Strona główna
opoka.org.pl
2020-06-07 07:15
ds / ks. Antoni Bartoszek

#komentarzNiedzielny - Kto nie wierzy już został potępiony

Rozmyślanie nad tym kim i jaki jest Bóg nie jest teoretyczną łamigłówką dla teologów i zadaniem oderwanym od ludzkich problemów. Określa podstawowe wybory w życiu osobistym, zawodowym, społecznym i politycznym. Z odpowiedzi na pytanie „jaki jest Bóg?” rodzi się odpowiedź na pytanie „jak żyć?”. Komentarz do niedzielnej Ewangelii, J 3, 16-18.

Autor/źródło: Dariusz Stępień, opoka.org.pl

Rozmyślanie nad tym, kim jest Bóg, jaki jest Bóg, nie jest czysto teoretyczną aktywnością umysłową, nie jest łamigłówką jedynie dla teologów, nie jest też zadaniem zupełnie oderwanym od ludzkich problemów. Medytowanie prawdy o Bogu prowadzi do kształtowania życia osobistego, zawodowego, społecznego i politycznego. Z odpowiedzi na pytanie „jaki jest Bóg?” rodzi się odpowiedź na pytanie „jak żyć?” 

Bóg nie jest zimnym Absolutem, lecz wspólnotą Trzech Osób. Trójca Przenajświętsza tworzy doskonałą jedność, bez utraty odrębności osób. Dlatego też Bóg jest nazwany Piśmie św. Miłością. Miłość możliwa jest bowiem tylko między osobami. Jedność, bez utraty podmiotowości poszczególnych osób: jakże kapitalne znaczenie ma ta prawda dla wielu sfer ludzkiego życia.

Życie małżeńskie to wspólnota osób odrębnych płci. Małżeństwo zostało przez Boga tak pomyślane, by mogło poprzez i dzięki odrębności dwojga tworzyć doskonałą jedność. Źle działoby się w małżeństwie, gdyby jeden z małżonków oczekiwał, by druga strona miała takie same co on pragnienia, zainteresowania, bez uwzględniania różnic wynikających z odmiennych charakterów, z innego wychowania w domu. Jeszcze gorzej byłoby, gdyby jeden dążył do zawładnięcia drugim, chcąc doprowadzić do całkowitego podporządkowania współmałżonka. To nie byłaby jedność, lecz absolutyzm. Czymś podstawowym w małżeństwie jest uszanowanie godności drugiego. Źle działoby się w życiu małżeńskim również wtedy, gdyby w imię osobowej niezależności małżonkowie zrezygnowaliby z troski o wzajemne więzi i relacje. Taki związek nie przetrwałby próby czasu, a najbardziej ucierpiałyby dzieci. Pielęgnowanie jedności stanowi jedno z podstawowych zadań obojga małżonków.

Jedność bez utraty podmiotowości osób. Ta prawda ma także niezwykłe znaczenie dla życia społecznego. Z jednej strony zabezpiecza przed absolutyzmem władzy i wszelkimi systemami totalitarnymi. W takich strukturach społeczno-politycznych godność pojedynczego człowieka właściwie się nie liczy. Znaczenie ma jedynie władza oraz społeczność rozumiana jako monolit. Z drugiej jednak strony podkreślanie podmiotowości poszczególnych osób i akcentowanie praw każdego człowieka nie mogą prowadzić do utraty więzi międzyosobowych. Absolutnie rozumiana wolność sprawia, że społeczeństwo staje się zlepkiem niepowiązanych ze sobą jednostek, często egoistycznych i zapatrzonych w siebie, ale też całkowicie samotnych. Takie są skutki skrajnego liberalizmu.

Co zrobić, by nie wpaść w żadną z tych skrajności? Rozmyślanie nad tajemnicą Trójcy Przenajświętszej może przynieść wiele światła. Bo prawda o Bogu Trójjedynym to nie abstrakcja – to samo życie.

ks. Antoni Bartoszek


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-06-05 09:39:02
miniaturka

#ZaczynamDzienOdEwangelii - Wszyscy bowiem wrzucali z tego, co im zbywało

Często zatrzymujemy się na tym, co zewnętrzne - w ludziach i ich czynach. Z Jezusem zaczniesz widzieć to, co prawdziwe i istotne, zamiast myśleć i działać pozorne. Komentarz do Ewangelii, Mk 12, 38-44.
2020-06-05 10:03:16
miniaturka

Przewodniczący Episkopatu wziął udział w dorocznym posiedzeniu prezydencji CCEE i COMECE

Doroczne spotkanie prezydencji CCEE i COMECE odbyło się 3 czerwca 2020 roku ze szczególnym uwzględnieniem wpływu pandemii Covid-19 na codzienne życie w Kościele i w społeczeństwach europejskich oraz wkładu Kościoła katolickiego w „sprawiedliwe ożywienie, które nikogo nie pozostawia w tyle”.
2020-06-05 10:15:38
miniaturka

Dla służby zdrowia Muzea Watykańskie i Ogrody Papieskie za darmo

Jako wyraz wdzięczności za pracę podejmowaną w czasie pandemii koronawirusa pracownicy włoskiej służby zdrowia, zarówno sektora publicznego, jak i prywatnego, przez tydzień mają bezpłatne wejście do Muzeów Watykańskich o raz willi i ogrodów papieskich w Castel Gandolfo.
2020-06-05 11:13:23
miniaturka

Pomoc osobom bezdomnym w czasie pandemii

Łaźnia, pralnia, indywidualne konsultacje socjalne, zawodowe i prawne – to tylko niektóre z form wsparcia dla osób doświadczających bezdomności, które po dwumiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, ponownie zostały uruchomione w Dziele Pomocy św. Ojca Pio.
2020-06-05 11:18:13
miniaturka

Rozważaj z nami Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Czerwiec - to miesiąc w sposób szczególny poświęcony czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Każdego dnia zapraszamy do zgłębiania kolejnych wezwań z Litanii do Najświętszego Serca Jezusa. 30 osób z 6 krajów (Belgia, Australia, Islandia, USA, Wielka Brytania i Polska), różne stany (biskupi, kapłani, osoby życia konsekrowanego, małżonkowie i rodzice), dzielić się będą swoim doświadczeniem miłości Serca Jezusowego, odkrywanym w Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa
2020-06-05 11:52:50
miniaturka

USA: biskupi dziękują Papieżowi za wsparcie i słowa umocnienia

Mocna zachęta duszpasterska oraz zapewnienie o pamięci w modlitwie: oto główna treść rozmowy telefonicznej, którą Papież Franciszek przeprowadził z przewodniczącym Episkopatu Stanów Zjednoczonych w związku z tragiczną śmiercią Goeorge’a Floyda, która pociągnęła za sobą eskalację przemocy w USA.