Strona główna
opoka.org.pl
2019-08-14 10:01
Anna Bajon / Michał Król SJ

Konferencja o udziale chrześcijan w niepodległości Pakistanu

W połączeniu z Dniem Niepodległości Pakistanu, Narodowa Komisja ds. Dialogu Międzyreligijnego i Ekumenizmu zorganizowała konferencję dla młodzieży pod hasłem „Jesteśmy jedno”.

Autor/źródło: Pixabay, ArmyAmber, licencja: CC0

Głównym motywem spotkania było oddanie hołdu niemuzułmańskim bohaterom odznaczającym się w utworzeniu tego niepodległego państwa.


Wydarzeniu przewodniczył abp Sebastian Francis Shaw, ordynariusz Lahauru. Wzięło w nim udział wielu uczniów szkół oraz studentów, którzy zaprezentowali narodowe pieśni upamiętniające bohaterów niepodległościowych Pakistanu. Podczas wystąpień wielu pracowników uniwersyteckich wybrzmiała rola chrześcijańskich polityków, którzy oddali decydujące głosy za utworzeniem suwerennego państwa. Wspomniano też rolę indyjskich chrześcijan stojących ramię w ramię z ojcem narodu pakistańskiego, jakim był Muhammad Ali Jinnah.

Arcybiskup Lahauru zaapelował do młodych ludzi, aby byli aktywni i akceptowali pozytywne wartości, jakie płyną z religii. Niezależnie od różnic jakie nas dzielą musimy postępować na drodze harmonii i solidarności – mówił hierarcha. Abp Shaw zachęcił studentów, którzy – jak powiedział – niedługo mogą stać się liderami politycznymi i społecznymi, do umiłowania pokoju i budowania go, tak aby przyszłe pokolenia mogły żyć w spokoju i równowadze.

Ceremonię zakończyła modlitwa o pokój słowami św. Franciszka z Asyżu. Proszono szczególnie o pokój w Pakistanie i w Kaszmirze, którego autonomia i stabilizacja stoi ostatnio pod znakiem zapytania.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-08-14 08:51:35
miniaturka

Kard. Bassetti: potrzeba pokornych, odważnych chrześcijan

Coraz bardziej zanurzamy się w kulturę wykluczającą, zamkniętą w sobie samej, gdzie jest jasny podział na przyjaciół i wrogów, a gdzie nie ma miejsca na współczucie i czułość, ani na przesłanie chrześcijańskie.
2019-08-14 08:57:36
miniaturka

Zbliża się IX Tydzień Wychowania

IX Tygodnia Wychowania (15 – 21 września 2019 roku): „Nauczycielu, gdzie mieszkasz?” (J 1, 38).
2019-08-14 09:48:46
miniaturka

Przyszłość Afganistanu bardzo krucha i niepewna

Na początku sierpnia administracja prezydenta Trumpa ogłosiła przygotowania do wycofania tysięcy oddziałów z Afganistanu, w myśl porozumienia, które ma położyć kres trwającej od prawie 20 lat wojnie.
2019-08-14 10:26:24
miniaturka

Na Kalwarię Pacławską dotarła piesza pielgrzymka z Ukrainy

Na trwający w franciszkańskim sanktuarium maryjnym w Kalwarii Pacławskiej tzw. „Wielki Odpust Kalwaryjski” obok pielgrzymów z Polski, już od kilkudziesięciu lat docierają także grupy pielgrzymkowe z Ukrainy. W tym roku już po raz 28. dotarła tam pielgrzymka z archidiecezji lwowskiej.
2019-08-14 10:29:07
miniaturka

Ruffini: dziennikarze promują pokój

W dniach od 8 do 16 sierpnia w Abidżanie na Wybrzeżu Kości Słoniowej odbywa się kurs formacyjny dla dziennikarzy organizowany przez Afrykańską Unię Prasy Katolickiej. Z tej okazji do zebranych przesłanie skierował prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Komunikacji.
2019-08-14 10:32:48
miniaturka

Jasna Góra: pielgrzymowanie kształtowaniem sumienia

Aż z najdalszych krańców Polski: Świnoujścia, Łukęcina, Koszalina, ale także z Podkarpacia czy Podlasia i innych regionów na Jasną Górę w kolejnym dniu pielgrzymkowego szczytu dotarły tysiące pieszych pątników, przyjechały grupy rowerowe.