Strona główna
opoka.org.pl
2020-02-13 09:46
AC / Marek Raczkiewicz CSsR

Kościół hiszpański pomaga Wenezuelczykom

- Strach i represje w Wenezueli są ogromne - powiedział w Madrycie kard. Baltazar Porras, administrator apostolski archidiecezji Caracas.

Autor/źródło: Pixabay, jeanmanzano, licencja: CC0

Wziął on udział w kampanii „Wenezuelo, jestem z tobą”, którą zorganizowało Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Akcja spotkała się z dużą przychylności i hojnością społeczeństwa hiszpańskiego.

„Kościół jest instytucją najbardziej wiarygodną i mającą zaufanie w Wenezueli nie dlatego, że jesteśmy najlepsi, ale dlatego, że nie ma innej takiej instytucji. To zaufanie rodzi się z bliskości wobec ludności w jej potrzebach” - powiedział kard. Porras. Sytuacja ludności jest dramatyczna: brakuje żywności, lekarstw, prądu, matki i dzieci cierpią głód, rośnie liczba samobójstw i deptane są podstawowe prawa człowieka. „Dlaczego ludzie nie protestują, dlaczego się nie buntują?” pytał kard. Porras. „Ponieważ strach jest na wolności. Strach i represje są ogromne. Znikają ludzie młodzi, mijają miesiące i nic o nich nie wiadomo. Wreszcie pojawiają się ich porzucone ciała. Kraj jest bardzo zmilitaryzowany”.

Widząc wystawę o Wenezueli na Międzynarodowych Targach Turystycznych, które odbywały się kilka tygodni temu w Madrycie można się zapytać: „O jakim kraju jest mowa?”.
W wyniku kryzysu kraj ten opuściło ponad 5 mln mieszkańców. Tylko w Kolumbii jest ok. 1,5 mln Wenezuelczyków. „Są ludzie, którzy wyruszają do Chile czy Argentyny z tym, co mają na sobie, żywiąc się tym, co znajdą lub dostaną po drodze”. Jednak nie wszyscy mają czyste intencje. Po drugiej stronie granicy są Wenezuelczycy, którzy wyzyskują swoich rodaków w pracy lub w handlu ludźmi. „Dziewczętom i kobietom zabierane są dokumenty i stają się niewolnicami służącymi do wszystkiego. Istnieje także handel organami dzieci i młodzieży. To wszystko woła o pomstę do nieba”, powiedział kard. Porras.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-02-13 08:12:30
miniaturka

Papież do Polaków: bądźmy blisko chorych

Papież Franciszek zachęcał do okazywania chorym gestów współczującej i czułej miłości.
2020-02-13 08:33:01
miniaturka

Palestyńczycy protestują przeciw pokojowemu planowi Donalda Trumpa

Tysiące Palestyńczyków wyszło na ulice Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy, aby protestować przeciw pokojowemu planowi, który został zaproponowany przez prezydenta Stanów Zjednoczonych.
2020-02-13 09:18:33
miniaturka

Wkład kobiety na wzór Maryi, bez klerykalizacji

W adhortacji Querida Amazonia Papież zajmuje również ważne stanowisko w sprawie roli kobiety w Kościele. Przypomina, że Pan Bóg zechciał objawić swą moc i miłość poprzez dwa ludzkie oblicza: Jezusa i Maryi.
2020-02-13 10:14:46
miniaturka

Dokument końcowy synodu nie należy do magisterium Papieża

Dokument końcowy synodu ma pewną wartość moralną jako owoc procesu synodalnego, ale nie należy do magisterium Papieża – wyjaśniono na konferencji prasowej prezentującej adhortację apostolską.
2020-02-13 10:49:35
miniaturka

"Każdy człowiek ma prawo do życia. Bez wyjątków". Pielgrzymka Obrońców Życia Człowieka

Zaproszenie na jubileuszową 40. Pielgrzymkę Obrońców Życia Człowieka na Jasną Górę, która odbędzie się 21 marca 2020 r. pod hasłem: „Każdy człowiek ma prawo do życia. Bez wyjątków”.
2020-02-13 11:11:34
miniaturka

XV Ogólnopolski Przegląd Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej

W tym roku to już XV edycja Przeglądu w Żorach na Śląsku. Ogólnopolski Przegląd o tematyce pokutnej i pasyjnej, mający charakter ekumeniczny, daje uczestnikom możliwość wymiany doświadczeń i podniesienia swojego poziomu wykonawczego.