Strona główna
opoka.org.pl
2017-10-31 18:27
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Komunikat na zakończenie 500-lecia Reformacji

Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan oraz Światowa Federacja Luterańska wydały wspólny komunikat na zakończenie obchodów 500-lecia Reformacji.

Autor/źródło: Pixabay, tomsramekjr, licencja: CC0

Jeżeli jest prawdą, że przeszłości nie można zmienić, to także jest prawdą, że jej dzisiejszy wpływ na nas może przemienić sposób patrzenia, który stanie się impulsem do pogłębienia jedności i znakiem nadziei dla świata: nadziei na przezwyciężenie podziału i rozproszenia. Jeszcze raz wyraźnie widać, że to, co nas łączy jest większe od tego, co nas dzieli – napisali we wspólnym komunikacie na zakończenie obchodów 500-lecia Reformacji Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan oraz Światowa Federacja Luterańska.

Przypomniano w nim otwarcie roku jubileuszowego, jakie miało miejsce w Lund w Szwecji 31.10.2016 r., gdzie na wspólnej modlitwie spotkali się Papież Franciszek oraz były przewodniczący Federacji bp Munib A. Younan. 

W podpisanej wtedy wspólnej deklaracji zobowiązali się do kontynuwania drogi ekumenizmu w kierunku jedności, o którą modlił się Chrystus. Stwierdzili w niej, że „wielu członków naszych wspólnot tęskni za przyjmowaniem Eucharystii przy jednym stole, jako konkretnym wyrazie pełnej jedności. Doświadczamy bólu osób, które dzielą całe swoje życie, ale nie mogą dzielić zbawczej obecności Boga przy stole eucharystycznym. Uznajemy naszą wspólną odpowiedzialność duszpasterską za to, by zaspokoić to duchowe pragnienie i głód naszego ludu, aby być jedno w Chrystusie. Chcielibyśmy, aby ta rana w Ciele Chrystusa została uzdrowiona. Taki jest cel naszych dążeń ekumenicznych, które chcielibyśmy przyśpieszyć, także poprzez odnowienie naszego zaangażowania w dialog teologiczny” – czytamy w deklaracji.

Na zakończenie komunikatu przedstawiciele Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan oraz Światowej Federacji Luterańskiej zadekralowali chęć dalszego rozeznawania spraw dotyczących tematu Kościoła, Eucharystii i kapłaństwa tak, aby przezwyciężyć różnice, które są źródłem istniejącego jeszcze podziału.

pp/rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-10-31 15:43:23
miniaturka

Bp Tomasik: Wszystkich Świętych pokazuje, jak zwycięsko przejść przez życie

1 listopada to wielkie dziękczynienie za ludzi, którzy pokazali nam jak można żyć Ewangelią, jak zwycięsko przejść przez życie – powiedział w Radiu Plus bp Henryk Tomasik w przededniu uroczystości Wszystkich Świętych.
2017-10-31 18:16:32
miniaturka

Papież: potrzebna odwaga, by wzrastało Królestwo Boże

Aby królestwo Boże mogło wzrastać potrzebna jest odwaga, by wrzucić ziarnko gorczycy oraz wymieszać zaczyn. Ale niestety niejednokrotnie wybiera się „duszpasterstwo zachowawcze” – mówił Papież w homilii na Mszy w Domu św. Marty.
2017-10-31 18:24:38
miniaturka

W gliwickim kościele Zbawiciela trwa Ekumeniczne Nabożeństwo Reformacyjne

Gospodarzem spotkania jest ksiądz Andrzej Wójcik, proboszcz parafii Zbawiciela Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Gliwicach.
2017-10-31 18:44:42
miniaturka

Papież: użycie broni jądrowej byłoby samobójstwem ludzkości

Użycie broni jądrowej byłoby samobójstwem ludzkości – powiedział Papież w czasie wczorajszej wizyty w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.
2017-10-31 22:42:36
miniaturka

Alumn przyjął strój duchowny

Jeden alumn Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu przyjął strój duchowny. Sutanna jest dla niego zewnętrznym znakiem świadczącym o przynależności do Chrystusa.
2017-11-01 07:14:57
miniaturka

„Marsz dla życia” w portugalskich miastach przeciw eutanazji i aborcji

Miasta Aveiro, Lizbona i Porto przygotowują się do tegorocznej edycji „Marszu dla życia”, który odbędzie się w najbliższą sobotę 4 listopada.