Strona główna
opoka.org.pl
2019-03-17 17:46
AC / Mariusz Krawiec SSP

Kościół św. Piotra w Odessie ogłoszony bazyliką

Kościół św. Piotra Apostoła w Odessie na Ukrainie decyzją Papieża Franciszka został ogłoszony bazyliką mniejszą. Poinformował o tym nuncjusz apostolski abp Claudio Gugerotti.

św. Piotr Apostoł
Autor/źródło: Ewa Klejnot-Schreiber, licencja: CC BY

Po Lwowie i Czerniowcach będzie to trzecia rzymskokatolicka bazylika mniejsza w tym kraju. Przez wiernych na Ukrainie decyzja Ojca Świętego jest odbierana jako wyraz jego troski i zainteresowania sytuacją Kościoła katolickiego w tym kraju.

Ta niewielka, ponad stuletnia świątynia, odegrała ważną rolę w zachowaniu wiary katolickiej na terenach dawnego Związku Radzieckiego. W okresie prześladowania Kościoła była jedyną działającą świątynią katolicką na ówczesnej radzieckiej południowo-wschodniej Ukrainie. Tutaj przez czterdzieści sześć lat posługiwał salezjanin ks. Tadeusz Hoppe.

O znaczeniu kościoła św. Piotra w Odessie mówi proboszcz parafii, ks. Cezary Czerwiński SDB: „Cieszymy się z ustanowienia w Odessie bazyliki mniejszej. Z całą pewnością jest to nagroda Boża za wytrwałość ludzi. Wiele było tutaj łez, wiele modlitw i świadectwo wiary. W ciągu całego okresu Związku Radzieckiego kościół ten pozostał otwarty. Wierzymy również, że Bóg ma jeszcze swoje plany wobec tej świątyni. Według słów Pisma świętego: a kiedy się nawrócisz, utwierdzaj swoich braci”.

Parafia św. Piotra Apostoła prowadzona jest przez salezjanów. Liczy około 300 wiernych. Nabożeństwa odbywają się tutaj w językach: ukraińskim, rosyjskim, polskim i angielskim.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-03-17 11:54:30
miniaturka

Świecki ewangelizator: katolik musi rozumieć Pismo i poznawać moc Bożą

Do zaangażowania się całym sobą w wypełnianiu przykazań Boga i poznawania Jego słowa na co dzień zachęcał słuchaczy rekolekcji w Wilkowicach k. Bielska-Białej Witek Wilk, świecki ewangelizator, mąż i ojciec czwórki dzieci.
2019-03-17 12:20:15
miniaturka

Houston: przewodniczący episkopatu USA w szpitalu

Minionej nocy arcybiskup Galveston-Houston kardynał Daniel DiNardo został odwieziony do szpitala w związku z objawami łagodnego udaru. Liczący niemal 70 lat purpurat jest przewodniczącym konferencji episkopatu USA.
2019-03-17 17:14:32
miniaturka

Papież: droga uczniów wiedzie przez krzyż

O wiodącej przez krzyż drodze uczniów Jezusa mówił Franciszek w rozważaniu przed południową modlitwą maryjną „Anioł Pański”.
2019-03-17 18:04:57
miniaturka
play

Abp Jędraszewski na pielgrzymce pokutnej kapłanów. Pokrzywdzeni mają pierwszeństwo

Abp Marek Jędraszewski brał udział w pielgrzymce pokutnej kapłanów archidiecezji krakowskiej do Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej.
2019-03-17 19:11:23
miniaturka

Katowice: „Niedziela z ks. Janem Machą”

II niedziela Wielkiego Postu w archidiecezji katowickiej jest dniem, kiedy wierni mogą poznać bliżej postać sługi Bożego ks. Jana Machy. Z tej okazji abp Skworc napisał list pasterski do diecezjan.
2019-03-17 22:02:22
miniaturka

Papież po zamachach w Christchurch: przeciwstawmy się nienawiści i przemocy

Papież Franciszek zaapelował o przeciwstawienie się nienawiści i przemocy przez konkretne gesty pokoju.