Strona główna
opoka.org.pl
2020-04-23 09:59
AC / Beata Zajączkowska/ vaticannews.va

Koronawirus w fawelach, gdzie woda i mydło są luksusem

Episkopat Brazylii prowadzi zakrojoną na szeroką skalę akcję pomocy najuboższym ofiarom koronawirusa w tym kraju. Jest to konieczne, ponieważ miliony ludzi na co dzień są tam wykluczone z opieki medycznej.

Autor/źródło: Pixabay, jackmac34, licencja: CC0

„Ponad 30 mln Brazylijczyków nie ma dostępu do wody i sanitariatów, to potencjalne ofiary zarażenia” – alarmuje ks. Renato Chiera. Włoski misjonarz od lat pracuje wśród dzieci ulicy w Rio de Janeiro, obecnie drugim, co do liczby zakażeń mieście Brazylii.

Episkopat ściśle współpracuje z Caritas, która od początku epidemii koordynuje rozdzielanie pomocy. Do wydawanej codziennie żywności teraz doszły jeszcze środki do odkażania i maseczki. W wielu miejscach montowane są dodatkowe ujęcia wody, a także otwierane lotne punkty medyczne. „W tym jednym z największych państw świata praktycznie, co trzeci mieszkaniec potrzebuje pomocy” – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Chiera.

Najubożsi nie obawiają się wirusa, oni i tak codziennie umierają

- To są naprawdę tragiczne realia. 70 mln Brazylijczyków potrzebuje konkretnego wsparcia władz. 30 mln ludzi nie ma dostępu do wody i sanitariatów więc nie ma szans, by się nie zarazili. Mamy 13 mln prawdziwych nędzarzy, którzy nie zarabiają więcej niż 60 złotych miesięcznie. Do minimum przeżycia trzeba sto razy więcej – mówi papieskiej rozgłośni ks. Chiera. – Władza nie ma żadnych planów i nie wiadomo, jak rozpowszechni się wirus w dzielnicach nędzy, gdzie już dotarł. Tylko w Rio w Fawelach mieszkają 2 mln ludzi. Jak mają śledzić zasady sanitarne, skoro woda, mydło, czy żel odkażający, to dla nich towar prawdziwie luksusowy. Mieszkają zmasowani w jednym, dwóch pokoikach, nie ma mowy o izolacji, zawsze są razem. Wielu by przetrwać musi iść do pracy. Zresztą najubożsi nie obawiają się wirusa, oni i tak codziennie umierają.

Misjonarz podkreśla, że bez działań podejmowanych przez Kościół miliony ludzi zostałoby pozostawionych na pastwę losu. „Na szczęście solidarność nie umarła wraz z epidemią, koronawirus wzbudza jej ogromne pokłady” – podkreśla ks. Chiera, który w czasie epidemii otworzył w Rio dwa dodatkowe domy dla dzieci ulicy.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-04-23 08:19:46
miniaturka

Na granicy Peru i Ekwadoru 100 tys. ludzi bez wody pitnej

Katolicka organizacja pozarządowa Manos Unidas zaprotestowała przeciwko działalności firm naftowych na granicy Peru i Ekwadoru. W wyniku uszkodzenia dwóch rurociągów blisko 100 tys. osób znalazło się tam bez dostępu do wody pitnej.
2020-04-23 08:53:16
miniaturka

Syria: 7. rocznica porwania prawosławnych arcybiskupów

Chrześcijanie w Syrii wspominali porwanych przed 7 laty dwóch prawosławnych arcybiskupów Boulosa Yaziji i Yohanna Ibrahima. W grecko-prawosławnej katedrze w Aleppo odbyło się ekumeniczne nabożeństwo, w którym modlono się za wszystkich syryjskich chrześcijan, którzy podobnie jak ci biskupi zaginęli bez śladu.
2020-04-23 09:31:27
miniaturka

Błogosławiony kryzys? Jak wykorzystać czas pandemii

Pandemia koronawirusa okazją do osobistego rozwoju? Prof. Tyler VanderWeele, epidemiolog z Uniwersytetu Harvarda uważa, że obecny kryzys możemy wykorzystać na naszą korzyść.
2020-04-23 10:21:41
miniaturka

Prymas Polski zaprasza do modlitwy za wstawiennictwem św. Wojciecha

Prymas Polski zaprasza do duchowej jedności i modlitwy za wstawiennictwem św. Wojciecha, głównego patrona Polski. W tym roku prosimy szczególnie o ustanie epidemii, o dar deszczu dla spragnionej ziemi, a także za Ojczyznę, Kościół, wszystkich chorych i tych, którzy im służą.
2020-04-23 10:59:16
miniaturka

Papież: trzeba odkryć zmysł sakralny szacunku dla ziemi

„W tym wielkanocnym okresie odnowy postarajmy się docenić wspaniały dar ziemi, naszego wspólnego domu, oraz zadbać o wszystkich członków rodziny ludzkiej” – powiedział Papież.
2020-04-23 11:36:05
miniaturka

26 kwietnia – XIV Niedziela Modlitw za Kierowców

Ostatnia niedziela kwietnia obchodzona jest w Kościele katolickim w Polsce jako Niedziela Modlitw za Kierowców. W tym czasie zbierane są fundusze na zakup środków transportu dla misjonarzy. Będzie to również dzień szczególnej wdzięczności wobec kierowców wykonujących pracę podczas epidemii.