Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-01-11 23:31
Ewa Kotowska-Rasiak

Koncert „Betlejem w Kaliszu”

Kolędy z różnych stron świata w wykonaniu znanych artystów w ramach koncertu „Betlejem w Kaliszu” rozbrzmiały 11 stycznia w Hali Arena w Kaliszu.

Autor/źródło: Paulina Rudowicz

Na trasie koncertowej „Betlejem w Polsce” znalazł się także Kalisz. Koncerty odbywają się w 12 miastach Polski.

Ponad 4 tys. osób zgromadzonych w Kaliszu wysłuchało 20 kolęd w wykonaniu wielkich gwiazd polskiej i zagranicznej estrady. Wśród artystów, którzy pojawili się na scenie byli: Natalia Kukulska, Mietek Szcześniak, Kasia Moś, Igor Herbut, Daria Zawiałow, Beata Bednarz, Agnieszka Musiał, Dana Vynnytska oraz Adam Krylik. Zagrały: Orkiestra Kameralna Aukso i Międzynarodowy Band Muzyczny. Dyrektorem artystycznym koncertu był Mateusz Otremba (MATE.O), a kierownikiem muzycznym – Jan Smoczyński. Wydarzenie poprowadził Marek Zając.

Składając diecezjanom życzenia bp Łukasz Buzun wskazywał na stajenkę betlejemską, gdzie na świat przyszedł Jezus. - To szczególne spotkanie przenosi nas w czasie do miejsca szczególnego, do stajenki betlejemskiej, gdzie jest Dzieciątko Jezus, są Maryja i św. Józef, są pasterze, królowie, a nawet wół i osioł. To wszystko tworzy klimat rodzinny. Życzę wszystkim obecnym, aby ten klimat Rodziny Świętej był klimatem dla każdego z nas, gdzie my najbardziej otwieramy się i dojrzewamy. Życzę, abyśmy byli zawsze blisko Matki Bożej, św. Józefa i Jezusa, który często jest bezradny wobec naszej wolności, ale cierpliwie na nas czeka – mówił biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Życzenia złożył także zastępca prezydenta Kalisza Artur Kijewski.

Po przełamaniu się opłatkiem artyści wspólnie z publicznością zaśpiewali 5 polskich kolęd. Koncert zakończyła modlitwa uwielbienia.

W tym roku głównym partnerem i współorganizatorem w Kaliszu była Fundacja „Mocni Miłością” działająca przy parafii św. Matki Teresy z Kalkuty w Kaliszu, niosąca pomoc osobom terminalnie chorym i niepełnosprawnym.

Dochód z koncertu w Kaliszu zostanie przeznaczony na dofinansowanie budowy Domu św. Matki Teresy przeznaczonego dla osób przewlekle chorych i ukierunkowanego na niesienie ulgi w cierpieniu fizycznym, psychicznym i duchowym. – Będzie to miejsce łączące w sobie cechy profesjonalnej placówki medycznej z ciepłem rodzinnego ogniska. Ten nowoczesny ośrodek ma zapewnić opiekę stacjonarną całodobową jak i możliwość korzystania z pomocy dziennej – powiedział ks. kan. Włodzimierz Guzik, prezes Fundacji.

Duchowny podkreśla, że Fundację „Mocni Miłością” założyła w 2013 r. grupa osób chcących, podobnie jak św. Matka Teresa z Kalkuty, dawać nadzieję wszystkim dotkniętym kryzysem choroby i samotności. – Naszą działalność opieramy na pracy kilkudziesięciu wolontariuszy, którzy odwiedzają podopiecznych. Często tym osobom wystarcza obecność drugiego człowieka, wspólna rozmowa, wypicie herbaty. Wolontariusze pomagają w pracach domowych, sprzątaniu czy robieniu zakupów. Zajmują się także pielęgnacją obłożnie chorych i wspierają duchowo rodzinę – zaznaczył ks. Guzik, który dodał, że pracę wolontariuszy koordynuje Centrum Wolontariatu „Kalkuta jest wszędzie”. 

Patronat nad koncertem objęli: Konferencja Episkopatu Polski i Biskup Kaliski Edward Janiak.


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Kalisz, kolędy, bp Buzun, Betlejem w Polsce, Arena Kalisz