Strona główna
opoka.org.pl
2020-03-11 09:59
AC / Łukasz Sośniak SJ/ vaticannews.va

Kościół katolicki to największa organizacja charytatywna na świecie!

Żadna organizacja na świecie nie wykonuje większej pracy w dziedzinie edukacji, opieki zdrowotnej i zwalczania ubóstwa niż Kościół katolicki – wynika z raportu przygotowanego na zlecenie Georgetown University w USA.

Autor/źródło: Pixabay, zhenyegu, licencja: CC0

Pracą społeczną zajmują się najczęściej zakony, diecezje i wspólnoty. Działalność Kościoła na tym polu stale się rozwija.

Według statystyk Kościół prowadzi ponad 150 tys. szkół, w których uczy się 54 mln. osób na całym świecie. Prowadzi też ponad 70. tys. przedszkoli. Katolicka edukacja rozwija się bardzo sprawnie od lat 70. ubiegłego wieku. Tylko liczba uczniów uczęszczających do szkół średnich prowadzonych przez Kościół wzrosła z prawie 8 mln w latach 70. do 20 mln. obecnie. Szczególny rozwój nastąpił w Afryce, gdzie od lat 80. liczba uczniów wzrosła czterokrotnie.

W 1970 roku katolicy stanowili 18 proc. ludności świata i odsetek ten nie zmienił się znacznie po 50 latach. Niemniej jednak, praca Kościoła w dziedzinie edukacji i opieki społecznej znacznie zwiększyła się w zakresie usług i liczby zaangażowanych osób. Dotyczy to w szczególności krajów biednych, gdzie pomoc ze strony państwa często prawie nie istnieje.

Kościół prowadzi ponad 5 tys. szpitali, 16 tys. przychodni zdrowia, tyleż samo domów opieki dla osób starszych, przewlekle chorych i niepełnosprawnych, 10 tys. sierocińców, podobną ilość żłobków, 13 tys. poradni małżeńskich, ponad 3 tys. ośrodków wychowawczych i ponad 30 tys. innych instytucji charytatywnych.

Zestawienie to nie obejmuje ogromnej pracy wykonywanej w wielu krajach przez osoby świeckie, zrzeszone choćby w takich grupach jak Stowarzyszenie Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo oraz Legion Maryi.

Do tego dobra materialnego należy dodać dobro duchowe, które wnosi Ewangelia. Nie znamy skali, jak wielu codziennie przebacza swoim wrogom, pociesza strapionych, przezwycięża złe nawyki, znajduje siłę i motywację, znosi w cierpliwości krzywdy, udziela pocieszenia, buduje pokój i sprawiedliwość, a wszystko to w imię ich katolickiej wiary.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-03-11 08:13:52
miniaturka

Bazylika i plac św. Piotra zamknięte dla turystów

Watykan wprowadził dodatkowe środki bezpieczeństwa w celu powstrzymania epidemii koronawirusa.
2020-03-11 08:31:20
miniaturka

Ważny apel w związku z epidemią koronawirusa

W związku z epidemią koronawirusa włoska Caritas skierowała apel do wszystkich wierzących, aby byli szczególnie wyczuleni na osoby najbardziej zagrożone zarażeniem.
2020-03-11 09:13:36
miniaturka

Ziarna Słowa – Kluczowe znaczenie rodziny

Ziarna Słowa to cykl krótkich audycji prezentujących nauczanie Jana Pawła II. Przygotowaliśmy je z myślą o nadchodzącej 100. rocznicy urodzin Papieża Polaka.
2020-03-11 10:08:01
miniaturka

Błogosławiona Karolino, świeć nam przykładem...

Wkrótce Ogólnopolski Konkurs Poetycko-Plastyczny "Błogosławiona Karolino, świeć nam przykładem..." dla uczniów oraz dorosłych.
2020-03-11 10:28:00
miniaturka

Droga Krzyżowa w Koloseum przygotowana przez parafię więzienną

„Cierpienie i śmierć, które podobnie jak w innych regionach Włoch przeżywacie z powodu wirusa są dla mnie szczególnym wezwaniem do modlitwy i ludzkiej bliskości” – napisał Papież w liście skierowanym za pośrednictwem dziennika „Il Mattino” do mieszkańców regionu Veneto na północy Włoch.
2020-03-11 11:20:40
miniaturka

Uwaga! Od poniedziałku wszystkie szkoły w kraju zamknięte!

Premier Mateusz Morawiecki przekazał decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych w Polsce na dwa tygodnie. Zarządzenie wchodzi w życie od poniedziałku.