Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2018-06-25 13:53
Monika Fenisz / KSM

Konferencja „Wychowanie drogą do niepodległości. Wczoraj, dziś i jutro”

Konferencja odbyła się dziś w Warszawie.

plakat
Autor/źródło: KSM Polska

„Czasy zaborów pokazały, że odzyskanie niepodległości było możliwe dzięki wychowaniu, które zostało przekazane w rodzinach” - podkreślił ks. Andrzej Lubowicki - Asystent Generalny KSM podczas dzisiejszej konferencji „Wychowanie drogą do niepodległości. Wczoraj, dziś i jutro”.

Konferencja wpisuje się w wydarzenia związane z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas spotkania próbowano odpowiedzieć na pytania: co było kluczem do patriotyzmu, poświęcenia i odwagi u tych młodych, którzy poświęcili swoje życie za Ojczyznę, bliskich i przyjaciół. „Współcześnie także jest potrzeba wychowania do niepodległości. Kluczem do tego jest rodzina, która - tak jak w czasach zaborów - stała się szkołą i Kościołem domowym, tak dzisiaj potrzebuje wsparcia państwa i Kościoła w tej doniosłej roli formowania i wychowania młodego pokolenia. Istnieje dziś konieczność tej współpracy w służbie rodzinie” – dodał ks. Andrzej Lubowicki.

Wśród prelegentów znaleźli się m.in.: dr Piotr Wołochowicz, dr hab. Józef Brynkus, dr Jerzy Kołodziej, ks. dr Krzysztof Mielnicki. W panelu dyskusyjnym udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej i świata kultury.

Podczas konferencji swoją premierę miała najnowsza książka wydana przez wydawnictwo KSM Gotów „Rodzina w edukacji domowej”, która jest ważnym, merytorycznym głosem, poruszającym zagadnienie tej coraz popularniejszej formy nauki. „Edukacja domowa była pierwszą linią frontu w walce o niepodległość. To specyficzna atmosfera polskich domów kształtowała patriotyzm, a dużą rolę odgrywało wychowanie religijne” – podkreślał podczas swojego wykładu dr hab. Józef Brynkus.

Konferencję patronatem narodowym objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, a patronatem honorowym przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. arcybiskup Stanisław Gądecki.

Organizatorzy konferencji: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i Stowarzyszenie Edukacji w Rodzinie.


Podziel się tym materiałem z innymi: