzuciło przyjęcie kontrowersyjnej ustawy, zwracając się bezpośrednio do prezydenta Buhariego o jej złagodzenie. „Kościół nie może być kontrolowany przez rząd, ponieważ ciąży na nim odpowiedzialność i zobowiązania duchowe” - podkreślają liderzy chrześcijańscy. Mimo tych zastrzeżeń prezydent Nigerii zdecydował się na rozpoczęcie procedury wdrażania kontroli nad organizacjami pozarządowymi.


76-letni Buhari, emerytowany generał armii, w 1983 r. w wyniku zamachu stanu został nowym przywódcą kraju, jako przewodniczący Najwyższej Rady Wojskowej. Urząd prezydenta sprawuje od 2015 r., będąc na czele partii Kongresu Wszystkich Postępowych (APC). W przeszłości nawoływał do wprowadzenia koranicznego szariatu prawa w całym kraju.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy