Strona główna
opoka.org.pl
2019-02-08 10:57
ek / Tomasz Kycia - Niemcy

Kościół w Niemczech na egzystencjalnym zakręcie?

Jak podaje tygodnik DIE ZEIT, czterech niemieckich biskupów zaproponowało przeprowadzenie synodu na poziomie narodowym, by wyjść z kryzysu Kościoła w Niemczech.

Autor/źródło: Wolfgang Rieger/commons.wikimedia.org/licencja CC BY-SA 3.0

„Kościół znajduje się w egzystencjalnym kryzysie, który nie jest wywołany przez skandal wokół nadużyć seksualnych, ale w nim się potęguje. Potrzebna jest zmiana, która musi się zacząć od zmiany mentalności i pokory odpowiedzialnych” - napisali biskupi.

Ten sam tygodnik podaje, że biskupi Peter Kohlgraf z Moguncji, Franz-Josef Overbeck z Essen, Karl-Heinz Wiesemann ze Spiry oraz Stefan Oster SDB z Pasawy nie znaleźli jednak większości w niemieckim episkopacie, a ich propozycja została odrzucona. Rzecznik episkopatu na razie nie chce tego potwierdzić, ale bp Kohlgraf wypowiedział się już na łamach DIE ZEIT, że jest z tego powodu rozczarowany. Inicjatywa czterech biskupów jest o tyle ciekawa, że o kryzysie Kościoła w Niemczech i powadze sytuacji mówią zarówno raczej liberalni jak i konserwatywni biskupi.

Tymczasem w liście otwartym do kard. Reinharda Marxa, zamieszczonym na łamach dziennika "Frankfurter Allgemeinen Sonntagszeitung", dziewięcioro księży teologów i katolików świeckich wezwało do reform w Kościele, które przewodniczący niemieckiego episkopatu miałby przedstawić podczas zwołanego przez Papieża na koniec lutego w Watykanie spotkania w sprawie ochrony nieletnich przed nadużyciami seksualnymi w Kościele.

Autorzy listu zażądali otwarcia „nowej karty w moralności seksualnej", w tym „rozsądnej i sprawiedliwej oceny homoseksualizmu", a także zniesienia celibatu dla księży diecezjalnych i wprowadzenia kapłaństwa kobiet. List podpisali m.in. jezuici Ansgar Wucherpfennig - rektor Wyższej Szkoły Teologiczno-Filozoficznej św. Jerzego we Frankfurcie nad Menem oraz Klaus Mertes - dyrektor gimnazjum św. Błażeja w Schwarzwaldzie.

List dziewięciorga teologów i świeckich ostro skrytykował kard. Gerhard Ludwig Müller. Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary na łamach dziennika Die Tagespost ocenił go jako „atak na jedność Kościoła“, a autorów nazwał „męskim związkiem klerykalnym", który przy okazji skandalu nadużyć próbuje przeforsować od dawna zaplanowaną agendę. Zarzucił im, że nie podali „sprawdzalnych empirycznie i logicznie uzasadnionych twierdzeń", bowiem ogłoszony we wrześniu ubiegłego roku w Niemczech raport o nadużyciach seksualnych osób nieletnich przez duchownych nie może być wykorzystywany do żądania zniesienia celibatu, wprowadzenia kapłaństwa kobiet lub desakramentalizacji urzędu apostolskiego i przekształcenia go w zawód religijno-społeczny. Zdaniem kard. Müllera największą „porażką" Kościoła w Niemczech jest dziś przekonanie, że nauczanie apostołów i Kościoła są przestarzałe, a Kościół można ocalić tylko wtedy, gdy dostosuje się go do „współczesnego świata”.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-02-08 09:58:35
miniaturka

USA: walka o życie nienarodzonych i noworodków

W Stanach Zjednoczonych trwa dramatyczna walka, której stawką jest życie lub śmierć nienarodzonych i noworodków.
2019-02-08 10:21:10
miniaturka

Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie liczą na zmiany

Podpisana w Emiratach Arabskich wspólna deklaracja Papieża i imama Al-Azhar jest wielką szansą dla chrześcijan na Bliskim Wschodzie – wskazują tamtejsi biskupi.
2019-02-08 10:39:22
miniaturka

Abp Auza: wierzący powinni być kanałami braterstwa

O budowaniu jedności społecznej oraz wspólnoty otwartej na innych mówił podczas Tygodnia współpracy międzyreligijnej obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ.
2019-02-08 11:40:29
miniaturka

Ukraina: peregrynacja w Roku Świętości Małżeństwa i Rodziny

Kościół katolicki na Ukrainie przeżywa Rok Świętości Małżeństwa i Rodziny. We wszystkich diecezjach rzymskokatolickich rozpoczynają się różnego rodzaju inicjatywy duszpasterskie, które mają ożywić ducha modlitwy w rodzinach.
2019-02-08 11:53:45
miniaturka

Orędzie Ojca Świętego Franciszka na XXVII Światowy Dzień Chorego

11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, przypada XXVII Światowy Dzień Chorego. Jego hasłem są słowa z Ewangelii św. Mateusza „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” (Mt 10,8).
2019-02-08 13:12:17
miniaturka

Abp Gądecki o śp. Janie Olszewskim: odszedł człowiek niezłomnego ducha i głębokiej wiary

Śp. Jan Olszewski jawi się jako prawdziwy symbol, człowiek wiary i solidarności, mąż stanu i polski patriota – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w liście kondolencyjnym.