Strona główna
opoka.org.pl
2020-12-01 06:15
ds / Biuro Prasowe KEP

Kondolencje po śmierci Nedala Abu Tabaqa, muftiego Ligi Muzułmańskiej w RP

Polecam Miłosiernemu Bogu duszę naszego Brata Nedala Abu Tabaqa prosząc, aby obdarzył go swoim zbawieniem, a jego bliskim składam wyrazy najgłębszego współczucia. Zmarłego pożegnał przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego bp Rafał Markowski w przesłanych kondolencjach.

Autor/źródło: Maskacjusz TV, Youtube, https://youtu.be/dEzg8vzwNd8

Był człowiekiem o wielkim sercu, tolerancyjnym i szanującym każdego rozmówcę, okazując życzliwość mimo różnicy poglądów i wyznania – napisał przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego KEP bp Rafał Markowski w kondolencjach po śmierci Nedala Abu Tabaqa, muftiego Ligi Muzułmańskiej w RP.

Bp Markowski wspominając zeszłoroczną celebrację nabożeństwa międzyreligijnego z okazji Uroczystości Zwiastowania Pańskiego, podkreślił, iż Nedal Abu Tabaq znany był ze swojej otwartości na dialog międzyreligijny. Angażował się m.in. w organizację obchodów Dnia Islamu w Kościele katolickim, „Namiotów Abrahama” oraz uczestniczył w wielu sympozjach i konferencjach poświęconych dialogowi.

„Wiem, że dzięki swojej charyzmie był w polskim środowisku muzułmańskim uznawany przez wielu za przewodnika w wierze i duchowego nauczyciela. Również wielu katolikom, którzy mieli okazję spotkania i rozmowy z nim, udzielał się entuzjazm jego wiary” – napisał przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego.

Na koniec, bp Markowski zapewnił o swojej modlitwie za zmarłego Muftiego. „Polecam Miłosiernemu Bogu duszę naszego Brata Nedala Abu Tabaqa prosząc, aby obdarzył go swoim zbawieniem, a jego bliskim składam wyrazy najgłębszego współczucia” – czytamy w kondolencjach.

Nedal Abu Tabaq urodził się 14 stycznia 1971 r. w Al Khafji w Arabii Saudyjskiej. W 1988 r. przyjechał do Polski. Skończył Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Był współzałożycielem Ligi Muzułmańskiej w RP. Od wielu lat pełnił funkcję przewodniczącego Rady Imamów. Muftim Ligi Muzułmańskiej RP był od 2008 roku. W 2016 r. został przewodniczącym Muzułmańskiego Stowarzyszenia Kształcenia Kulturalnego, którego zadaniem jest pogłębianie wiedzy na temat kultury i cywilizacji islamu oraz współpraca z instytucjami państwowymi i organizacjami społecznymi w kierunku budowania tolerancji i wzajemnego zrozumienia między wyznawcami różnych religii w Polsce.


Publikujemy pełną treść kondolencji:

KONDOLENCJE

Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci naszego Brata i Przyjaciela Nedala Abu Tabaqa, muftiego Ligi Muzułmańskiej w RP. Nedal Abu Tabaq znany był ze swojej otwartości na dialog międzyreligijny i od wielu lat angażował się w szereg inicjatyw międzyreligijnych takich jak Dzień Islamu w Kościele katolickim, „Namioty Abrahama”, liczne sympozja i konferencje poświęcone dialogowi czy współpracując z katolickim Ruchem Focolari. Był człowiekiem o wielkim sercu, tolerancyjnym i szanującym każdego rozmówcę, okazując życzliwość mimo różnicy poglądów i wyznania. Wiem, że dzięki swojej charyzmie był w polskim środowisku muzułmańskim uznawany przez wielu za przewodnika w wierze i duchowego nauczyciela. Również wielu katolikom, którzy mieli okazję spotkania i rozmowy z nim, udzielał się entuzjazm jego wiary. Osobiście mogłem się o tym przekonać celebrując z Muftim nabożeństwo międzyreligijne z okazji Uroczystości Zwiastowania Pańskiego 25 marca ubiegłego roku w Warszawie. Polecam Miłosiernemu Bogu duszę naszego Brata Nedala Abu Tabaqa prosząc, aby obdarzył go swoim zbawieniem, a jego bliskim składam wyrazy najgłębszego współczucia.

Biskup Rafał Markowski

Przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego KEP

Warszawa, 30 listopada 2020 r.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-11-30 15:00:44
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Cóż takiego jest w prostaczkach – możemy zapytać – że widzą dalej i więcej niż mądrzy i roztropni? Z pewnością poczucie ich własnej niedoskonałości i niewystarczalności, które otwiera ich na Boga. Mądrzy i wielcy, przeciwnie, są jak naczynia wypełnione po brzegi.
2020-11-30 15:41:21
miniaturka

Chorzy na COVID-19 w domach zmierzą saturację i tętno, pomiary będą monitorowane

Pełnoletni pacjenci z COVID-19, którzy nie wymagają hospitalizacji, mają mieć monitorowany stan zdrowia w domach. Chorzy zmierzą saturację i tętno, przekażą dane za pomocą aplikacji, a pomiary będą weryfikowane przez konsultantów i lekarzy.
2020-12-01 08:54:35
miniaturka

Boży Pokarm

Jezus Chrystus działa na ludzi jak magnes i jest źródłem obfitości. Każde autentyczne spotkanie z Jezusem budzi zachwyt i radość w sercu. Tłumy z dzisiejszej Ewangelii, która otaczają Jezusa, zdają się nawet tracić rachubę czasu.
2020-12-01 09:21:11
miniaturka

Biskupi we Francji walczą o ograniczenie restrykcji

Francuska Rada Stanu zakwestionowała 30-osobowy limit na Mszach św. Biskupi wnioskują o ograniczenia proporcjonalne do wielkości świątyni, ale rząd nie akceptuje tej propozycji i tłumaczy się potrzebą konsultacji z innymi religiami.
2020-12-01 09:23:34
miniaturka

Demonstracje przeciw aborcji na życzenie w Argentynie

W parlamencie Argentyny rozpoczęły się w poniedziałek pierwsze prace w sprawie projektu ustawy legalizującej aborcję na życzenie. W ponad 200 argentyńskich miastach trwają demonstracje przeciwko temu projektowi. Dziś w Argentynie aborcja jest dozwolona w wypadku gwałtu, zagrożenia życia matki oraz poważnego uszkodzenia płodu.
2020-12-01 10:11:08
miniaturka

Kard. Pell: „byłoby lepiej dla Kościoła, gdyby te sprawy się nie wydarzyły”

W wywiadzie udzielonym Associated Press kard. George Pell mówi o swym zaskoczeniu skalą przestępczości związanej z ujawnianymi skandalami finansowymi w Watykanie.