Strona główna
opoka.org.pl
2020-07-30 08:19
AC / Tomasz Kycia /vaticannews.va

Kościół w Niemczech o watykańskiej instrukcji o parafii

W Niemczech nie milkną echa po publikacji watykańskiej instrukcji o parafii. W ocenie tego dokumentu niemieccy biskupi są podzieleni, akcentując różne wizje przyszłości Kościoła w Niemczech.

Autor/źródło: photogenica.pl, Francois Jacquemin

Wiceprzewodniczący niemieckiego episkopatu bp Franz-Josef Bode ocenił, że ten dokument to „silny hamulec dla motywacji i doceniania posługi osób świeckich”. Ze względu na duże zaangażowanie świeckich w Niemczech spodziewał się on „wcześniejszej konsultacji z Kościołem lokalnym i większego uwzględnienia tak często przywoływanej synodalności”. Zaskoczenie brakiem konsultacji wyraził też były przewodniczący niemieckiego episkopatu kard. Reinhard Marx, który stwierdził, że instrukcja „zasiała nieufność i pogłębiła podziały”.

Bp Peter Kohlgraf z Moguncji zaznaczył, że nie zaakceptuje tak łatwo ingerencji w swój urząd biskupi. Jego zdaniem już teraz „wielu kapłanów skarży się na nadmierne wymagania wobec administracji i biurokracji.” Podobnie wypowiedzieli się biskup Essen Franz-Josef Overbeck oraz biskup diecezji Rottenburg-Stuttgart Gebhard Fürst, którzy – jak wielu innych – zaznaczyli, że mimo watykańskiej instrukcji nadal będą dopuszczać świeckich do wspólnego kierowania parafiami.

Tymczasem kard. Walter Kasper na falach kolońskiego diecezjalnego Domradio ocenił, że „niemiecka krytyka całkowicie pomija właściwą intencję instrukcji o nawrócenie na duszpasterstwo misyjne”. Według byłego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan Niemcy wyznaczają niewłaściwe priorytety: nieustanna dyskusja o celibacie, kapłaństwie kobiet i odpowiedzialności świeckich prowadzi do mniejszej ilości powołań kapłańskich. Zdaniem kard. Kaspera ogólna odpowiedzialność kapłana za parafię jest teologicznie uzasadniona.

Pozytywnie o watykańskiej instrukcji wypowiedział się również kard. Rainer Maria Woelki, podkreślając jej „propozycje dotyczące misyjnego przebudzenia Kościoła”. Biskup Kolonii stwierdził, że w Niemczech „w naszych dyskusjach i propozycjach reform koncentrujemy się zazwyczaj na roli kapłana”, tymczasem to „nie my ustanawiamy Kościół i to nie nasz Kościół, ale Kościół Jezusa Chrystusa”.

Również biskup Eichstätt Gregor Maria Hanke napisał, że watykańska instrukcja skupia się na „konkretnej sakramentalności” Kościoła, a nie na strukturach. Z jego punktu widzenia, dokument ten jest zgodny z linią Papieża Franciszka. „Dokument ten dotyczy posłania Ludu Bożego do ewangelizacji skonkretyzowanej w parafii”.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-07-29 13:41:13
miniaturka

Kara dla archidiecezji Barcelony za przekroczenie limitu wiernych

Władze Katalonii postanowiły ukarać archidiecezję Barcelony za przekroczenie limitu 10 osób na Mszy za ofiary pandemii, która została odprawiona w ubiegłą niedzielę w bazylice Sagrada Familia. Tymczasem te same władze poprosiły lokalny Kościół o otwarcie bazyliki dla turystów przy zachowaniu limitu 50 procent, czyli 1700 osób. Jest to „niesprawiedliwe i dyskryminujące” – uważa archidiecezja.
2020-07-29 15:50:57
miniaturka

Dowody papieskiej pomocy dla prześladowanych Żydów z watykańskich archiwów

Są już pierwsze efekty niedawnego otwarcia watykańskich archiwów dotyczących pontyfikatu Piusa XII (1939-1958). Dokumenty ukazują troskę Stolicy Apostolskiej o los Żydów zamkniętych w obozach koncentracyjnych, wyrażaną w konkretnych staraniach dyplomacji watykańskiej.
2020-07-29 15:57:42
miniaturka

Dziś rozpoczyna się 33. Franciszkańskie Spotkanie Młodych on-line

Organizatorzy dorocznego Franciszkańskiego Spotkania Młodych zdecydowali się nie rezygnować z wydarzenia i już dziś rozpocznie się ono w formie online. FSM potrwa do soboty, a w jego trakcie młodzi będą mogli wysłuchać świadectw Wojciecha Modesta Amaro oraz Marcina i Moniki Gomułków.
2020-07-30 08:46:59
miniaturka

Franciszek pocieszał matkę, która tragicznie straciła syna

Papież Franciszek zadzwonił do matki, która w wypadku samochodowym straciła syna. Była to reakcja na list, jaki kobieta do niego wysłała, opisując w nim rodzinny dramat i wywołany nim kryzys wiary.
2020-07-30 09:18:53
miniaturka

Brazylijska kampania „Ile jest warte życie?”

Kościół w Brazylii realizuje kampanię „Ile jest warte życie?”. Jej celem jest zmobilizowanie społeczeństwa do przeciwstawiania się handlowi ludźmi i uświadomienie, jak wciąż wielką plagą jest ten proceder. Pięciodniowa akcja zakończy się dziś, w przypadający 30 lipca Światowy Dzień Walki z Handlem Ludźmi.
2020-07-30 09:27:31
miniaturka

30 lipca to Światowy Dzień Walki z Handlem Ludźmi. W Kenii trwa kulminacja problemów

W Kenii z każdym tygodniem liczby zarażeń biją rekordy. Do tego ponuro brzmiące dyrektywy rządowe z ostatnich dni, by jednostki samorządu lokalnego złożyły zamówienia na worki do zwłok oraz zakupiły grunta pod nowe cmentarze. Do tego głód i handel ludźmi - kulminacja problemów.