Strona główna
opoka.org.pl
2020-12-24 07:20
MG / Krzysztof Ołdakowski SJ – vaticannews.va

Korea: dać ludziom w Boże Narodzenie poczuć, że są kochani

W Korei Południowej, na obrzeżach stolicy, włoski misjonarz o.Vincenzo Bordo i 600 wolontariuszy przyjmują każdego wieczoru na posiłku ponad 700 ubogich, którzy żyją na ulicy lub pozostają bez pracy z powodu pandemii.

Autor/źródło: vaticannews.va

„Prawie żaden z nich nie jest chrześcijaninem, ale mówimy im, że Jezus też został odrzucony i zmarginalizowany" – podkreśla zakonnik.


Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan


O. Vincenzo dodaje, że w Święta Bożego Narodzenia nie będzie tradycyjnej Mszy Świętej, ani koncertu dla wolontariuszy i gości, ale potrzebujący otrzymają bardziej okazały niż zwykle obiad, rozdawany pod gołym niebem. Nie zabraknie śpiewu, Święty Mikołaj wręczy praktyczne prezenty dla tych, którzy mieszkają na ulicy, znajdą się w nich: bielizna, środki higieny osobistej oraz czekolada.


O. Vincenzo, wraz ze swoimi wolontariuszami stara się dać ludziom potrzebującym poczucie, że są kochani w imię Pana. Uważa, że hojność staje się z czasem zaraźliwa i wyznaje, że trzydzieści lat temu, kiedy przyjechał na Daleki Wschód, solidarność była słowem mało znanym. Ostatnio jeden ze starszych mężczyzn przyniósł mu swoje roczne oszczędności w kwocie 1, 5 tys. euro dla jeszcze biedniejszych niż on sam.


    „Boże Narodzenie to przestrzeń, miejsce, czas powitania. W Boże Narodzenie Jezus nie był mile widziany, nie znalazł miejsca do życia, a nasi przyjaciele na ulicy są wykluczeni, niechciani, odrzuceni, trochę jak Jezus. Tak więc moim dążeniem i pragnieniem wolontariuszy jest przyjęcie ich w szczególny sposób, powiedzenie im: «jesteście mile widziani, jesteście kochani przez Boga». Wygłaszam na początku krótką mowę, aby wyjaśnić, czym jest Boże Narodzenie, ale to bardziej naszą postawą chcemy dać im do zrozumienia, czym ono jest. Chcemy, aby nasze czyny mówiły do nich: «witajcie, kochamy was w imię Pana». Można zamknąć salę gimnastyczną, bo można uprawiać sport w domu, można zamknąć teatr, bo można oglądać kulturę w telewizji, można nawet zamknąć kościół i modlić się w domu, ale bez wyjścia do ludzi nie można nakarmić głodnych – podkreślił o. Bordo. – Siedemdziesiąt procent naszych przyjaciół spożywa jeden posiłek dziennie. Otrzymują go od nas. Wstrzymanie naszej działalności oznaczałoby dla nich głód i naraziłoby ich na zakażenie koronawirusem więc nie możemy przestać pracować. Nie wiem, jak to zrobimy, Pan nam pomoże, ale pójdziemy dalej, bo nie możemy porzucić przyjaciół, którzy są naszą rodziną.“Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-12-23 15:18:46
miniaturka

Abp Tadeusz Kondrusiewicz może wrócić na Białoruś

Metropolita mińsko-mohylewski może wrócić na Białoruś – poinformowała nuncjatura apostolska w tym kraju. 31 sierpnia władze białoruskie unieważniły paszport abp. Tadeusza Kondrusiewicza i nie pozwoliły mu na powrót do domu z podróży do Polski.
2020-12-23 15:34:30
miniaturka

W Kościele coraz więcej mężczyzn, ale mniej kobiet. Dlaczego?

W moralności dokonało się wielkie pęknięcie, w kobietach chyba większe niż w mężczyznach. Ostatnio wyzwoliły się w niektórych kobietach takie pokłady agresji i wulgarności, do których – ośmieliłbym się powiedzieć – mężczyźni nie są zdolni – powiedział ks. prof. Waldemar Chrostowski.
2020-12-23 15:52:07
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Niepowtarzalny urok Bożego Narodzenia kumuluje się w wigilijny wieczór. Zasiadamy w naszych domach do wieczerzy. Święta Bożego Narodzenia zaczynają się właściwie w domach, wśród najbliższych, przy stole naszej codzienności.
2020-12-23 21:28:10
miniaturka

W czasie Świąt kościoły w Niemczech będą otwarte

Pomimo bardzo surowych ograniczeń związanych z pandemią, kościoły w Niemczech pozostaną otwarte. We wszystkich diecezjach będą też odprawiane świąteczne Msze, choć w każdej będą one wyglądać inaczej
2020-12-23 21:31:41
miniaturka

Święta w Betlejem: bez pielgrzymów miejsce narodzenia Jezusa jest jak bez życia

Mieszkańcy Betlejem coraz częściej pukają do drzwi kościołów prosząc o konkretne wsparcie. Ograniczenia wywołane pandemią sprawiły, że wiele rodzin jest bez pracy i doświadcza coraz większej biedy.
2020-12-23 23:41:02
miniaturka
play

Co robi abp Ryś w góralskim ubraniu? Śpiewa kolędę!

Łódzki metropolita wystąpił w youtubowym klipie wideo, śpiewając kolędę i grając na gitarze. Ubrany był w nietypowy dla arcybiskupa sposób – miał na sobie góralski strój ludowy.