Strona główna
opoka.org.pl
2018-01-11 23:31
Ewa Kotowska-Rasiak

Koncert „Betlejem w Kaliszu”

Kolędy z różnych stron świata w wykonaniu znanych artystów w ramach koncertu „Betlejem w Kaliszu” rozbrzmiały 11 stycznia w Hali Arena w Kaliszu.

Autor/źródło: Paulina Rudowicz

Na trasie koncertowej „Betlejem w Polsce” znalazł się także Kalisz. Koncerty odbywają się w 12 miastach Polski.

Ponad 4 tys. osób zgromadzonych w Kaliszu wysłuchało 20 kolęd w wykonaniu wielkich gwiazd polskiej i zagranicznej estrady. Wśród artystów, którzy pojawili się na scenie byli: Natalia Kukulska, Mietek Szcześniak, Kasia Moś, Igor Herbut, Daria Zawiałow, Beata Bednarz, Agnieszka Musiał, Dana Vynnytska oraz Adam Krylik. Zagrały: Orkiestra Kameralna Aukso i Międzynarodowy Band Muzyczny. Dyrektorem artystycznym koncertu był Mateusz Otremba (MATE.O), a kierownikiem muzycznym – Jan Smoczyński. Wydarzenie poprowadził Marek Zając.

Składając diecezjanom życzenia bp Łukasz Buzun wskazywał na stajenkę betlejemską, gdzie na świat przyszedł Jezus. - To szczególne spotkanie przenosi nas w czasie do miejsca szczególnego, do stajenki betlejemskiej, gdzie jest Dzieciątko Jezus, są Maryja i św. Józef, są pasterze, królowie, a nawet wół i osioł. To wszystko tworzy klimat rodzinny. Życzę wszystkim obecnym, aby ten klimat Rodziny Świętej był klimatem dla każdego z nas, gdzie my najbardziej otwieramy się i dojrzewamy. Życzę, abyśmy byli zawsze blisko Matki Bożej, św. Józefa i Jezusa, który często jest bezradny wobec naszej wolności, ale cierpliwie na nas czeka – mówił biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Życzenia złożył także zastępca prezydenta Kalisza Artur Kijewski.

Po przełamaniu się opłatkiem artyści wspólnie z publicznością zaśpiewali 5 polskich kolęd. Koncert zakończyła modlitwa uwielbienia.

W tym roku głównym partnerem i współorganizatorem w Kaliszu była Fundacja „Mocni Miłością” działająca przy parafii św. Matki Teresy z Kalkuty w Kaliszu, niosąca pomoc osobom terminalnie chorym i niepełnosprawnym.

Dochód z koncertu w Kaliszu zostanie przeznaczony na dofinansowanie budowy Domu św. Matki Teresy przeznaczonego dla osób przewlekle chorych i ukierunkowanego na niesienie ulgi w cierpieniu fizycznym, psychicznym i duchowym. – Będzie to miejsce łączące w sobie cechy profesjonalnej placówki medycznej z ciepłem rodzinnego ogniska. Ten nowoczesny ośrodek ma zapewnić opiekę stacjonarną całodobową jak i możliwość korzystania z pomocy dziennej – powiedział ks. kan. Włodzimierz Guzik, prezes Fundacji.

Duchowny podkreśla, że Fundację „Mocni Miłością” założyła w 2013 r. grupa osób chcących, podobnie jak św. Matka Teresa z Kalkuty, dawać nadzieję wszystkim dotkniętym kryzysem choroby i samotności. – Naszą działalność opieramy na pracy kilkudziesięciu wolontariuszy, którzy odwiedzają podopiecznych. Często tym osobom wystarcza obecność drugiego człowieka, wspólna rozmowa, wypicie herbaty. Wolontariusze pomagają w pracach domowych, sprzątaniu czy robieniu zakupów. Zajmują się także pielęgnacją obłożnie chorych i wspierają duchowo rodzinę – zaznaczył ks. Guzik, który dodał, że pracę wolontariuszy koordynuje Centrum Wolontariatu „Kalkuta jest wszędzie”. 

Patronat nad koncertem objęli: Konferencja Episkopatu Polski i Biskup Kaliski Edward Janiak.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-01-11 16:04:29
miniaturka
play

Transmisja na żywo z debaty pt: "Lekarz w służbie życia"

11 stycznia o godz. 17.00 zapraszamy na transmisję z debaty społecznej z udziałem ekspertów pt: "Lekarz w służbie życia" związanej z zagadnieniami śpiączki, śmierci mózgowej i transplantologii.
2018-01-11 18:20:00
miniaturka

Kard. Ezzati o apostolskiej posłudze Papieża w Chile

Chile to jeden z najbardziej zsekularyzowanych krajów Ameryki Łacińskiej i dlatego bardzo potrzebuje apostolskiej posługi Papieża – zauważa kard. Ricardo Ezzati, arcybiskup stołecznego Santiago.
2018-01-11 18:35:47
miniaturka

Przygotowania do Synodu Biskupów także w mediach społecznościowych

Twitter, Facebook, Instagram - to media społecznościowe, za pośrednictwem których młodzi z całego świata będą debatować przed zgromadzeniem Synodu Biskupów.
2018-01-12 08:21:25
miniaturka

Ireneusz z Lyonu kandydatem na doktora Kościoła

Papież jest gotowy ogłosić św. Ireneusza z Lyonu doktorem Kościoła – poinformował kard. Philippe Barbarin. Franciszek stawia jednak warunki: chce, by wystąpili o to francuscy biskupi i rektorzy uniwersytetów.
2018-01-12 08:29:06
miniaturka

Parolin: dla Kościoła rok 2018 czasem młodych

Październikowy Synod Biskupów poświęcony młodym, przyjmowanie adhortacji Amoris laetitia, reforma Kurii Rzymskiej oraz najbliższa pielgrzymka Papieża do Chile i Peru to główne tematy obszernego wywiadu, jakiego kard. Pietro Parolin udzielił Radiu Watykańskiemu.
2018-01-12 09:22:37
miniaturka

Palestyna: niech świat posłucha Papieża

Nie możemy mówić o trwałym pokoju na świecie, jeśli nie stawimy czoła problemom na Bliskim Wschodzie - powiedział palestyński ambasador przy Stolicy Apostolskiej, odnosząc się do poniedziałkowego przemówienia Papieża do Korpusu Dyplomatycznego.