Strona główna
opoka.org.pl
2019-02-13 15:45
ek / Krzysztof Ołdakowski SJ

Kościół katolicki i prawosławny stają w obronie życia

W sprawie ochrony życia Kościół katolicki i prawosławny mówią jednym głosem – uważa kard. Kurt Koch, Przewodniczący Papieskiej Rady Jedności Chrześcijan.

Autor/źródło: truthseeker08/Pixabay/licencja CC0

Przebywa on aktualnie w Moskwie, gdzie uczestniczy w trzecim cyklicznym spotkaniu z przedstawicielami Rosyjskiej Cerkwii prawosławnej, które tym razem dotyczy kresu życia. Obdywa się ono w Wyższym Instytucie Teologicznym św. Cyryla i Metodego w Moskwie.

Kard. Koch podkreślił, że wydarzenie to jest przykładem stopniowego tkania, nitka po nitce, rozerwanej tuniki Chrystusa. Odnosząc się do tematu wspólnych obrad zauważył, że problem kresu życia zawsze stanowił wielkie wyzwanie ponieważ człowiek jest jedyną istotą świadomą swojej śmiertelności. Pojawia się ono dzisiaj w nowej formie dzięki postępowi wiedzy oraz technologii medycznej. Współczesne społeczeństwo konfrontuje się z tematem śmierci zwykle w szpitalu i często wiąże się to z decyzją medyczną o zaprzestaniu terapii lub niepodejmowaniu jej. To wszystko dotyka znaczenia cierpienia dla chrześcijan oraz rozumienia godności człowieka chorego, potrzeby uznania, czy to, co jest dobre dla ciała zawsze służy integralnemu dobru osoby.

Watykański hierarcha dokonał krótkiego przeglądu nauczania na temat kresu życia. Podkreślił szczególnie nauczanie obecne w Katechizmie Kościoła Katolickiego, który mówi o niedopuszczalności eutanazji, o prawie do odmowy „uporczywej terapii” oraz o obowiązku zwyczajnej opieki nad chorym. Katechizm zachęca do podejmowania opieki paliatywnej, definiując ją jako „formę szczególnie bezinteresownej miłości”. Kardynał przypomniał, że w wypowiedziach Kościoła prawosławnego pobrzmiewa podobny ton wypowiedzi. Jest obecny m.in. w założeniach nauczania społecznego Rosyjskiej Cerkwiii Prawosławnej, które zostały przyjęte przez jej radę w 2000 r.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-02-13 14:23:56
miniaturka

Franciszek: każda modlitwa jest modlitwą wspólnoty braci i sióstr

W swej środowej katechezie Franciszek powrócił do rozważania treści modlitwy „Ojcze nasz” a jego słów w auli Pawła VI wysłuchało około 7 tys. osób.
2019-02-13 14:51:23
miniaturka

Św. Cyryl i Metody inspiracją dla współczesnych Europejczyków

Nawiązując do jutrzejszej uroczystości współpatronów Europy, Papież zachęcił by ich przykład pobudzał mieszkańców naszego kontynentu do ewangelizowania nie tylko osób dalekich ale i bliskich.
2019-02-13 15:02:10
miniaturka

Irlandia: świece pokutne we wszystkich kościołach

Tydzień przed spotkaniem Papieża Franciszka z biskupami w sprawie ochrony nieletnich, 15 lutego w Irlandii będzie miał miejsce Dzień Modlitwy za Ofiary Nadużyć Seksualnych.
2019-02-13 16:30:28
miniaturka

Hiszpania: Setna rocznica poświęcenia kraju Najświętszemu Sercu Jezusa

Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy publicznego poświęcenia Hiszpanii Najświętszemu Sercu Jezusowemu w sanktuarium Cerro de los Ángeles w Getafe pod Madrytem otwarto okolicznościową wystawę "Jego rany mnie uzdrowiły".
2019-02-13 18:12:43
miniaturka

Prezes Microsoftu u Papieża: sztuczna inteligencja i wykluczenie

Papież przyjął na prywatnej audiencji prezesa Microsoftu. Brad Smith opowiadał Papieżowi o sztucznej inteligencji w służbie dobru wspólnemu i o niektórych inicjatywach, mających na celu walkę z „wykluczeniem cyfrowym”.
2019-02-13 19:53:36
miniaturka

Dziękczynienie Jubilatów w mikstackiej farze

Mikstat: Słowa podziękowań za wierność złożonym przed laty przyrzeczeniom małżeńskim skierował do jubilatów zebranych w mikstackiej farze ks. kan. Krzysztof Ordziniak.