Strona główna
opoka.org.pl
2019-01-19 16:15
MG

Konferencja "Aby byli Jedno" w Gliwicach

W Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan w Gliwicach 19 stycznia odbyła się konferencja „Jedno”, zorganizowana przez stowarzyszenie „Jedno” przy udziale wspólnot i kościołów tego miasta.

Konferencja Jedno, Gliwice 2019
Autor/źródło: MG

Spotkanie obejmowało wspólną modlitwę, dyskusję oraz konferencje wygłoszone przez trzech mówców z różnych wspólnot wyznaniowych: pastora Kazimierza Barczuka, pastora Jerzego Rycharskiego oraz o. Romana Groszewskiego SJ. Każdy z mówców dzielił się swoim doświadczeniem ekumenizmu oraz wizją Kościoła jako jednego ciała Chrystusa. Wszyscy podkreślali, że jedność chrześcijan koncentruje się wobec osoby Jezusa. Jak zauważył o. Groszewski, skupienie się na problemach doktrynalnych powoduje piętrzenie się przeszkód, skupienie się na Jezusie przynosi natomiast pojednanie i zjednoczenie. Innymi słowy – „jeśli ktoś upiera się przy swojej racji, nigdy nie będzie miał relacji”. Bliskie i osobiste poznanie Jezusa powinno być priorytetem wszystkich Jego uczniów – a owocem tej pogłębionej relacji będzie jedność. Nie jest możliwe zbudowanie jedności chrześcijan na sposób oddolny, na mocy ludzkich wysiłków.

Podczas dyskusji panelowej jeden z mówców podkreślił, że jako uczniowie Chrystusa jesteśmy ambasadorami jego królestwa – „w imieniu Chrystusa spełniamy poselstwo”. Musimy więc dbać o naszą chrześcijańską tożsamość dzieci Bożych, tak aby być faktycznie ambasadorami Boga na ziemi. Jest to wspólne posłannictwo i wspólna tożsamość wszystkich chrześcijan. Inny uczestnik dyskusji zwrócił uwagę na niebezpieczeństwo zbyt indywidualistycznej wizji chrześcijaństwa, w której liczy się tylko wymiar wertykalny – „ja i mój Bóg”, a brak poczucia komunii z braćmi i siostrami w Chrystusie. To poczucie oznacza współodpowiedzialność za siebie nawzajem, a jednocześnie uszanowanie różnorodności i bogactwa darów. Padło również porównanie Kościoła do budowli wzniesionej z różnych kamieni – ta różnorodność jest siłą, a jednocześnie wymaga wzajemnego szlifowania, docierania się i dopasowywania do siebie nawzajem. Podkreślono także wymiar ekumenizmu krwi. W obliczu prześladowań spory doktrynalne schodzą na dalszy plan, a nigdy w historii chrześcijanie nie byli prześladowani z taką intensywnością, jak obecnie.


Linki zewnętrzne:

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2019-01-19 13:52:37
miniaturka

Abp Głódź: śmierć Pawła Adamowicza to wezwanie do rachunku sumienia i do przemiany życia

Śmierć Pawła Adamowicza to wezwanie do rachunku sumienia, do przemiany stylu naszego życia politycznego i społecznego - podkreślił abp Głódź w homilii.
2019-01-19 14:18:36
miniaturka

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 18-25 stycznia

Rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, który potrwa od 18 do 25 stycznia. W Rzymie zainaugurowany został podczas uroczystych nieszporów ekumenicznych w bazylice św. Pawła za Murami
2019-01-19 14:37:34
miniaturka

Indie: wypadek autobusu szkolnego szkoły salezjańskiej

W wypadku autobusowym w Indiach śmierć poniósł nauczyciel szkoły salezjańskiej.
2019-01-19 17:13:07
miniaturka

Papież: wspólna modlitwa, świadectwo i służba drogą do jedności

Podczas audiencji dla przedstawicieli różnych wyznań z Finlandii Papież zwrócił uwagę na różne wymiary ekumenizmu: modlitwę, wspólne działanie i głoszenie Ewangelii
2019-01-19 17:17:07
miniaturka

Zadania komisji Ecclesia Dei przejmuje Kongregacja Nauki Wiary

Komisja zajmująca się dialogiem z Bractwem Kapłańskim św. Piusa X zakończyła swoją działalność. Jej obowiązki przejmie Kongregacja Nauki Wiary
2019-01-20 12:25:16
miniaturka

Papież o programie życia chrześcijanina

Jezus dokonuje cudownych znaków nie po to, by wzbudzać zadziwienie, leczy aby objawić swą miłość. Franciszek mówił o tym w czasie południowego spotkania na Anioł Pański komentując pierwszy z cudów, którego Jezus dokonał w Kanie Galilejskiej przemieniając wodę w wino.