Strona główna
opoka.org.pl
2020-06-10 12:30
MG / Jolanta Wodiczko

Koncert online pamięci Jana Pawła II

21 czerwca 2020 o godz.20.00 odbędzie się nieodpłatny koncert online poświęcony Janowi Pawłowi II


Setna rocznica urodzin Jana Pawła II to niezwykła okazja do przypomnienia przesłania miłości i pokoju z którym Papież Jan Paweł II odwiedzał miliony wiernych na całym świecie. Przez blisko 27 lat swojego Pontyfikatu zyskał sympatię ludzi wszystkich kolorów skóry i religii. Nauka głoszona przez Ojca Świętego Jana Pawła II przepełniona była humanizmem, poświęcał całą swoja wiedzę człowiekowi, jego problemom, niesprawiedliwości i biedzie, niosąc posłanie duchowe, które było w stanie zmienić oblicze świata i Kościoła.

Wędrującego z pielgrzymkami Jana Pawła II zawsze witały tłumy, oczekiwali Jego przesłania również zamieszkali poza granicami kraju Polacy. Był i nadal jest dla nich wielką dumą i duchowym przewodnikiem. Jan Paweł II Zawsze podkreślał wkład Polonii w propagowanie polskiej kultury na świecie oraz jej determinację w budowaniu tożsamości duchowej, której fundament stanowi dziedzictwo narodowe. Jan Paweł II pokonywał tysiące kilometrów by nieść wezwanie do miłości i pokoju. Był wszędzie tam, gdzie działa się krzywda


W 100-tną rocznicę urodzin Karola Wojtyły blisko 40-tu znakomitych artystów z Polski, Stanów Zjednoczonych, Anglii, Niemiec, Korei, Włoch, Japonii, Tajwanu, Turcji i Szwajcarii połączy się by oddać hołd Wielkiemu Polakowi. Wykonają utwory muzyki sakralnej i klasycznej.

Ave Maria F. Schuberta jest pieśnią istotną dla kultu Maryjnego i Maryi, której Jan Paweł II zawierzył swoje życie, utwór wykona solistka Metropoltan Opera, w Nowym Jorku, Angel Joy Blue, Panis Angelicus C.Franka i  Laudate Dominum W.A Mozarta wykonają MaryAnn Mcornick i  znakomita  Lisette Oropesa, również solistki Meropolitan Opera, Lamb of God wykona Brandie Sutton z akompaniującym jej Damienem Sneedem, który współpracował z takimi gwiazdami jak Aretha Franklin, Jessye Norman, Wynton Marsalis, Stevie Wonder, Kenneth Overton amerykański baryton wykona God is a God, Rafał Bartmiński solista Polskiej Opery Narodowej wykona między innymi Offretorium z Mszy Polskiej J. Maklakiewicza. Wszystkie wybrane przez organizatora utwory są podniosłe, uduchowione, wywołują niezwykły nastrój.

Nie zabraknie również klasyki, utworów H. Wieniawskiego, I. Paderewskiego. czy G. Bacewicz. Klamrę koncertu stanowi muzyka F. Chopin w wykonaniu   S. Nehringa w pięknej scenerii Zamku Królewskiego na Wawelu. To właśnie w Krakowie młody Karol Wojtyła kształcił się w Seminarium Duchownym, by po latach zostać głową Kościoła katolickiego.

Ciekawostką będzie prawykonanie arii z Opery Hiob Krzesimira Dębskiego napisanej na podstawie dramatu Karola Wojtyły, zamówionej przez Polską Operę Królewską.

Wydarzenie odbędzie się między innymi pod patronatem Jego Eminencji Kardynała Stanisława Dziwisza, Jego Ekscelencji Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego - Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Fundacji Jana Pawła II w Rzymie, Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku, Józef Piłsudski Institute of America, Polskiego Radia Chopin i TVP Kultura.

Partnerem koncertu jest Bank Gospodarstwa Krajowego.

Emisja koncertu online odbędzie się w niedzielę, 21 czerwca o godz. 20.00 na stronie wydarzenia www.jp2concert.com. Koncert dostępny będzie jedynie do wtorku 23 czerwca do godz. 24.00. Dodatkowo koncert będzie można usłyszeć na antenie Polskiego Radia Chopin i obejrzeć w Telewizji EWTN Polska


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi: