Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-07 11:29
Anna Bajon / Krzysztof Ołdakowski SJ

Kolumbia: masowy napływ migrantów z Wenezueli

W związku z pogarszaniem się sytuacji gospodarczej, ekonomicznej i politycznej w Wenezueli, Ameryka Łacińska przeżywa swój największy współczesny kryzys migracyjny. Ludzie wciąż uciekają z kraju pogrożonego w chaosie, szukając ocalenia w Kolumbii, Brazylii, Ekwadorze i w Peru.

Autor/źródło: pixabay, quinntheislander, CC0

Według oficjalnych danych, tylko na terytorium Kolumbii przebywa obecnie ponad 930 tys. Wenezuelczyków. Zdaniem pracujących tam misjonarzy, rzeczywista skala kryzysu jest jeszcze większa.

    “Wenezuelczycy, którzy przybywają do Kolumbii nie mają jedzenia, lekarstw. Praca, którą wykonują w swym kraju, nie pozwala na zakup jednego jajka dziennie, a miesięczna pensja nie wystarcza na zakup pudełka jajek - stwierdził o. Francesco Bortignon. - W związku z tym brakuje pożywienia dla nich, dla dzieci oraz dla rodzin. Służba zdrowia w szpitalach nie leczy chorych. Opieka medyczna jest niewystarczająca. Niepewnośc jest przerażająca. Tutaj w Cucuta, na początku stanu kryzysowego mieliśmy sytuacje napięcia, szczególnie ze strony osób, które poczuły się dyskryminowane. Było poczucie, że pomoc udzielana jest Wenezuelczykom, a nie żyjącym tutaj na stałe. Dlatego w naszych stołówkach i centrach pomocy zaprowadziliśmy pewien stan równowagi pomiędzy pomocą dla miejscowych i dla migrantów. Także ci pierwsi doświadczają trudności, brakuje pracy. Dążymy do tego, aby zachować poczucie człowieczeństwa, szacunek dla każdego, cierpliwość, pragnienie dzielenia się pomimo trudności.”

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-09-07 10:40:05
miniaturka

Biała noc w Rydze: akcenty duchowe przed wizytą Papieża

Po raz trzynasty rzędu w stolicy Łotwy odbędzie się w najbliższy weekend (8/9 września) tzw. „Biała noc”. Tym razem, w związku ze zbliżającą się papieską wizytą, w tej kulturalnej inicjatywie nie zabraknie akcentów duchowych.
2018-09-07 10:48:42
miniaturka

Już dzisiaj ruszają największe rekolekcje liturgiczne Mysterium fascinans 2018

„Modlić się liturgią. Mistagogia Eucharystii i Liturgii godzin” – to temat jedenastych rekolekcji Mysterium fascinans, które odbywają się w weekend 7-9 września 2018, w tym roku wyjątkowo w Klasztorze oo. Dominikanów. Bierze w nich udział ponad 200 osób z całej Polski.
2018-09-07 11:27:46
miniaturka
play

Abp Jędraszewski na Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju

„Europa w poszukiwaniu wartości” – to temat sesji plenarnej, która odbyła się na zakończenie XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju pod hasłem „Europa wspólnych wartości czy Europa wspólnych interesów”.
2018-09-07 12:17:33
miniaturka

Rekolekcje dla młodych

Modlitwa, wspólny śpiew, zabawy i rozmowy - wszystko to czeka uczestników rekolekcji dla młodych.
2018-09-07 12:20:54
miniaturka

50. rocznica zakończenia przymusowej służby wojskowej kleryków

W 50-tą rocznicę zakończenia przymusowej służby wojskowej kleryków w jednostce w Bartoszycach, na Jasnej Górze zakończyły się rekolekcje tych, którzy w ten sposób byli szykanowani przez władze komunistyczne.
2018-09-07 12:26:55
miniaturka

Franciszek: prawdziwe pieniądze owocem pracy

O potrzebie wartości etycznych w dziedzinie ekonomii i finansów, mówił papież w opublikowanym dzisiaj wywiadzie dla włoskiego dziennika Il Sole 24 ore.