Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-22 09:53
mk / PAP

Koronawirus przenosi się głównie przez powietrze – przekonują naukowcy

SARS-CoV-2 przenosi się głównie drogą powietrzną – twierdzi na łamach czasopisma „Lancet” międzynarodowy zespół badaczy, kierowany przez specjalistów z University of Oxford. Ich zdaniem dowodów na to dostarcza analiza dostępnych badań.

Autor/źródło: unsplash.com

Naukowcy przedstawiają listę 10 różnych rodzajów dowodów, które przemawiają za przedstawioną tezą.

Przywołują na niej m.in. przypadki tzw. superrozsiewaczy – np. w hrabstwie Skagit w stanie Waszyngton jedna osoba z chóru zaraziła 53 inne. Według autorów artykułu badania potwierdzają, że takich zdarzeń nie da się wytłumaczyć samym bliskim kontaktem czy przenoszeniem wirusa przez dotykanie zakażonych powierzchni.

Badacze wskazują również, że transmisja wirusa jest dużo intensywniejsza w zamkniętych pomieszczeniach, niż na zewnątrz, a wentylacja wyraźnie ją zmniejsza.

Poza tym, naukowcy zwracają uwagę na badania, według których osoby chorujące bezobjawowo lub takie, u których objawy jeszcze nie się nie rozwinęły i nie kichają, ani nie kaszlą, odpowiadają za ok. 40 proc. zakażeń. Ich zdaniem ta „cicha” transmisja ma być jedną z głównych dróg szerzenia się wirusa.

Autorzy analizy donoszą też o badaniach, według których do zakażeń dochodziło także na dużą odległość, np. między ludźmi mieszkającymi w przyległych pokojach hotelowych, a którzy nigdy się nie spotkali.

Jednocześnie – według nich – słabo wykazano, że koronawirus roznosi się na dużych kroplach śliny, które szybko opadają i infekują różne powierzchnie.

„Dowody wskazujące na transmisję przez powietrze są przytłaczające, a dowody na udział dużych kropel praktycznie nie istnieją” – uważa jeden ze autorów publikacji, prof. Jose-Luis Jimenez z University of Colorado Boulder.

„Byliśmy w stanie zidentyfikować i zinterpretować wysoce złożone, specjalistyczne prace na temat dynamiki ruchu płynów oraz izolacji samego wirusa” – podkreśla główna autorka publikacji prof. Trish Greenhalgh z University of Oxford.

„Choć niektóre pojedyncze prace zostały ocenione jako niskiej jakości, w sumie dowody na roznoszenie się wirusa przez powietrze są liczne i silne. Nie powinno być żadnych dalszych opóźnień we wprowadzaniu na świecie środków zapobiegawczych chroniących przed tego typu transmisją” – dodaje specjalistka.

Zdaniem prof. Jimeneza to pilna kwestia, by Światowa Organizacja Zdrowia oraz inne zajmujące się zdrowiem publiczne agencje dostosowały opis transmisji wirusa odpowiednio do naukowych dowodów. „Pozwoli to skoncentrować wysiłki na ograniczaniu transmisji przez powietrze” – dodaje.

Badacze zwracają przy tym uwagę, że ich ustalenia wskazują, że choć mycie rąk czy dezynfekcja powierzchni nie są bez znaczenia, to nie powinno się na nie liczyć tak bardzo, jak na metody ograniczające zakażenia przez powietrze.

Zdaniem autorów, zakazić się można, gdy ktoś wydycha powietrze, mówi, krzyczy, śpiewa, czy kicha.

Jako środki ochrony naukowcy zalecają m.in. dobrą wentylację, filtrację powietrza, dystans społeczny, noszenie maseczek w pomieszczeniach i zadbanie o ich dobrą jakość.

„To zaskakujące, że jeszcze ktokolwiek pyta o to, czy transmisja w powietrzu to główna droga rozprzestrzeniania się wirusa” – uważa inna autorka publikacji, specjalistka w dziedzinie chemii aerozoli, prof. Kimberly Prather z University of California San Diego.

„Tylko uwzględniając inhalację aerozoli zarówno w małych jak i dużych odległościach, możemy wyjaśnić wiele ognisk, które pojawiły się w pomieszczeniach w różnych częściach świata. Dzięki uznaniu, że wirus roznosi się w powietrzu, wiemy jak się bronić. Można podać wiele przykładów miejsc, które poradziły sobie dużo lepiej od innych, dzięki założeniu, że wirus rozprzestrzenia się drogą powietrzną. Świat musi iść ich śladami jak najszybciej” – dodaje ekspertka.

Więcej informacji: https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(21)00869-2/fulltext (PAP)

Autor: Marek Matacz

Aktualne informacje i zalecenia: www.gov.pl.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-21 16:06:06
miniaturka

Dotychczasowe obostrzenia przedłużone w pięciu województwach

W województwach, w których mamy sytuację trudną, czyli w województwach: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim, utrzymujemy dotychczas obowiązujące obostrzenia – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.
2021-04-21 19:06:37
miniaturka

vatican

vatican.xn.pl tu powstanie strona o tematyce vatican
2021-04-22 09:31:39
miniaturka

Ochrona życia od poczęcia – jak o niej rozmawiać i do niej przekonywać?

Film z USG, rozmowa na forum internetowym, czasem przypadkowe spotkanie może doprowadzić do tego, że uratujemy ludzkie życie. Jak robią to przedstawiciele Fundacji Małych Stópek ze Szczecina? „Musimy jak najwięcej robić dla obrony życia w naszym kraju” – przekonuje ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji.
2021-04-22 10:36:31
miniaturka

Lider brytyjskiej opozycji wyrzucony z pubu przez rozzłoszczonego właściciela lokalu

Keir Starmer, lider brytyjskiej opozycji, został wyrzucony z pubu po tym, jak właściciel lokalu stwierdził, że „tysiące ludzi straciło życie, ponieważ nie wykonał pan swojej pracy”, sprzeciwiając się restrykcjom związanym z COVID.
2021-04-22 11:01:13
miniaturka

22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi

Światowy Dzień Ziemi to najważniejsze i największe święto naszej planety obchodzone od 1970 roku. W Polsce obchodzimy je od roku 1990. Od tego czasu każdego 22 kwietnia w całym kraju odbywają się wydarzenia służące propagowaniu właściwych postaw oraz zwiększaniu świadomości ekologicznej w społeczeństwie.
2021-04-22 11:14:01
miniaturka

Od realnego socjalizmu do pandemii i lockdownów

W rozmowie z Karolem Mórawskim Roman Kluska ostrzega m.in. przed nadmiernym wpływem polityków na gospodarkę oraz skutkami dodruku pieniądza. „Tak zbiurokratyzowane, nieinnowacyjne gospodarki, jakie teraz powstają, wyglądają ładnie tylko na papierze” – mówi.