Strona główna
opoka.org.pl
2019-04-18 10:00
ek / Izabela Tyras – Radio Jasna Góra

Konserwacja Obrazu Jasnogórskiego w przedsionku kosmosu

Z wykorzystaniem najnowszej techniki, w tym mobilnego laboratorium rentgenowskiego, na Jasnej Górze odbył się doroczny przegląd konserwatorski Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Autor/źródło: Ewa Klejnot-Schreiber, licencja: CC BY

Stan Ikony, będącej nie tylko obiektem szczególnego kultu, ale także wyjątkowym dziełem sztuki, jest dobry i nie wymagał specjalnych zabiegów. Wykonano rentgen i skan Obrazu z cyfrowym zapisem danych, co pozwoli na poszerzenie wiedzy o „bycie” i stanie zachowania Wizerunku Maryi.

Zastosowanie nowych technik badawczych nadzorował prof. Andrzej Kos, dyrektor Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, od lat związany z zabytkami Jasnej Góry: „To są urządzenia z przedsionka kosmosu. Pozwolą na dodatkowe informacje i o stanie zachowania obiektu i o składzie pigmentów, nawarstwień, to co jest możliwe przy rozwoju, pozyskaniu tego typu aparatury”.

Tego typu badania, analizy i interpretacje wykonuje się tylko na najcenniejszych dziełach, a do takich zalicza się częstochowski Obraz. Tradycyjnego przeglądu, zwłaszcza warstwy malarskiej, dokonali „stali” opiekunowie Wizerunku profesorowie warszawskiej ASP. Konserwatorzy podkreślają, że chociaż Ikona ma doskonałe zabezpieczenie w postaci kasety klimatycznej, to „nie jesteśmy w stanie tak opanować mikroklimatu dla tego obiektu, by był on zachowany wiecznie”.

Zmienione zostały sukienka i korony Maryi i Jezusa. Obecne przypominają o związkach z Jasną Górą Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego. Suknia milenijna to świadek wydarzeń z 1966 r. a korony to dar papieża Polaka na dzień przed śmiercią.

Źródło: www.vaticannews.va

 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy