Strona główna
opoka.org.pl
2019-09-02 18:18
AC / Beata Zajączkowska

Kościół na Madagaskarze dzieli się powołaniami ze światem

Kościół na Madagaskarze coraz bardziej staje na własnych nogach i zaczyna dzielić się tym, co otrzymał w ciągu wieków ewangelizacji, m.in. wysyłając malgaskich misjonarzy na wszystkie kontynenty.

Autor/źródło: pixabay.com, CC0

 Chrześcijanie zaczynają też odgrywać coraz większą rolę w społeczeństwie i życiu politycznym.

Przed papieską wizytą na Madagaskarze wskazuje na to o. Zdzisław Grad od 27 lat pracujący na tej wyspie. Misjonarz ze Zgromadzenia Słowa Bożego zauważa, że malgaska kultura szczodrości, hojności i pokrewieństwa dała doskonały fundament pod dialog ekumeniczny. Jest on wzorcowy na skalę światową.

- Tutaj mamy jedność różnych Kościołów chrześcijańskich – katolików, protestantów, anglikanów i luteranów. Są to główne filary dialogu ściśle ze sobą współpracujące na polu ekumenizmu. Te Kościoły nadają też ton wydarzeniom politycznym czy mają wpływ na formację całego narodu. I ta współpraca jest modelem dla całego świata. To jest ten duch, którego na pewno Papież pogratuluje temu Kościołowi – mówi Radiu Watykańskiemu o. Grad. – Wydaje mi się, że będzie zachęcał też Kościół na Madagaskarze do jeszcze większej solidarności z ubogimi. Bo jest to Kościół skrajnie ubogich. Są to ludzie, którzy ledwo wiążą koniec z końcem, a jednak znajdują czas dla Boga i na to, żeby żyć życiem Kościoła i aktywnie się w nie angażować. Na pewno Papież zauważy, że owoc Kościoła misyjnego jest widzialny na tej wyspie i że ten Kościół powoli staje na własnych nogach. Już jest Kościołem, który wysyła swoich misjonarzy, misjonarki na inne kontynenty.

Ojciec Grad zauważa, że na Madagaskarze z każdym rokiem zmniejsza się obecność zagranicznych misjonarzy, a Kościół staje się coraz bardziej malgaski. Diecezje powoli zaczynają się też uniezależniać od pomocy finansowej z zewnątrz.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2019-09-02 14:57:17
miniaturka

Kard. Dziwisz: Żywa parafia jest wspólnotą miłości, w której wszyscy czują się przyjęci

- Nie bójmy się okazywać sobie solidarności i w razie potrzeby udzielać wsparcia, czy do duchowego, czy materialnego - mówił kard. Dziwisz podczas uroczystej Mszy św. z okazji siedemdziesięciolecia erygowania parafii pw. NMP Królowej Polski w Michałowicach.
2019-09-02 15:58:59
miniaturka

Bp Guzdek nawiedził groby żołnierzy września 1939 r.

Biskup polowy WP Józef Guzdek modlił się przy grobach żołnierzy poległych w wojnie obronnej Polski 1939 r. na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
2019-09-02 16:04:03
miniaturka

Licheń: Modlitwa o pokój

80. rocznica wybuchu II wojny światowej była w sanktuarium Dniem modlitw o pokój na świecie. Rozpoczął go głos dzwonu „Bogurodzica” o 4.45, a głównym elementem była uroczysta suma w bazylice, po której złożono kwiaty pod pomnikiem Armii Krajowej.
2019-09-03 06:23:44
miniaturka

Bolesławiec. Dolnosląska inauguracja roku szkolnego.

Nowy rok szkolny na Dolnym Śląsku został uroczyście zainaugurowany w Bolesławcu. Połączony był z otwarciem nowej siedziby Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych.
2019-09-03 06:48:00
miniaturka
play

Abp Marek Jędraszewski: Należy stanąć na straży duchowego dobra dzieci i młodzieży

- Macie ogromne i wspaniałe narzędzia by nie ulegać i stanąć na straży dobra duchowego naszych dzieci. Chodzi o ich dobro, ale także o dobro naszej ojczyzny, którą oni będą tworzyć i rozwijać mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. na rozpoczęcie roku szkolnego.
2019-09-03 08:24:29
miniaturka

Bp Mastalski: Życie ma sens wtedy, kiedy darujemy je innym

- Matko Najświętsza, przychodzimy do Ciebie, aby powiedzieć: kocham! - mówił biskup Janusz Mastalski w Ludźmierzu podczas dożynek, w których mieszkańcy Podhala, Spiszu i Orawy dziękowali za zebrane plony.