Kościół w Hiszpanii podejmuje dialog z władzami kraju m.in. w sprawie eutanazji

Kard. Juan José Omella spotkał się z Felixem Bolañosem, nowym ministrem do spraw prezydencji, kontaktów z parlamentem i demokracji w drugim rządzie Pedra Sáncheza. W jego kompetencji leżą również kontakty z Kościołem katolickim.

Przewodniczący Episkopatu Hiszpanii zaapelował do rządu o otwarcie się na dialog z całym społeczeństwem. Blisko godzinne spotkanie przebiegło w „serdecznej atmosferze” i odbyło się w ramach kontaktów, jakie nowy minister ma z instytucjami, których działalność należy do obszarów jego kompetencji, podkreślił w krótkim komunikacie prasowym Episkopat.

Jak donosi dziennik ABC, podczas spotkania kard. Omella wskazał Bolañosowi na „potrzebę rozmawiania z całym społeczeństwem w sprawach, które dotyczą wspólnego dobra”. „Jeśli chce się zreformować prawo oświatowe, trzeba rozmawiać z nauczycielami, rodzicami i całą społecznością edukacyjną, szukać dialogu ze wszystkimi”.

Od chwili objęcia władzy i pod płaszczem pandemii obecny rząd przyjął w trybie ekspresowym ustawy: oświatową i o eutanazji bez żadnych konsultacji. Nad kolejnymi - tzw. ustawą trans oraz o pamięci demokratycznej - trwają prace w parlamencie. Pomimo że istnieje komisja mieszana i że Episkopat wielokrotnie apelował do rządu o podjęcie dialogu w tak ważnych kwestiach jak reforma oświaty, eutanazja, aborcja czy pamięć demokratyczna, to jednak te apele nie przyniosły rezultatu. W laickiej agendzie obecnego rządu znajduje się m.in. desakralizacja słynnego opactwa benedyktynów w Dolinie Poległych, wyeliminowanie szkół katolickich i lekcji religii oraz zniesienie zwolnienia z płacenia podatków od nieruchomości. Z tego przywileju cieszą się wszystkie organizacje no-profit, ale rząd chce zabrać go tylko Kościołowi.

Marek Raczkiewicz CSsR, vaticannews.va

« 1 »
TAGI:

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama