Strona główna
opoka.org.pl
2018-11-20 10:27
Anna Bajon / Tomasz Kycia

Kościół w Niemczech wobec nadużyć seksualnych

„Nadeszła godzina prawdy dla Kościoła katolickiego. Możemy być wdzięczni ofiarom, że mówią o tym, co często po dziesięcioleciach wciąż jest dla nich bolesne” – powiedział podczas niedzielnej homilii kard. Reinhard Marx.

Autor/źródło: MG, Maciej Górnicki, licencja: Jak album

Arcybiskup Monachium i Fryzyngii zauważył, że „wreszcie wyszło na jaw, co się dzieje i wreszcie się o tym mówi”. Przewodniczący niemieckiego episkopatu powiedział, że to czas leczenia ran i prewencji. Wczoraj Kościół w Niemczech obchodził Dzień Ochrony Dzieci przed Wykorzystaniem Seksualnym.

Kard. Marx podziękował też mediom za to, że „wzrosło zainteresowanie tą czasem przemilczaną, ukrytą i zatajoną niesprawiedliwością i przemocą, której doświadczyło i doświadcza wielu ludzi na całym świecie.” „Zawiedliśmy i byliśmy jakby zaślepieni: nie chcieliśmy widzieć, nie chcieliśmy przyjąć do wiadomości, co się dzieje, umniejszaliśmy, nie chcieliśmy słuchać. Musimy z tym skończyć!” – apelował przewodniczący niemieckiego episkopatu, zapowiadając proces rozliczenia w kwestii nadużyć seksualnych przez duchownych w Kościele w Niemczech.

Jeszcze radykalniej wypowiedział się biskup Limburga, Georg Bätzing, który na spotkaniu z duszpasterzami i świeckimi współpracownikami swojej diecezji stwierdził, że „Kościół musi być przygotowany na zarzut, że jest organizacją sprawców, że nie zwracał uwagi na ofiary, że nie miał na uwadze systemowych faktorów, które wspierały wykorzystywanie seksualne.”

Tymczasem arcybiskup Freiburga Stephan Burger zarzucił swojemu poprzednikowi i byłemu przewodniczącemu niemieckiego episkopatu abp. Robertowi Zollitschowi, że próbował zatuszować przypadki nadużyć seksualnych w swojej archidiecezji. Podobne zarzuty postawił biskup Hildesheim Heiner Wilmer SCJ, który zapowiedział współpracę z zewnętrzną komisją, by wyjaśnić przypadki tuszowania, w które mieli być zaangażowani nieżyjący już poprzednicy biskupi Heinrich Maria Janssen i Josef Homeyer.

Diecezja Essen z kolei zapowiedziała, że prześle 41 akt personalnych lokalnej prokuraturze, by wyjaśnić przypadki nadużyć seksualnych przez duchownych tej diecezji.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-11-20 09:40:53
miniaturka

Rep. Środkowoafrykańska: kolejna odsłona dramatu

Za atakami na obozy uchodźców i kościoły stoją obce mocarstwa, które chcą móc bezkarnie grabić Republikę Środkowoafrykańską. Pokój jest dla nich niewygodny, stąd świadomie dążą do destabilizacji kraju.
2018-11-20 09:46:56
miniaturka

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy ku czci ziemianom w Świątyni Opatrzności Bożej

Hołd złożony ziemianom, którzy na przestrzeni dziejów służyli krajowi i walczyli o niepodległość Polski, to główne przesłanie tablicy pamiątkowej odsłoniętej w sobotę 17 listopada 2018 r. w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej.
2018-11-20 10:13:23
miniaturka

Francja: Kościół podchodzi z uwagą do protestów na prowincji

Kościół we Francji musi podchodzić z wielką uwagą do tej fali niezadowolenia społecznego. I musi na to patrzeć w sposób bardzo zróżnicowany, bo nie wszyscy borykają się z problemami w ten sam sposób – powiedział bp Bruno Feillet, komentując masowe demonstracje w całej Francji.
2018-11-20 11:08:41
miniaturka

Rekolekcje po męsku

Klerycy wraz z przełożonymi Wyższego seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej zapraszają na kolejną edycję Rekolekcji po męsku.
2018-11-20 11:25:34
miniaturka

Dobre praktyki ochrony dzieci i młodzieży w archidiecezji warszawskiej

Księża, diakoni i katecheci – to grupy, które w archidiecezji warszawskiej zostały przeszkolone jak chronić powierzone ich opiece dzieci i młodzież przed nadużyciami seksualnymi.
2018-11-20 12:17:58
miniaturka

Cenna kapa liturgiczna z Kęt odzyskała swój blask

Po trzech latach zakończyły się prace konserwatorskie przy XVII-wiecznej kapie – jednym z najcenniejszych paramentów liturgicznych zachowanych na terenie diecezji bielsko-żywieckiej.