Strona główna
opoka.org.pl
2018-06-25 13:53
Monika Fenisz / KSM

Konferencja „Wychowanie drogą do niepodległości. Wczoraj, dziś i jutro”

Konferencja odbyła się dziś w Warszawie.

plakat
Autor/źródło: KSM Polska

„Czasy zaborów pokazały, że odzyskanie niepodległości było możliwe dzięki wychowaniu, które zostało przekazane w rodzinach” - podkreślił ks. Andrzej Lubowicki - Asystent Generalny KSM podczas dzisiejszej konferencji „Wychowanie drogą do niepodległości. Wczoraj, dziś i jutro”.

Konferencja wpisuje się w wydarzenia związane z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas spotkania próbowano odpowiedzieć na pytania: co było kluczem do patriotyzmu, poświęcenia i odwagi u tych młodych, którzy poświęcili swoje życie za Ojczyznę, bliskich i przyjaciół. „Współcześnie także jest potrzeba wychowania do niepodległości. Kluczem do tego jest rodzina, która - tak jak w czasach zaborów - stała się szkołą i Kościołem domowym, tak dzisiaj potrzebuje wsparcia państwa i Kościoła w tej doniosłej roli formowania i wychowania młodego pokolenia. Istnieje dziś konieczność tej współpracy w służbie rodzinie” – dodał ks. Andrzej Lubowicki.

Wśród prelegentów znaleźli się m.in.: dr Piotr Wołochowicz, dr hab. Józef Brynkus, dr Jerzy Kołodziej, ks. dr Krzysztof Mielnicki. W panelu dyskusyjnym udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej i świata kultury.

Podczas konferencji swoją premierę miała najnowsza książka wydana przez wydawnictwo KSM Gotów „Rodzina w edukacji domowej”, która jest ważnym, merytorycznym głosem, poruszającym zagadnienie tej coraz popularniejszej formy nauki. „Edukacja domowa była pierwszą linią frontu w walce o niepodległość. To specyficzna atmosfera polskich domów kształtowała patriotyzm, a dużą rolę odgrywało wychowanie religijne” – podkreślał podczas swojego wykładu dr hab. Józef Brynkus.

Konferencję patronatem narodowym objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, a patronatem honorowym przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. arcybiskup Stanisław Gądecki.

Organizatorzy konferencji: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i Stowarzyszenie Edukacji w Rodzinie.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-06-25 13:23:00
miniaturka

Gietrzwałd: w sobotę ogólnopolski Dzień Pokutny

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, 30 czerwca w Gietrzwałdzie odbędzie się Dzień Pokutny pod hasłem „Od wolności wewnętrznej do wolności zewnętrznej”.
2018-06-25 13:41:38
miniaturka

"Panie, co mam czynić?" - czuwanie młodzieżowe

W piątek 6 lipca, podczas Wielkiego Odpustu Tuchowskiego, odbędzie się kolejne czuwanie młodzieżowe z serii „Droga wewnętrzna”.
2018-06-25 13:51:49
miniaturka

Franciszek do Papieskiej Akademii Życia

Papież podjął refleksję nad poszerzeniem zakresu działalności Akademii, która ma się zajmować ochroną i promocją życia w różnych jego fazach i aspektach.
2018-06-25 14:21:58
miniaturka

Márianosztra: sanktuarium Matki Bożej - skąd paulini przybyli do Polski

Dziś rozpoczyna się 7. Pielgrzymka Narodowa Węgrów na Jasną Górę. W tym roku w spotkaniu uczestniczyć ma ok. 900 osób, którym towarzyszy bp János Székely biskup diecezji Szombathely.
2018-06-25 14:57:54
miniaturka

List kard. Dziwisza do uczestników Uroczystości 75-lecia Krwawej Niedzieli

Publikujemy treść listu kardynała Stanisława Dziwisza do uczestników Uroczystości 75-lecia Krwawej Niedzieli, która "stała się symbolem całokształtu tragicznych wydarzeń określanych mianem Rzezi Wołyńskiej".
2018-06-25 15:48:10
miniaturka

Uroczystości odpustowe w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej

W sobotę 21 lipca w Czernej k. Krakowa odbędzie się XX Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej pod hasłem „Żyć z Maryją w Duchu Świętym".