Strona główna
opoka.org.pl
2024-12-23 11:38
KWK

Komunikat Prezydium KEP wobec zmian wprowadzanych przez MEN w organizacji lekcji religii

Wobec działań MEN i braku woli porozumienia w sprawie kluczowej dla edukacji i wychowania polskich dzieci i młodzieży do wartości, wyrażamy stanowczy sprzeciw – czytamy w Komunikacie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wobec zmian wprowadzanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w organizacji lekcji religii w szkołach publicznych.

Komunikat Prezydium Konferencji Episkopatu Polski
wobec zmian wprowadzanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej
w organizacji lekcji religii w szkołach publicznych

W ostatnich miesiącach jesteśmy świadkami zakrojonego na szeroką skalę procesu zmian wprowadzanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w organizacji lekcji religii w szkołach publicznych. Z tak dużymi zmianami mamy do czynienia po raz pierwszy od 1989 roku. Zarówno te, które zostały przyjęte od września 2024 roku, jak i zapowiadane na wrzesień 2025 roku, nie tylko w sposób jednoznaczny stoją w sprzeczności z przepisami wyższego rzędu, ale przede wszystkim są krzywdzące i dyskryminujące dla wielu uczniów i nauczycieli religii. Zmiany te godzą również w prawa rodziców i opiekunów do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, co gwarantuje Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej (art. 53).

W opinii znacznej części rodziców i nauczycieli religii, co zostało wyrażone m.in. przez różne formy protestów i petycji ze strony środowisk wychowawczych, wprowadzone od września 2024 roku rozporządzeniem Ministra Edukacji zmiany dotyczące niewliczania oceny z lekcji religii do średniej ocen oraz łączenia klas dzieci i młodzieży w różnym wieku edukacyjnym w większe grupy, i to wyłącznie na zajęciach z religii, są szkodliwe z punktu widzenia wychowawczego. Uczniowie powinni bowiem mieć zapewniony dostęp do programu nauczania opartego na treściach adekwatnych do poziomu ich rozwoju oraz zdolności percepcyjnych i poznawczych w danym wieku. Ponadto zmiany te pozbawiają uczniów motywacji do uczestnictwa i angażowania się w lekcje religii. Trzeba w tym miejscu także podkreślić, że wspomniane zmiany zostały wprowadzone w życie bez wymaganego przez Ustawę o systemie oświaty „porozumienia z władzami Kościoła Katolickiego i Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz innych kościołów i związków wyznaniowych” (art. 12 ust. 2), co potwierdził Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 27 listopada 2024 roku.

Podobnie ma się rzecz z dalszymi zapowiadanymi przez MEN zmianami. Dotyczą one redukcji wymiaru nauczania religii do jednej godziny tygodniowo oraz nakazu organizowania lekcji religii przed lub po zajęciach szkolnych. Są one dyskryminujące, gdyż będą w sposób znaczący ograniczać prawo do dostępu do lekcji religii dla uczniów, których rodzice, lub oni sami, będą sobie tego życzyć. Nie uwzględniono również wprowadzenia okresów ochronnych dla nauczycieli religii. Wprowadzenie w życie tych rozwiązań również będzie bezprawne, gdyż nie osiągnięto w tym temacie wymaganego porozumienia ze stroną kościelną. Wprowadzane zmiany mogą w konsekwencji prowadzić do całkowitego wyeliminowania nauczania religii w polskich szkołach publicznych.

Podejmowane przez stronę kościelną rozmowy z Rządem RP nie doprowadziły do porozumienia. Kompromisowa propozycja strony kościelnej, polegająca na wprowadzeniu zasady obligatoryjności nauczania religii lub etyki ze względu na potrzebę aksjologicznej formacji uczniów, została przez stronę rządową odrzucona. Podobnie jeśli chodzi o rozłożenie na kilka lat stopniowej redukcji wymiaru nauczania religii w szkołach średnich, przy poszanowaniu praw pracowniczych nauczycieli religii. Wobec takich działań MEN i braku woli porozumienia w sprawie kluczowej dla edukacji i wychowania polskich dzieci i młodzieży do wartości, wyrażamy stanowczy sprzeciw.

Przypominamy, że nauczanie religii w szkole uznawane jest za standard w zdecydowanej większości państw europejskich, jest także jednym z symboli przemian wolnościowych w Polsce po 1989 roku. Dlatego też Kościół będzie podejmował dalsze stosowne kroki prawne mające na celu powstrzymanie wprowadzanych zmian.

Zachęcamy i prosimy rodziców oraz organizacje społeczne o zaangażowanie się w obronę uniwersalnych wartości i praw osób wierzących, które powinny być respektowane zawsze, niezależnie od politycznego kontekstu. Rodzicom, wychowawcom, nauczycielom religii, katechetom oraz wszystkim zatroskanym o pełny i harmonijny rozwój dzieci i młodzieży, udzielamy pasterskiego błogosławieństwa.

Komunikat do odczytania w ramach ogłoszeń parafialnych w Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, 1 stycznia 2025 roku.

 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2024-12-10 12:30:10
miniaturka

VIII Światowy Kongres Rodzin Polonijnych, Chicago 2025

W dniach od 19 do 21 września 2025 roku odbędzie się w Chicago VIII Światowy Kongres Rodzin Polonijnych. Hasło Kongresu: „Rodzina nadzieją świata” – ma na celu przypomnienie o fundamentalnej roli rodziny w budowaniu silnych wspólnot i społeczeństw, zarówno na poziomie lokalnym, jak i globalnym. W tym wyjątkowym wydarzeniu, poświęconym tematowi rodziny i jej roli w świecie, spotkają się Polacy z różnych zakątków świata, by wspólnie dzielić się doświadczeniami, refleksjami oraz wizją przyszłości, w której rodzina odgrywa kluczową rolę.
2024-12-23 08:54:27
miniaturka

Życzenia

Przez tajemnicę Wcielonego Słowa zajaśniał oczom naszej duszy nowy blask Twojej światłości; abyśmy poznając Boga w widzialnej postaci, zostali przezeń porwani do umiłowania rzeczy niewidzialnych”. (Prefacja na Boże Narodzenie)
2024-12-23 12:31:42
miniaturka

Bp Piotr Turzyński do Polonii z okazji Świąt Bożego Narodzenia

Nikt nie ma takiej nadziei jak my, chrześcijanie. Tą nadzieją jest Osoba Syna Bożego, który stał się do nas podobny we wszystkim oprócz grzechu, zna ludzką biedę – napisał bp Piotr Turzyński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, w Słowie skierowanym do Polonii i Polaków za granicą z okazji Świąt Bożego Narodzenia 2024.
2025-01-09 09:15:08
miniaturka

Polonijny Orszak Trzech Króli

Orszaki Trzech Króli przeszły ulicami Polski, USA, Hiszpanii, Francji i innych krajów świata. W niedzielę 5 stycznia ulicami Chicago przeszedł Orszak Trzech Króli. Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w kościele św. Ferdynanda. Po niej barwny korowód wyruszył do kościoła św. Władysława, gdzie Trzej Królowie oddali pokłon nowonarodzonemu Jezusowi. Wydarzenie to, inspirowane tradycją obchodzoną w Polsce i na świecie, stało się okazją do wspólnego kolędowania, modlitwy i uczczenia dwóch ważnych rocznic: Roku Jubileuszowego ogłoszony przez papieża Franciszka oraz tysiąclecie koronacji pierwszego polskiego króla, Bolesława Chrobrego.
2025-01-09 10:10:58
miniaturka

Przy wigilijnych stołach Wielkiej Emigracji we Francji

Emigracyjne Boże Narodzenia dają wgląd w sytuację materialno-finansową ówczesnych tułaczy. Zepchnięci na margines, w przeważającej większości o statusie pariasów, święta spędzali we własnym gronie, tam gdzie zamieszkiwali: w wynajętych pokojach, przytułkach albo barakach zbudowanych przez władze francuskie na obrzeżach Paryża. Jedynie elity próbowały zachować społeczny status, który utrzymywały w kraju.
2025-01-13 20:29:01
miniaturka

Komunikat z posiedzenia Komisji Wychowania Katolickiego KEP

10 stycznia 2025 roku odbyło się posiedzenie Komisji Wychowania Katolickiego KEP, któremu przewodniczył ks. biskup Wojciech Osial.